Etkinlikler 28 MART 2013 / 15:28

I. Akıllı Belediyecilik Zirvesi başladı

Marmara Belediyeler Birliği tarafından, Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda bu yıl birincisi düzenlenen I. Akıllı Belediyecilik Zirvesi 28 Mart’ta İstanbul Grand Cevahir Otel’de başladı. Kamusal Hizmet için teknolojinin akıllı kullanımıyla fark yaratan proje ve uygulamaların ön plana çıkarılmasını hedefleyen iki günlük Zirve, 29 Mart Cuma günü sona erecek.

Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleşen Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nin ilk gününde katılım yoğundu. Toplam 2103 Belediye, elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri, 114 özel firma, 21 sivil toplum örgütü ve 10 üniversitenin katılımıyla gerçekleşen zirve, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Engin Aksoy’un açılış konuşmaları ile başladı.

Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açılış konuşmasında teknolojiye verdiği önemi belirtirken, “Belediyecilikte yeni teknolojilerin kullanımını destekleyip, yerel yönetimler ve belediyeler arasında işbirliği ve dayanışmayı geliştirmek için bugün Akıllı Belediyecilik Zirvesi’ni düzenliyoruz. Türkiye'nin atardamarı olan ve sadece Marmara ile İstanbul'a değil, tüm Türkiye'ye örnek teşkil eden çalışmalarımızı; fikir birliği, amaç birliği ve el birliğiyle sürdürüyoruz. Marmara Belediyeler Birliği olarak; belediyecilikte yeni teknolojilerin kullanımını destekleyip, yerel yönetimler ve belediyeler arasında işbirliği ve dayanışmayı geliştirmeye büyük önem veriyor, özel sektörle yerel yönetimleri ortak paydada buluşturuyor, belediyelerimizle özel sektör arasında her platformda köprü vazifesi görmenin kıvancını yaşıyoruz” dedi.

Başkan Altepe sözlerini, “Birbirinden farklı yenilikçi ve teknolojik çözümler birçok belediyede uygulanıyor ancak anlatılmıyor. İletişim dünyasındaki yeni hizmet ve teknolojileri kamu kuruluşlarına aktaracak olan etkinliğimizin ana sponsoru Vodafone Türkiye’nin yanı sıra Huawei, Mobisis, Panasonic, Vector, Netcad, Sistaş, 7K Bilişim, Mobit ve IBM’e de teşekkür ederim. Marmara Belediyeler Birliği olarak vatandaşların refahı için modern çözümleri olan sektör temsilcileriyle buluşmaya önümüzdeki süreçte de devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. Değişen Dünyada Akıllı Şehir Vizyonu ve Akıllı Vatandaşlık Hizmetleri konusunda dünya örneklerini, birbirinden farklı bilişim sistemlerini, katılımcı ve modern teknolojileri takip eden bir yerel yönetim anlayışının yerleşerek yaygınlaşmasını temenni ediyorum” diyerek tamamladı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ise açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Vodafone Türkiye olarak, birincisi gerçekleştirilen bu anlamlı zirvenin ana sponsoru olmak bizim için bir gurur kaynağı. Mobil tabanlı teknolojileri yaymak, herkesin kullanımına sunmak için çalışıyoruz. Bu özel teknolojiler yaşadığımız şehri daha çağdaş ve güvenli yönetimine katkı sağlıyor. Bu bağlamda belediyelerle başarılı projeler gerçekleştiriyoruz. Belediyelerin saha çalışmalarına destek olacak çalışmalar yapıyoruz. Mobil tabanlı teknolojilerin gelişmesi için baz istasyonları oldukça büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız altyapı yatırımlarıyla Vodafone olarak kapsama alanımızı genişlettik; akıllı şebeke anlayışını getirdik. Bu konuda da belediyelerin desteği oldukça önemli.”

Aksoy’un ardından Zirve’nin yurtdışından gelen konukları İsveç Belediyeler Birliği Başkanı Ander Knape ve Kosova Belediyeler Birliği Başkanı söz aldılar.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Karanoğlu, bilim ve teknolojinin ekonominin lokomotifi olduğunu, hayatımız boyunca hizmet veren belediyelerin bilim ve teknolojiyle yaşadığı dönüşüm sayesinde vatandaşa daha iyi hizmet verdiğini vurguladı.

Zirve’de akıllı belediyeciliğe dair projeler, örnek uygulamalar paylaşılıyor

Zirvenin ilk gününde açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen oturumlarda; Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Belediyecilik Uygulamaları, Telekomünikasyon Teknolojileri, Akıllı Belediyecilik Projeleri Perspektifi ile Kamu İhale Mevzuatı, Yeni Nesil Sayaçlar ve Sayaç Okuma Teknolojileri gibi akıllı belediyeciliğe yön verecek alanlar ele alındı.

İkinci gününde Halka Yönelik Hizmetler ve Abone Teknolojileri, Coğrafi ve Kent Bilgi Sistemleri, Akıllı Belediyecilik Projeleri için Finansman Çözümleri ve Akıllı Ulaşım Teknolojileri ve Örnek Belediyecilik Uygulamaları gibi konuların ele alınacağı zirveye 1000’den fazla katılım bekleniyor.

Zirvede teknolojik gelişmelerin akıllı çözümlere dönüştüğü birleştiricilerin, lokomotif şirketlerin, kurum ve firmaları destekleyen bakanlıkların, genel müdürlüklerin ve diğer birimlerin, yeni fırsatlar üretilmesi için sağladığı teknolojik ve finansal destekler ele alındı. Kentsel dönüşümden, telekomünikasyona, yeni nesil sayaçlardan, abone teknolojilerine, müşteri ilişkileri ve çağrı merkezi yönetiminden, coğrafi ve kent bilgi sistemlerine, scada teknolojilerinden, kazısız altyapı teknolojilerine, akıllı ulaşım sistemlerinden, finansman çözümlerine kadar, yerel yönetimlerin ve özel sektörün işbirliği ile geliştirilen hizmetlerin ele alındığı Akıllı Belediyecilik Zirvesi, sektörün tüm organlarını bir araya getirmesi açısından önemli bir yere sahip.

Vodafone Akıllı Uygulamalar Sokağı’nda akıllı belediyecilik projeleri tanıtılıyor

Ana Sponsor olarak Zirveye destek veren Vodafone yetkilileri tarafından, dünyada ve Türkiye’de hayata geçirilen akıllı belediyecilik projeleri aktarılarak, mobil teknoloji tabanlı uygulamaların belediyelere ve vatandaşlara sağladığı faydalardan bahsedildi. Ayrıca Zirve için oluşturulan fuaye alanında kurulan “Vodafone Akıllı Uygulamalar Sokağı” ile belediyeler için tasarlanan projeler zirve katılımcılarına tanıtıldı.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics