Etkinlikler 17 ARALIK 2012 / 15:33

eTR Ödülleri sahiplerini buldu

TÜSİAD ve TBV (Türkiye Bilişim Vakfı) tarafından bu yıl 10.’su yapılan eTürkiye (eTR) Ödülleri, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Toplam 56 başvuru arasından finale kalmayı başaran 22 projeden ödül kazananlar 16 kişiden oluşan jürinin elektronik oylaması sonucunda belirlendi. Buna göre;  

  “Kamu Kurumlarına Yönelik Kategoriler”de;

‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’ kategorisinde iki proje ödülü paylaştı:

Milli Kütüphane Başkanlığı “Görme Engelli Vatandaşlara Sesli Kitap Hizmeti” projesi  ve Söke Ovası Sulama Birliği, “Söke Ovası Akıllı Sulama Projesi (Akıllı Ova)”,
‘Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’ kategorisinde Adalet Bakanlığı “UYAP Kurum Portal Bilgi Sistemi”,


‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’
kategorisinde ise İçişleri Bakanlığı “e-İçişleri” projesi

adlı projeler ödül aldı.

“Yerel Yönetimlere Yönelik Kategoriler”de ise;

Büyük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Konya Büyükşehir Belediyesi, “Konya Şehir Rehberi Uygulaması”,
Orta Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Bakırköy Belediyesi “Artırılmış Gerçeklik (AG) Destekli Afet Yönetimi ve Mobil Belediyecilik Uygulamaları” adlı projeler ödüle layık görüldü.

Ayrıca 10.eTR Ödülleri’ne özel olarak, önceki yıllarda eTR ödülü almış olan projelerin gelişimlerinin takip edilmesi ve projelerin kazanımlarının değerlendirilmesi sonucunda TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından verilen “En İyi Gelişim Gösteren Proje” ödülüne Orman Genel Müdürlüğü, “Orman Yangın Yönetim Sistemi” projesi ile sahip oldu.

Bu kategorilerin dışında modern devlet anlayışını destekleyen, şeffaflık, sosyal sorumluluk gibi ilkeleri benimsemiş uygulamalar arasından Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na “İtfaiye Araç Eğitim Simulasyonu”  projesiyle TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından Özel Ödül verildi.

“TÜSİAD-TBV 10. eTR Ödülleri” töreninde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu Başkanı Erman Ilıcak birer konuşma yaparken,  National Center for Digital Government (NCDG) Direktörü ve Dünya Ekonomik Forumu, Devletlerin Geleceği - Küresel Gündem Konseyi Üyesi Prof. Jane Fountain konuk konuşmacı olarak yer aldı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı konuşmada, 10 yıldır TÜSİAD ve TBV tarafından düzenlenen ve TBMM olarak 3 yıldır ev sahipliği yaptıkları eTR Ödülleri’nin, Türkiye’nin geleceği açısından desteklenmesini önemli bulduğunu belirtti. Kurum ve belediyelerin vatandaşa eDevlet hizmeti sunmasının bir gereklilik olduğunu paylaşan Çiçek, kamu hizmetlerinin etkin olmasında en vazgeçilmez unsurun bilgi ve iletişim teknolojileri olduğunu belitti. Çiçek, Dünyadaki rekabet gücümüzün artması için bilgi ve teknolojiyi tüketmek kadar üretmenin de önemine değindi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner; “eTR Ödülleri ile e-Türkiye amacına yönelik çalışan kamu kurumları ve yerel yönetimleri kamuoyunda daha fazla görünür kılmayı, iyi uygulamaları ve deneyimleri paylaşmayı hedefliyoruz. eDevlet uygulamaları, daha verimli hizmet ve daha demokratik bir yönetişim anlayışını güçlendiriyor. eDevlet katılımcı, paylaşımcı ve etkileşimli bir vatandaş-devlet ilişkisi kurmak için önemli bir fırsat sunuyor.” dedi.

TÜSİAD-TBV işbirliği ve Deloitte'un katkılarıyla "eDevlet/e-Belediye Kullanıcı Memnuniyet Araştırması" yayınladıklarını belirten Boyner, “eDevlet/e-Belediye uygulamalarının vatandaş ve iş dünyası için en önemli avantajları, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlaması... Bu kolaylıkların daha geniş kitlelerce bilinmesini sağlamak için farkındalık çalışmalarını artırmak önemli. Çünkü bu hizmetlerin bilinirliği ve internete güven arttıkça, eDevlet kullanımı da artacak.” açıklamasında bulundu.

Boyner, ”eTR Ödülleri, TÜSİAD ve TBV olarak, daha müreffeh bir Türkiye için, kamu yararına düzenlediğimiz bir etkinliktir. eTR Ödülleri için aldığımız her başvurunun, yeni geliştirilen her projenin bilgi toplumuna dönüşüm yolunda çok önemli katkı sağladığına inanıyoruz.” dedi.

Bu yıl onuncusu düzenlenen eTR Ödülleri’ne 56 projenin başvurduğunu ve 10 yılda alınan toplam başvuru sayısının 297'ye ulaştığını belirten TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise, "eTR ödülleri kapsamında 2003-2011 yılları arasında 48 kamu kurumu çeşitli ödüller aldı. Bu sayılar, eTR Ödülleri’mize başvurma heves ve isteğinin sürdüğünü gösterirken bizi de yüreklendiriyor." dedi.

Gençlerin hem internete hem de eDevlet/eBelediye uygulamalarına daha çok güvendiğini ve bu uygulamaları kullandığını söyleyen Eczacıbaşı, "Eğitimde çığır açmasını umut ettiğimiz FATİH Projesi gibi girişimler, çağdaş ve modern içerikle donatılarak, çağdaş bir eğitimi bütün ülke gençliğinin hizmetine ne kadar etkin, hızlı ve verimli bir şekilde sunmaya başlanırsa, gençliğimiz, kendisini, dünyanın acımasız rekabetine o kadar hızlı, etkin ve verimli bir şekilde hazırlama fırsatı bulacak." açıklamasında bulundu.

“eTR Ödülleri Töreni”ne ana tema konuşmacısı olarak katılan National Center for Digital Government (NCDG) Direktörü ve Dünya Ekonomik Forumu, Devletlerin Geleceği - Küresel Gündem Konseyi Üyesi Prof. Jane Fountain de, TÜSİAD-TBV işbirliği ile düzenlenen eTR Ödülleri töreninde bulunmaktan onur duyduğunu belirterek “eDevlet uygulamalarının daha şeffaf, daha ulaşılabilir ve daha basit olması kullanılabilirlik ve etkinlik açısından önemlidir. Türkiye eDevlet uygulamalarında yenilikçi yaklaşımlar geliştiriyor. eTR Ödülleri finalist projeleri de yenilikçi uygulamalar olarak ön plana çıkıyor. Türkiye eDevlet uygulamalarında yaptığı yeniliklerle dikkat çeken bir ülke oldu." dedi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics