Etkinlikler 21 MART 2013 / 15:27

"Hayatın içerisinde ben de varım"

[caption id="attachment_36678" align="alignleft" width="280"] Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, AYDER Başkanı Ercan Tutal[/caption]

Türkiye Vodafone Vakfı tarafından hayata geçirilen Düşler Akademisi’nde '21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü' dolayısıyla düzenlenen etkinlik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve AYDER Başkanı Ercan Tutal’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında Binali Yıldırım, Serpil Timuray ve Ercan Tutal birer konuşma yaptılar.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından farklı engel gruplarından bireylerin istihdamına yönelik olarak yürütülen “Ulaşımda, İletişimde, Hayatın İçerisinde Ben de Varım” projesi kapsamında, Düşler Akademisi’nde istihdam edilen down sendromlu gençlerle biraraya gelen Bakan Binali Yıldırım ve Aylin Çiftçi, gençlerle birlikte Düşler Mutfağı’na girip kurabiye yaptı, ritm atölyesinde ritm tuttu.

Bakan Yıldırım, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Bugün 21 Mart birçok yönden önemli bir gün. 2011 yılında Birleşmiş Milletler, 21 Mart’ı Dünya Down Sendromlular Günü olarak kabul etmiş. Hiçbirimiz böbürlenmeyelim. Bugün bu haldeyiz ama yarın ne halde olacağımızı bilemeyiz. Sosyal sorumluluğumuzun, yaşlı, engelli, kimsesiz vatandaşların ihtiyaç duyduğu yardımların farkında olmamız gerekiyor. Bu kadar önemli işler yapıyoruz, yollar, köprüler, havaalanları açıyoruz ancak tüm bu çalışmalar, insani yanımızı ortaya çıkartan bu projeler kadar beni heyecanlandırmıyor.”

Türkiye Vodafone Vakfı'nın UNDP ve Alternatif Yaşam Derneği işbirliğiyle 2008 yılında başlattığı "Düşler Akademisi" projesi,  sanat aracılığıyla engelli bireylerin sosyal dışlanmayı kırmalarına, aktif ve üretken olmalarına destek olunması hedefliyor.

[caption id="attachment_36679" align="alignright" width="280"] Binali Yıldırım ve Serpil Timuray öğrencilerle birlikte kurabiye yaptı.[/caption]

Bakandan sonra söz alan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise şöyle konuştu:
 “İyilik için mobil teknoloji vizyonumuz doğrultusunda, öncü teknolojileri ülkemizin hizmetine sunarak insanları birbirine bağlarken; sosyal ve ekonomik hayata eşit katılım sağlayamayan bireyleri de topluma kazandırıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 12’sini oluşturan ve sosyal yaşamda en temel haklarından faydalanamayan engelli bireyler, bizim için önemli bir odak noktasını oluşturuyor. Düşler Akademisi’nde down sendromlu gençlerimizi istihdam ediyoruz. Projemizin önemine inanan ve desteklerini esirgemeyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’a, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Aylin Çiftçi’ye; proje ortaklarımız UNDP, Kalkınma Bakanlığı ve AYDER’e teşekkürlerimi sunuyorum.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics