Etkinlikler 23 NİSAN 2013 / 10:30

BThaber Platform Bilgi ve Doküman Yönetimi toplantı notları

BThaber Platform Bilgi ve Doküman Yönetimi etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk bölümüne kamu tarafında yapılan çalışmalar damgasını vurdu.

BThaber Platform Bilgi ve Doküman Yönetimi etkinliği The Marmara Taksim’de başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir gerçekleştirdi. Taşdemir, BThaber Platform etkinliklerinin 8. yılında, BThaber Gazetesi’nin de 19. yılında her hafta okuyucularıyla buluşarak yoluna tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.

Katılımcılarla İnterpromedya bünyesinde hazırlanan araştırma raporlarından bilgiler veren Taşdemir, finans sektörü temsilcilerinin yüzde 20’sinin 2013 yılında doküman yönetim sistemlerine yatırım yapmayı planladığını aktardı. Taşdemir’in verdiği bilgilere göre, üretim sektörünün de yüzde 18’i 2013 yılında doküman yönetim sistemlerine yatırımda bulunacak. CIO’ların ajandalarında bilgi ve doküman yönetimi sistemlerinin ön sıralarda geldiğini sözlerine ekleyen İnterpromedya Genel Müdürü, Gartner ve IDG’nin açıkladığı raporları yorumlayarak katılımcılarla paylaştı.

Etkinliğin devamında söz alan Başbakanlık Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı Melik Özsöz de “Kamuda e-Belge Çalışmaları” başlığı altında konuşmasını gerçekleştirdi. Kamuda e-belgeye geçiş sürecinde güven sorunu yaşandığını ve değişime karşı direnç gösterildiğini ifade eden Özsöz, bunu aşmak için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. Kamuda e-belgenin nasıl oluşturulması gerektiği konusunda bilgiler veren Özsöz, e-yazışmanın tanımını katılımcılarla paylaştı.

Kamu için bulut kuruluyor

Geçiş sürecinde kamudaki yetki dağınıklığının sorun teşkil ettiğine değinen Başbakanlık Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’nın kamu tarafında bulut hizmetlerinin oluşturulması için veri merkezleri kurmak üzere çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.
Bilgi ve Doküman Yönetimi’nde yeni teknolojiler

The Marmara Taksim’de gerçekleştirilen BThaber Platform Bilgi ve Doküman Yönetimi etkinliğinin öğleden önce gerçekleştirilen oturumlarında Canon Doküman Çözümleri Orta Doğu ve Avrupa Grup Direktörü Sean Suematsu Canon’un yeni tarama teknolojileri hakkında bilgi verirken, PWC Türkiye, Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri Ortağı Füsun Patoğlu Cengiz Doküman Yönetimi ile ilgili önemli detaylar ve ipuçları paylaştı.

Canon Doküman Çözümleri Orta Doğu ve Avrupa Grup Direktörü Sean Suematsu, ‘Yarını Bugünden Yakalayabilir miyiz’  başlıklı sunumunda gelişen tarayıcı teknolojilerinden söz etti: “Ofis veya evde çalışanların ihtiyaçları sürekli değişiyor. Canon olarak bu ihtiyaçlara cevap vermek için çalışıyoruz. Ofis ortamında oldukça yaygın olarak kullanılan tarayıcı ve fotokopi makineleri ile ilgili ürünlerimizi 1985’den beri Image Formula adı altında çıkarıyoruz. Temel amacınız maliyeti azaltmak, belge güvenliği ve verimliliği sağlamak. Tarama teknolojilerinde bulut ve mobile dönüşüm yaşanıyor. Canon’un yeni mobil tarama uygulaması Capture OnTouch ile taradığınız belgeleri cep telefonunuza, tabletinize anında gönderebiliyorsunuz.”

Suematsu, sunumunun ardından Canon’un yeni kişisel mobil tarayıcısı p-208’i tanıttı. A4 ve A4 boyutundan küçük tüm belgeleri, fotoğrafları siyah beyaz ve renkli olarak çift taraflı tarayabilen p-208’e kablosuz bağlanarak taradığınız belgeyi anında cep telefonunuza veya tabletinize gönderebiliyorsunuz.

PWC Türkiye, Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri Ortağı Füsun Patoğlu Cengiz ise Doküman Yönetim Sistemleri’nin temel amacının anlamlı bilgiye, istenen zamanda doğru kişinin ulaşması olduğuna dikkat çekti ve ekledi: “   Türk Ticaret Kanunu (TKK), şirketlere bilgi yönetimi konusunda çeşitli sorumluluklar getiriyor. Bu bağlamda sorumluluk, adillik, hesap verebilirlik, şeffaflık en önemli 4 ana unsur.  Operasyonel seviyede yer alan doküman yönetimi, bilgi yönetimin alt kümesini oluşturuyor. Doküman Yönetimi Sistemi’ni kurumsal ve iş hedeflerine göre belirlemek ve şirketin kullandığı diğer iş uygulamalarıyla bütünleştirmek gerekiyor. Doküman Yönetimi Sistemi alıp kurmak yeterli değil. Hızlı ve doğru şekilde anlamlı veriye ulaşmayı sağlayan, format bağımsız çalışan Doküman Yönetim Sistemleri, eş zamanlı erişim, basılı dokümanların sayısallaşması, içerik ve doküman arama gibi önemli faydalar sağlıyor.”
Bilgi ve Doküman Yönetimi başlıklı platform toplantısında günün ilk paneli ‘Kurumsal Hafızaya Giden En Kısa Yol: Bilgi ve Doküman Yönetimi’ başlığında düzenlendi.

Moderatörlüğünü BThaber Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sarı’nın yaptığı panelin konuşmacıları ise Canon Ürün Destek Uzmanı Sinan Karabacak, OpenText Orta ve Doğu Avrupa Kanal Satış Müdürü Mehmet Zeki ve Forrester Research İş Geliştirme Direktörü Cem Mesci oldu. Katılımcılar geleneksel BT yapısına ek olarak, mobil uygulamaların kullanımının da yaygınlığından yola çıkarak artan bilgi, kağıt ortamından çıkan bu farklı formatlardaki bilgilerin kurumsal ihtiyaçlar paralelinde saklanması konusunda çözüm önerilerini paylaştı. Kurumsal içerik yönetiminin (ECM) tanımını yapan panelistler, üretilen ve ulaşılabilen bilgiyi toplayıp yönetme sistemi ECM’nin, amacını da ‘iş ihtiyaçlarını karşılamak’ olarak gösterdiler. Bu yönüyle ECM, kurumsal hafızanın da ötesine geçiyor. Bilgi ve doküman yönetimi uygulamaları konusunda en hızlı gelişen sektörleri finans ve vatandaşın süreçlerini azaltmakta yararlanılan kamuyu gösteren panelistlere göre, bu başlıkta büyüme potansiyeli taşıyan sektör ise veri girişi yoğun olan sigorta sektörü.

Sinan Karabacak, Canon çözümlerinin bütünleşik yapısı ve güvenlik katmanına dikkat çekerken, Mehmet Zeki de artan bilgi karşısında bulut bilişimin kullanımına, bu yapıya yönelik ilgiye değindi. Bulut yapısının ECM başlığında yeni bir alan oluşturduğuna, güvenlik odaklı endişelerin ortadan kalkması için bulut hukukunun ortaya çıkması gerektiğine işaret eden Zeki’nin ardından söz alan Cem Mesci, doküman yönetiminin şirketlere kattığı değeri küresel eğilimler ışığında anlattı. Buna göre, eskiden bu konuda ürün spesifik bir yapı hakimken, artık içerik yönetiminde ‘içerik spesifik’ hale getirme eğilimi öne çıkıyor. Çünkü artık öncelik kurumsal içerik yönetiminde başarılı bir yaklaşım yakalamak ve böylece temeldeki bilgiyi yönetir hale gelmek, sürekli artan veri üretim noktalarına karşı iş odaklı mimari kurmak, bilgiyi yönetirken bu yapının içine diğer yönetim sistemlerini kurmak şart. Pazarın küresel bazda bu eğilimine dikkat çeken Mesci, üreticilerin de pazarı bu şekilde yönlendirdiğine işaret etti. Konu KOBİ’lerin bu başlıktaki farkındalığı olduğunda Mehmet Zeki’ye göre, son yıllarda ERP’de görülen gelişim, bu başlıkta da görülecek. Ama çoğu şirket için bu konuda çalışmalara nereden başlanması gerektiği de bir soru işareti. Zeki’nin önerisi ise bu konuda kurumsal çalışmalara küçük ölçeklerle başlayıp büyük ölçeğe taşımak. Kurumsal veriyi kurumsal hafızaya dönüştürme sürecinde, Cem Mesci’ye göre, belli adımları atarak ilerlemek gerek. İlk adım hangi sektörde olunduğu, kurum dinamiklerini bilmek içeriği bu rotada doğru yönetmek. İkinci adımda ise kurumsal yapının bütününde dolaşan veride bütünleştirme sorunlarını kapatmak için arada küçük programcıklar kurgulamak. Bu sistem, veriyi tanımak ve içeriği yönetmek adına bütünsellik sunuyor.

Veriyi doğru yönetme gerekliliği karşısında, Mehmet Zeki’ye göre, Avrupa’daki krizin de etkisiyle, Türkiye pazarında büyüme göze çarpıyor. Satıcılar da bu yüzden Türkiye pazarına önemli yatırımlar yapıyor. Panelistlere göre, ECM’e başlarken sahip olunan verinin kurum için değerinden hareket etmek, içerik yönetimi ve veri mimarisini de buna göre yapılandırmak gerek. Çünkü bilgi artık çok çeşitli halde bulunuyor.

‘Yeni Nesil Ağ Tarayıcılar’ başlıklı sunumunda Canon Ürün Destek Uzmanı Sinan Karabacak, yani nesil ağ tarayıcılarının sağladığı avantajları anlattı. USB tarayıcı bilgisayara bağlı çalışıp, bilgisayar kapalı olunca işlevsiz kalırken, ağ tarayıcıları ise birden fazla kullanıcıyı tanımaya imkan sunuyor. Sunumunda SF300 ve parmak izi algılama sensörü de olan SF300P modellerini örnek gösteren Karabacak, farklı cihazlara farklı formatlarda gönderim ve paylaşım imkanı sunan cihazların, şirket çalışanları arasında yetkilere göre sınıflandırma yapabildiklerini, bu yapının güvenlik adına önem taşıdığını vurguladı. İş hafızası adına önemli çözümler sunan çözümlerde, yapılan işe göre, kullanıcıya göre tuş yönetimi de yapılabiliyor. Tüm bu ayarları sistem yöneticisi pratik biçimde yapabilirken, Karabacak’a göre, kullanıma kolayca geçirilen cihazların uzaktan ve birlikte yönetilmesi de işlem takibi sağlıyor.
“Doküman yönetiminde içerik ve operasyonel taraflar arasında bilgi aktarımı sağlıyoruz”

BThaber Platform Bilgi ve Döküman Yönetimi etkinliği bünyesinde söz alan SAP Türkiye Çözüm Yöneticisi Mustafa Aydoğdu, SAP ve Opentext işbirliği ve birlikte sundukları çözümleri anlatan bir sunum gerçekleştirdi. 

SAP ve Kanada merkezli içerik yönetim şirketi OpenText’in 1992 yılından beri devam eden iş birliği hakkında bir sunum yapan Mustafa Aydoğdu, 2003 yılında OpenText’in IXOS’u satın almasıyla birlikte SAP’ın IXOS’la birlikte geliştirdiği birçok çözümün OpenText bünyesine geçtiğini ve bu durumun SAP ve OpenText işbirliğini daha da yakın hale getirdiğini belirtti.

Aydoğdu, SAP için üretilen fatura yönetimi ve doküman erişim çözümleri gibi çalışmaların ardından 2009 yılında iki şirketin birlikte ortaya çıkardığı Extended ECM adı verilen içerik yönetimi çözümü ile işbirliğini geliştiren iki şirketin, sosyal medya yönetimi, çalışan dosyası yönetimi, seyahat faturaları yönetimi, portal içeriği yönetimi gibi ortak çözümler de sunduğunu belirtti.

Extended ECM kavramı altında gelişmiş bir içerik yönetimi çözümü sunduklarını belirten Aydoğdu, bu uygulamayla birlikte içeriklere SAP arayüzü sayesinde ulaşılmasını sağladıklarını söyledi.

İki şirketin 20 yılı aşkın zamandır süren işbirliği sayesinde iç içe geçmiş çözümler sunduklarını söyleyen Aydoğdu, SAP ve OpenText’in birlikte sunduğu çözümlerde operasyonel görevlerdeki çalışanlarla içerik üzerine çalışanların birbirleri arasındaki veri ve içerik aktarımı kopukluklarına odaklandıklarını belirtti. Operasyonel alanda çalışanların içeriklere erişmesinde, içerik çalışanlarının da operasyonel verilere ulaşmada yaşadıkları sıkıntıları, tek bir platform üzerinden erişim sağlayarak ortadan kaldırdıkları söyleyen Mustafa Aydoğdu, örneğin operasyonel bir iş yapan çalışanın bir içeriği görüntülemeye ihtiyaç duyduğunda başka bir platform kullanarak o içeriği görüntülemek yerine kullandığı arayüz üzerinden istediği içerikleri görüntüleyebileceği çözümler sunduklarının altını çizdi.

Extended ECM kavramı içerisinde içeriklerin ve süreçlerin yönetildiği sistemlerin bir arada çalıştığını belirten Aydoğdu, SAP arayüzü üzerinde çalışan bir kişinin doğrudan başka bir içerik yönetimi programı kullanmadan SAP ekranları üzerinden dokümanlarını yönetebildiğini söyledi. Microsoft Office uygulamarına yönelik ürettikleri eklentilerle birlikte Office ortamında yaratılan bir dokümanın doğrudan sisteme gönderilip arşivlenebildiğine dikkat çeken Aydoğdu, içerikleri kendi bilgisayarındaymış gibi görüntülemek isteyen kullanıcılar için Windows Explorer eklentileri sayesinde başka bir program kullanmadan içeriklerine erişim sağlayabildiklerine dikkat çekti.
BThaber Platform Bilgi ve Döküman Yönetimi etkinliği bünyesinde “Kodak Görüntüleme ve Yeni Çözümler” adı altında bir sunum gerçekleştiren Kodak Doküman Görüntüleme Avrupa, Asya ve Ortadoğu Bölgeleri Pazarlama Müdürü Hauke Fast, Kodak’ın yeni ürünleri hakkında bilgi verdi.

Kodak’ın doküman yönetimi alanında doküman görüntüleme çözümleri ürettiğine dikkat çeken Hauke Fast, 2013 yılı içerisinde piyasaya çıkaracakları yeni ürünler hakkında bilgi verdi. Dakikada 110 - 210 sayfa arasında 300 dpi işlem yapabilen ürünleri olduğunu söyleyen Fast, Kodak olarak tamamen kapalı ve tozdan koruyucu özelliği olan ürünler ürettiklerini belirtti.

2011 yılında orta ve üst segmentte toplam Pazar paylarının yüzde 48’ine sahip olduklarını söyleyen Fast, 2013 yılı içerisinde i2900, i3200 ve i 3400 tarayıcı modellerini de piyasaya süreceklerini belirtti. Bunun yanında Presto Page Manager 9 yazılımına sahip i 940M adındaki Machintosh bilgisayarlara yönelik ürünlerini piyasaya çıkarttıklarını söyleyen Fast, ürünün tek bir partide 250 sayfa tarayabilme özelliğine sahip olduğunu ve harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymadığını söyledi.

Ürünlerde bulunan Smart Touch teknolojisi ile dokümanın fiziksel durumuna göre belirlenen tarama ve baskı profillerini kullanıcı için belirlediklerini söyleyen Fast, aynı zamanda ürünlerin içinde bulunan ses algılayıcısı sayesinde kağıt sıkışmalarına karşı önlem aldıklarını belirtti. Kağıt sıkışmasının kendine has bir ses çıkardığını ve dokümanın zarar görmemesi için bu sesi algıyan cihazın işlemi durdurduğunu sözlerine ekledi.

Şirket bünyesinde birçok doküman görüntüleme cihazı bulunan kurumlar için de aygıt yönetim yazılımı geliştirdiklerini belirten Fast, bu yazılım sayesinde kurumların bu cihazların her türlü bakım, onarım, yer bilgisi, iş akışı gibi bilgilerinin görüntülenebildiğini söyledi.

 
Moreum Genel Müdür Yardımcısı Oktay Bolat, BThaber Platform Bilgi ve Doküman Yönetimi etkinliğinde Moreum ve RM’in Teknosa için gerçekleştirdiği doküman yönetimi çözümlerini başarı öyküsü kısmında katılımcılara nakletti.

Teknosa’nın müşterileri için ürettiği sadakat kartlarıyla ilgili olarak bilgi toplama ve arşivleme işlerini Moreum ve RM iş ortaklığına devrettiğini belirten Oktay Bolat, RM tarafından stok takibi yapılan müşteri sadakat kartlarının, tedariği, alınan bilgilerin girilmesi, değerlendirilmesi, arşivlenmesi ve elde edilen bilgilerin Teknosa’nın CRM sistemine raporlanması işleminin Moreum’un ürettiği Aeroform ve TerraDocs gibi yazılımlarla RM Arşiv tarafından takip edildiğini söyledi. Bu iş birliği sayesinde toplanan bilgiler ve raporlamaların yarattığı iş yükünün tamamen Teknosa’nın üzerinden alınarak kurulan sistemde otomatik olarak yönetildiğini platform katılımcılarına aktardı.
Her sektör doküman yönetimi sistemine ihtiyaç duyuyor

Novida Danışmanlık’tan Işık Deliorman Aydın’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde eğitim, sağlık, ilaç gibi farklı sektörlerden konuklarla şirketlerin yaşadığı teknolojik gelişmeler ve bulut bilişime yaklaşımları konuşuldu. Bulut bilişime henüz temkinli yaklaşan şirketler, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek BT yatırımlarına hızla devam ediyorlar.

“Bilgi ve Doküman Yönetimi” başlıklı BThaber Platform toplantısında “Bulutta Dokümanlarınız Ne Alem de? “ konulu panel düzenlendi.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Veri Tabanı ve Orta Katman Sistemler Grup Yöneticisi Turgut Şeren’in paylaştığı verilere göre, 15 milyon nüfusuyla dünyanın sayılı büyük şehirlerinden biri olan İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 50 bin çalışan ve 30’a yakın iştirak bulunuyor. 15 milyara yakın olan bütçesi ile İBB’nin yönetim anlayışı ve teknolojiyi kullanma açısından diğer kamu kurumlarından ayrıştığını ve daha çok özel sektöre yakın olduğuna dikkat çeken Şeren, İBB’de bilgi ve doküman yönetimi alanında 2008 yılında yaşadıkları dönüşüm ile ilgili şu detayları paylaştı:

“ İBB’de bir memurun izin almasından büyük bir projenin başlamasına kadar her işlem resmi yazışmayla başlatılır. Dolayısıyla evrak belediyedeki en önemli varlıklardan biridir. İBB’de tarihi evraklar, haritalar, proje çizimleri gibi çok çeşitli dokümanlar var.  Tüm bu evrakların yönetimi, saklanması için İBB’de Yazı İşleri ve Arşiv Müdürlüğü bulunuyor. 2008 yılına kadar arşiv yönetimi sadece gelen giden evrakların kayıtlarının numaralandırılarak tutulduğu bir yazılım kullanılıyordu. 6 ay süren çalışmamızın ardından kurumsal yazışma ve arşiv yönetim sistemi yazılımı kullanmaya başladık. 5 bin kullanıcı bu uygulamayı kullanmaya başladı ve günlük 6 bin yazışma bu uygulama üzerinden yapılıyor. Kullanıcılar zaman ve mekan bağımsız dokümanlara ulaşabiliyorlar. 10 milyon doküman sisteme kazandırıldı. Bununla birlikte kendi geliştirdiğimiz uygulamalarla fiziksel arşivimizi de taramaya başladık. Bu proje sonuçlandığında 100 milyon doküman elektronik ortama aktarılmış olacak.“

Şeren’in belirttiğine göre İBB sayısallaşma konusunda e-imza ile ilgili de bir adım atarak yakın zamanda yazışmalarını e-imza kullanmaya başlayacak.

“Kağıt ve matbaacılık sektörlerinde BT alanında ilkleri gerçekleştirdik”

Uluslararası konsorsiyuma ve farklı sektör örgütlerine bağlı oldukları için, tedarikçiden son kullanıcıya kadar ulaşan süreçte farklı versiyonlarda farkli tipte verileri ve evrakları saklamak durumunda olduklarını belirten Gelbul Kağıtçılık Matbaacılık Bilgi İşlem Müdürü Cenk Karabulut,  “Son kullanıcı FSC diye bahsedilen sürdürülebilir orman yönetimi kapsamında bulunan ürünlerden satın almak istediği anda bu bilgi ve evrak akışı süreci başlıyor. Bağlı olduğumuz sertifika kurumları bu zincirin her aşamasını saklamamızı istiyor. Teftişte hata yakalanırsa FSC’den ayrılmamız gerekir” dedi.

Karabulut, kağıtçılık ve matbaacılık sektöründe teknoloji anlamında ilkleri yaptıklarına şu sözlerle dikkat çekti: “ Son teknolojileri her zaman takip ediyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılarak vizyonumuza yeni neler katabiliriz onun peşindeyiz. Sektöre ilk masaüstü bilgisayar kullanımını getiren, kendi yazılımlarını kullanan, ilk muhasebe programlarını kullanmaya başlayan, hep ilk beşte yer alan bir şirketiz. Saha otomasyonunu kendi yazan tek şirketiz.”

Karabulut, tüm bilgi ve dokümanla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmek için yaptıkları çalışmalarla ilgili şunları söyledi: “Web sitemiz ve müşteri erişim portalımızla içerik yönetim sistemine sahibiz. 3 yıldır kullandığımız veri ve doküman yönetim sistemiyle bütünleşik çalışıyor.”

“İhtiyacımız olan doküman yönetimi yazılımını kendimiz geliştirdik”

Acıbadem Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Hülya Karayazı, 1991 yılında Kadıköy’de açılan hastaneyle hizmete başlayan Acıbadem Sağlık Grubu Hastaneleri’ne International Hospital’ın da katılmasıyla değişim yaşadıklarını söyledi.

Karayazı’nın belirttiğine göre, Acıbadem Hastaneler Grubu’nun 5 milyon hastası, 35 milyon fiziksel dosya arşivi ve 105 milyonda dijital belgesi bulunuyor. Tüm bu belgeleri yönetebilmek için Karayazı kendi doküman sistemi yönetimi yazılımlarını yazdıklarını söyledi: “ 2 yıldır kendi yazdığımız Doküman Yönetim Sistemi’ni kullanıyoruz. İnsan kaynakları, mali işlerle ilgili tüm evrakları takip ettiğimiz web tabanlı bu yazılımla 16 bin veriyi sisteme taşıdık. Üst düzey yöneticilere ve başhekimlere e-imza olanağı verdik. Öncelikli hedeflerimiz arasında hekimlerin e-reçeteye geçmesiyle e-imzayı yaymak yer alıyor.”

Karayazı 2007 yılında kurulan ve2009’da bünyesinde Tıp Fakültesi açılan Acıbadem Üniversitesi’nde kullandıkları doküman yönetimi sistemleri ile ilgili şu detayları paylaştı: “Acıbadem Üniversitesi bünyesinde nitelikli sağlık profesyonelleri yetiştirmeyi hedefleyen 11 bölüm bulunuyor. Bu yapı altında 13 bin çalışana sahibiz. Öğrenci otomasyonunu satın alıp kurguladık. Sonrasında öğretim görevlilerinden öğrencilerle doküman paylaşımı için kurumsal bir mecra oluşturmamız talep edildi. Doküman Yönetim Sistemi arayışına girdik. Dokümanların paylaşımı, dokümanlara müdahale yetkisi belirlenebildiği bir portal oluşturduk.

Ar-Ge yapılan ilaç sektöründe veri hızla büyüyor

Panele katılan bir başka sektör temsilcisi ise İsviçre merkezli Novartis Türkiye Bilgi Teknoloji Müdürü Kaan Marangoz’du. İlaç sektöründe çok fazla veri ortaya çıkıyor çünkü Marangoz’un da belirttiği gibi en çok Ar-Ge yapılan sektörlerden birinin ilaç sektörü, dolayısıyla uzun vadeli çalışma gerektiren ilaç Ar-Ge çalışmalarında ortaya çıkan veri ve bilginin yönetiminin oldukça önemli.

Novartis’in BT çalışmalarıyla ilgili Marangoz şu detayları paylaştı: “Bilgi Yönetimi’nin üzerinde son 2 yıldır daha da yoğun çalışıyoruz. Tüm birimlerdeki bilgiyi sınıflandırdık. Hangi bilgiye nasıl ulaşacağız, nasıl saklamalıyız, süresi dolduğunda nasıl yok etmeliyiz üzerine bir ekip çalışması yapıldı. Yan etki bilgilerinin çok kısa sürede bildirilmesi gerekiyor buna yönelik sistemler geliştirdik.”

Marangoz, ayrıca doktorlara yapılan tanıtımlarda ilaç mümessillerinin basılı materyal yerine artık tablet kullanıldığını belirtti.

Bilgi ve doküman yönetimi sistemlerinin yoğun kullanıldığı bir başka sektör ise sigortacılık. Sigortacılığın hizmet sektörü olarak çok yoğun Bilgi Teknolojileri kullandığını belirten Aksigorta BT Sistem Organizasyon Müdürü Ozan Kaan Karamık, 2009 yılında beri yaşadıkları dönüşümle ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de sigortalı olma oranı ABD ve Avrupa’ya göre düşük olduğundan, sigortacılık sektörü büyüme potansiyeline sahip. Biz de teknolojiyi yoğun kullanan bir şirket olarak büyük dönüşüm projeleri üzerine çalışıyoruz. Acente ve banka satışlarını artırmak için projeler yapıyoruz.

2009 yılından itibaren hayata geçirdiğimiz bilgi doküman portalı projesi sigortacılık sektörünün yapısı gereği hasar odaklı olarak temellendi. Sigortacılıkta dokümanın en yoğun olarak kullanıldığı süreç hasar süreci. Kullandığımız doküman yönetim sistemini kendimiz geliştirdik. Fiziksel dokümanların dijitale aktarımını gerçekleştirdik. Fiziksel dokümanlar taranarak ya da portalden alınarak elektronik ortama aktarıldı. Böylelikle hem operasyonel verimlilik sağlandı hem de maliyetlerimiz çok düştü.

Şirketler bulut bilişime temkinli

Farklı sektörlerden uzmanların bulut bilişime bakış açıları ise temkinlilik yönünde benzerlik gösteriyor. Özellikle yerel şirketler buluta temkinli yaklaşıyor ancak Novartis gibi uluslararası şirketler buluta daha sıcak bakıyor.

Geçen hafta başladığımız bir projeyle CRM(müşteri ilişkileri yönetimi) sistemimizi bulutta çalıştıracaklarını belirten İsviçre merkezli Novartis Türkiye Bilgi Teknoloji Müdürü Kaan Marangoz, “Bulut bilişimin çok faydalı tarafları olsa da riskleri olduğunu da düşünüyorum. Büyük şirketlerin daha uzun vadede buluta geçeceğini, küçükler şirketler yapılar daha küçük olduğundan buluttan daha çabuk faydalanacak. Uluslararası bir şirket olduğumuzdan Novartis’in kendi içinde bulut yapısı zaten var” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics