Etkinlikler 24 OCAK 2013 / 13:10

Ekonomik büyümede istikrarın sırrı

Türkiye’de kadın girişimciliğini artırmak ve kadınların istihdamına katkı sağlama hedefiyle çalışmalar yapan KAGİDER, 24 Ocak’ta Avantgarde Otel’de gerçekleştirdiği kahvaltı toplantılarında Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ı konuk etti. Toplantıda “İletişim Teknolojileri ve Kadının Ekonomik Güçlenmesi” başlığından yola çıkılarak, birçok konu ele alındı.

Toplantının açılış konuşmasını KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan yaptı ve Türkiye ekonomisinin, hedeflerine ulaşabilmesi için aşması gereken üç başlığa dikkat çekti: İstihdam piyasasındaki sorunları çözerek, genel olarak istihdamı ama özellikle de kadın istihdamını artırmak, eğitim alanında sistemli bir değişime giderek eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi desteklemek ve son olarak da, küresel trendlerle daha yakından bütünleşmek. Bu üç başlıkta iletişim teknolojilerinin büyük bir araç olduğu gerçeğine işaret eden Türktan, “İletişim teknolojilerini toplumsal ve ekonomik fayda için nasıl kullanabileceğimizi düşünmek zorundayız” dedi.

Mobil Rönesans’ta fark yaratmak

Toplantıda yaptığı konuşmada Vodefone’un KAGİDER’le ortaklaşa yürüttüğü “Teknolojide Kadın Hareketi” programı hakkında bilgi vererek, “Teknolojik İş Fikri” yarışmasının sonuçlarının da 8 Mart’ta açıklanacağını duyuran Serpil Timuray ise şunları söyledi:

“Ülkelerin gündemindeki en önemli konu, ‘sürdürülebilir ekonomiyi nasıl yakalayabiliriz’ sorusu. Bunun iki cevabı var: Birincisi, teknolojiyi daha fazla kullanarak, yenilik ve inovasyonu sağlamak. İkincisi ise kadın. Kadının güçlendirilmesi, cinsiyet eşitliğinin sağlanması, akıllı ekonomi modeli olarak görülmesi gerekiyor. Vodafone’un “Çiftçi Kulübü Programı” ile çiftçilerimiz ürünleriyle ilgili SMS atıyorlar, biz de sanal ortamda onun tanıtımını yapıyoruz. Tarım alanında çalışanların yarıdan fazlasının kadın olduğu düşünülünce, mutluluğumuz artıyor. Bu önümüzdeki döneme ‘Mobil Rönesans’ diyoruz. Öyle dönüşümler bizi bekliyor ki, bu dönemde kadınlarımızı daha güçlü bir konuma geçirmeliyiz. Teknolojiyi kullanarak, kadını güçlendirerek çok büyük bir fark yaratacağımıza inanıyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN