Etkinlikler 15 MART 2013 / 13:55

Büyük Veri için büyük gün

Teradata Türkiye tarafından “Büyük Veri için büyük gün” başlığı ile düzenlenen etkinlik, Büyük Veri kullanımında dünyada söz sahibi olan önemli şirketlerin temsilcilerini ağırladı. Etkinlikte konuşan eBay Ürün Yönetimi ve Analitik Platformlar Direktörü Gayatri Patel, eBay’in 50 Petabayt’ın üzerindeki verisini Teradata çözümleri ile nasıl yönettiğini anlattı.

Veri ambarı konusunda uzmanlaşmış olan Teradata Türkiye tarafından “Büyük Veri için büyük gün” başlığı ile düzenlenen etkinlik, Büyük Veri kullanımında dünyada söz sahibi olan önemli şirketlerin temsilcilerini ağırladı. The Ritz-Carlton Hotel’de gerçekleşen etkinliğe eBay ve Hortonworks adına katılan yöneticiler, yaptıkları sunumlarla Teradata çözümleri ile Büyük Veri’yi nasıl yönettikleri konusunda önemli ipuçları verdiler.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın, şirket olarak her yıl Büyük Veri temelinde pek çok etkinlik düzenlediklerinin altını çizerek şöyle konuştu: “Bilgi eşittir güç düşüncesinden hareketle düzenlediğimiz bu etkinliklerle, gerek özel sektörün gerekse kamunun sahip oldukları veriyi yani bilgiyi, en iyi kararları almalarını sağlayacak şekilde kullanmalarına yardımcı olduğumuza inanıyoruz. Büyük Veri fenomeninin dünya çapındaki lideri Teradata’nın ve küresel çaptaki iş ortaklarımızın, karmaşık veri yığınlarının analizi ve organizasyonların iş ihtiyaçlarına uygun şekilde anlamlandırılmasında vizyonlarını paylaşacakları bugünkü etkinliğimizin de Büyük Veri ile ilgili birçok soruya yanıt vereceğini düşünüyorum.”

Toplantıda söz alan eBay Ürün Yönetimi ve Analitik Platformlar Direktörü Gayatri Patel, eBay’in küresel çaptaki 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğunu vurgulayarak, “eBay, aynı zamanda, hacmi 50 bin Terabayt’ı yani 50 Petabayt’ı bulan verisi ile dünyanın en büyük analitik verisine sahip şirket konumunda bulunuyor. Bu büyüklükteki veriyi anlamlı bilgiye dönüştürmek ve pazardaki liderliğimizi korumak için, uzun yıllardır Teradata çözümlerini kullanıyoruz” diye konuştu.

Teradata’nın stratejik iş ortaklarından, pazardaki en büyük ABD merkezli yazılım şirketi Hortonworks’ün EMEA Çözüm Mimarı Chris Harris ise etkinlikte “Hadoop ile Büyük Veri’den büyük değer yaratmak” başlıklı bir sunum yaptı. Harris sunumunda, Hadoop platformu üzerinde geliştirilen sistem ile ‘Büyük Analitik’ kavramının nasıl hayata geçirildiği konusunda bilgi verdi.

Etkinliğin konuşmacılarından ABD Başkanı Barack Obama’nın teknoloji danışmanı ve aynı zamanda Teradata CTO’su Stephen Brobst Teradata’nın Büyük Veri vizyonu hakkında katılımcıları bilgilendirirken; Teradata Kıdemli CRM Danışmanı Çağrı Aydoğan, Büyük Veri çözümlerinin müşteri hizmetlerinde ne tür avantajlar sağlayacağını konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics