Etkinlikler 01 MAYIS 2018 / 11:49

Finans dünyası, Oracle ekseninde buluştu

Finans sektöründe, sektör temsilcisi kurumlar ve müşterilerle ‘birlikte üretim’ kavramı güç kazanırken, fintech ve insurtech girişimleri de inovasyonda bankaların ve sigorta şirketlerinin ihtiyaç duyduğu hızın kaynağını oluşturuyor. Oracle Finans Zirvesi 2018 işte bu gelişim ışığında finans, sigorta ve ödeme sektörü temsilcilerini 10 Nisan’da Wyndham Levent İstanbul’da buluşturdu. Oracle’ın Gebze’de bir veri merkezi açacağı bilgisi de sektörle paylaşıldı. Oracle Türkiye Satış Direktörü Işıl Kılınç Gürtuna’nın açılış konuşmasının ardından, sözü Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil aldı. Bulut konusunda regülasyonlara uyum sağlamanın gerekliliğine işaret ederek, fintech’lerin hızlı ve spesifik yetkinliklerinin önemine vurgu yapan Ali Fuat Erbil, şöyle devam etti:

“Verinin sahibi biz değiliz, müşterilerimiz ve bu yönde kafa yapımızı değiştirmemiz her şeyin temeli. Amacımız; müşteri şikayetlerini en aza indirmek, deneyimi iyileştirmek ve fintech’ler burada başarı sağlıyor. Türk bankalarının yeniliklere uyumlu gelişimi adına fintech’lerle işbirliği çok önemli. Aracıyı aradan çıkartan blockchain’i regülasyonlarla nasıl harmanlayıp kullanıma geçeceğimiz de önemli. Böylece iş modellerimiz değişir. Blockchain tarafında işimizi nasıl değiştireceğimize bakmamız, regülasyonu işin içine katabilmemiz lazım. Yapay zekaya da odaklanacağız ve veri, burada en önemli başlık. Şirketler insani değerleri ön planda tutmalı ve bu çağın olanaklarını herkese sunmalı.”

Türkiye’yi daha da ileri taşıyacağız

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko ise mobilin bizleri eskisinden çok daha hızlı değiştirdiğine dikkat çekerek başladığı sunumunda, şu bilgileri paylaştı:

“Dijitalleşme önemli, çünkü hem genç şirketler için fırsat hem de büyük kurumsal yapılar için tehdit. Bireylerin dijitalleşmeye uyum sağlaması ile ortaya çıkan internet girişimleri de oyunun kurallarını değiştiriyor. 28 yıldır bankalararası çalışıyoruz, ama dönüşüm ve regülasyonlar sayesinde kurumlar ve fintech’ler arası bir yapıya kavuştu. 2012’de dijitalleşme ile BKM Express’i yaratma kararı aldık, TROY’a imza attık, FinTech İstanbul’u kurduk, önemli bir ekosisteme imza attık. Dijitalleşmede ve ödemelerde Türkiye’yi daha ileri taşımakta kararlıyız.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics