Etkinlikler 04 MART 2013 / 08:00

İstanbul MWC’yi GSMA’den istedi 2018’e talibiz

Mobil Dünya Kongresi-MWC 2013 Barselona’da gerçekleştirildi. Etkinliğin Türkiye açısından en önemli toplantısına ise İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve beraberindeki heyet imza attı. Toplantıya İTO adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dursun Topçu, Genel Sekreteri Dr. Cengiz Ersun, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sungurlu katıldı.

Heyetteki diğer isimler ise İnterpromedya Yönetim Kurulu Başkanı Ruşen Yaykın ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Genel Müdürü Elif Balcı Fisunoğlu oldu. Heyet; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da desteğini alarak etkinliği 2018’den itibaren İstanbul’a taşımak için 25 Şubat’ta GSMA CEO’su John Hoffman ve Mobil World Capital/GSMA Genel Müdürü Laurence Mourasse ile görüştü. İTO yetkilileri konu üzerinde altı aydır çalıştıklarını ifade ederken 2011’de Barselona’nın fuar organizasyonunu ikinci beş yıla uzatma sürecinde İstanbul ve Antalya’nın adı da adaylar arasında gündeme gelmişti. MWC, Barselona’dan önce Cannes’da gerçekleştiriliyordu.

Dünya Mobil Kongresi (Mobile World Congress-MWC)  25-28 Şubat tarihleri arasında Barselona’da gerçekleştirildi. Yeni fuar alanı olan Fira Gran Via’ya taşınan etkinliğin fuar bölümü yine sekiz salondan oluşurken metrekare rakamı ise 120 binden 240 bine yükseldi. Geçen sene 70 bin metrekare olan stant alanları ise bu yıl 94 bin metrekarelik bir alana yayıldı. Bu yıl MWC’nin kongre tarafı da oldukça kapsamlı bir hale geldi. Kongredeki artan katılımcı sayısını karşılamak için toplantı salonlarındaki sandalye sayısı yüzde 21 oranında artırıldı.
220 ülkeden yaklaşık 800 GSM operatörünü temsil eden ve bu özelliği ile dünya GSM stratejisini belirleyen çatı örgüt unvanını taşıyan GSMA’in organizasyonuyla gerçekleşen etkinlikte en yeni teknoloji ve uygulamalar ziyaretçilerle buluştu. Mobil Ufuk mottosuyla perdelerini açan MWC 2013, 4G, VoLTE gibi teknolojilerin yanı sıra mobilin sektörlere sağladığı katma değeri gösteren proje ve uygulamalar da ön plana çıktı. Etkinlikte; Argela, Defne, Etiya, Komtel, Nefaş, Netaş, PI Works, Piranha, Sentez Yazılım, Telenity ve Tikle olmak üzere toplam 12 Türk şirket de yerini aldı.

Defne sosyal ağların pazarını büyütecek
Dünya çapında 35 ülkede mobil operatörler için yazılım çözümleri sunan Defne, MWC’ye yedinci kez katıldı. GSM operatörlerine sunduğu katma değerli servis, mesajlaşma, akıllı şebeke servisleri gibi telekom çözümleriyle birçok projeye imza atan Defne, etkinlikte Outbound IVR ve Campaign Management Platform, Bulk Messaging Platform gibi Mobil Pazarlama çözümlerinin yanı sıra, günümüzün eğilimi “Sosyal Medya”ya yönelik çözümlerini de sunacak. Sosyal Medya alanında Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine sesli mesaj veya text mesaj bırakma ve alma olanağı sunan Social Media Services Gateway çözümü ile akıllı telefon sahibi olmayan aboneler de rahatlıkla bu servis aracılığıyla mobil ortamda Sosyal Medya sitelerini kullanabilecekler.

Etiya’dan Barselona çıkartması
Etiya, genişlettiği çözüm yelpazesi ile MWC’de yeni iş ortaklıkları yaptı. Etiya, Türkiye’de kabul gören Telaura CRM çözümünün yanı sıra teknolojideki gelişmeleri işlerine yansıtmak isteyen şirketlerin gerek duyduğu yeni çözümleri ile genişlettiği yelpazesini Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde görücüye çıkarttı. Türk Pavyonu’nda Salon 5, 5G10 numaralı standda yer alan Etiya, şirketlere iş ortağı ile hizmet etme vizyonunu daha geniş bir coğrafyaya taşımayı hedefliyor. Etiya’nın İletişim Servis Sağlayıcıları’na (CSP) işleriyle ilgili önemli işlevler sağlayacak bir gelecek nesil çözümü olan Telaura CRM, şirketlerin müşterilerini, ürün portföyünü ve aldığı siparişleri etkin bir biçimde yönetmesini sağlıyor.

GEBZE hareketi Barselona’da başladı
Turkcell, tasarım ve yazılımı bütünüyle Türk mühendis ve tasarımcıların ürünü akıllı cep telefonunu Barselona’da gerçekleşen Dünya Mobil Kongresi’nde müjdeledi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in, Mobil Dünya Kongresi 2013’te yaptığı “düğmeye bastık” açıklaması, kongrede Türk heyetinin gündemine damgasını vurdu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı basın toplantısıyla duyurulan “Gebze” kod adlı yerli akıllı telefon ile her 1 milyon adetlik satışın cari açığı azaltma yolunda yaklaşık yarım milyar TL katkı yapması öngörülüyor.

Yeni ürünler yolda
MWC’nin en eski yerli katılımcısı olan Telenity, fuarda yeni ürün ve çözümlerini 5. salondaki standında tanıttı. Fuar alanında sohbet ettiğimiz Telenity Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su İlhan Bağören fuarla ilgili şunları söyledi:
“Fuarda daha çok konum tabanlı pazarlama ve reklam ürünlerimizi tanıtıyoruz. Makineden makineye ürünler de çok ilgi çekiyor. Özellikle Hindistan bizim için çok iyi bir test ve ilk ürün sunma alanı. Yaklaşık 700 milyon aboneye sahip bu pazarın yarısına hitap ediyoruz. Bu pazarın ayrıca bizim için stratejik değeri de çok yüksek. Asya-Pasifik, Doğu Avrupa ve Ortadoğu ve Afrika olmak üzere üç bölgeye sahip bir organizasyon yapımız var. Her birinde de yılda bir büyük etkinliğe katılıyoruz. Telenity olarak son bir iki seneyi yeni ürün hazırlamak için geçirdik. Önümüzdeki dönemde seri şekilde bu yeni ürünlerimizin duyurularını paylaşacağız.”
GSMA’in bilgi birikimini Avea getirecek
Kuruluşunun 8. yılında dünyanın en güçlü 25 mobil operatörünün yer aldığı GSMA Yönetim Kurulu’nda Türk Telekom Grup CEO’su ve Avea Yönetim Kurulu Üyesi Hakam Kanafani tarafından temsil edilen Avea, ilk yeni yönetim kurulu toplantısının ardından değerlendirmelerde bulunmak için GSMA’de bir basın toplantısı düzenledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Tayfun Acarer, GSMA Ortadoğu ve Afrika Kamu Politikaları Direktörü Peter Lyons ve TC Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu’nun katılımıyla düzenlenen toplantıda, GSMA’deki yeni görev alanlarını duyuran Avea CEO’su Erkan Akdemir: “Avea’nın GSMA Yönetim Kurulu’nda yer alması sadece Türk Telekom Grubu için değil; Türkiye’nin dünya mobil iletişim sektörü içinde taşıdığı önemi vurgulaması açısından da oldukça önemli. Çünkü biz bunu GSM stratejisini belirleyen bir yapının sahip olduğu bilgi birikimini Türkiye’ye aktarma olanağı olarak değerlendiriyoruz” dedi.

 

Ericsson ürünleri göz kamaştırdı

Bu yıl MWC’de önemli ürünlerini tanıttıklarını belirten Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkanı Anders Lindblad, “Mobil genişbant, telekom altyapısı ve IP radyo arayüzleri bizim için ilk sıralarda yer alıyor. Mevcut trafiği yönetmek tarafında da çözümlerimiz var. Önemli işlerimizden bir tanesi servis geliştirme. Bu alan küreselde ve EMEA’da çok hızlı büyüdüğümüz bir alan. Türkiye’de ve bölgede çok fazla fırsat var” dedi. Networked Society (Dijital Toplum) tarafının da çok hızlı bir dönüşüm içinde olduğunu ifade eden Lindblad, “Topluma nasıl fayda sağlanır? Birincisi ekonomik olarak. İkincisi BIT endeksini yükselterek ve üçüncüsü de sürdürülebilirlik. Bunların tamamı bir araya geldiğinde de Dijital Toplum inisiyatifimiz durmadan devam edecek bir süreç” şeklinde görüş belirtti.

Türkiye’nin mobil ufku

Vodafone Grup CEO’su Vittorio Colao’nun ilk gün açılış konuşmacıları arasında yer aldığı kongrenin “Mobil Tarım” konulu panelinde Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türkiye’den bir başarı hikâyesi olarak Vodafone Çiftçi Kulübü’nün sosyal iş modeli ve kazanımlarını katılımcılarla paylaştı. Vodafone Türkiye; Visa, Huawei gibi kendi alanının önemli şirketleriyle gerçekleştirdiği yeni işbirliklerini kongre kapsamında ilk kez açıkladı. MWC 2013 kapsamında, gazetecilerle bir araya gelen Vittorio Colao, Türkiye’nin 4G’ye hazır olduğuna işaret ederek, “4G’de Türkiye’de test yapmaya ihtiyacımız yok. Zaten halı hazırda Almanya dahil altı pazarda 4G’yi sunuyoruz Türkiye’de şu anda altyapımız en son teknolojiye sahip ve lisans verilmeye başlandığında biz 4G’ye geçmeye hazırız” dedi. Colao, Türkiye’nin şu an kullandığı 3G altyapısının çok iyi olduğunu, ancak yeni teknolojilere de açık olduğunu dile getirerek, “Türkiye bizim için çok önemli ve güzel bir pazar Vodafone altyapısı olarak en iyi konumdaki ülkelerden biri” ifadelerini kullandı.

Vodafone için mobil ödemeler yılı: 2013
Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress-MWC) için Barselona’da bulunan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Visa Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Türk gazetecilerle bir araya geldi.
Toplantıda dünyada mobil değişim süreci yaşandığına değinen Timuray, “2013 yılında bağlı mobil cihaz sayısı insan nüfusundan fazla olacak. Mobil veri trafiği yüzde 70, akıllı telefon sayısı da yüzde 81 oranında artış gösterdi. Yaşadığımız e-dünya teknolojiyle birlikte m-dünya kavramına dönüşüyor. Biz de şirketimizde m-yaşam kavramını yerleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Tarımdaki fırsatlar
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, “Taking Mobile Agriculture Innovation To Market” panelinin açılış konuşmacısı olarak Türkiye’den bir başarı hikâyesi olarak geliştirilen bir sosyal iş modeli olan Vodafone Çiftçi Kulübü’nü dünya kamuoyuyla paylaştı. Büyük ilgi gören panelde Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, şunları söyledi:
“Eğitimden sağlığa, finanstan tarıma, devlet uygulamalarına mobil teknolojiler insanlığın önünde yepyeni ufuklar açıyor. Vodafone Türkiye olarak, çifte sorumluluk ilkesi doğrultusunda, ticari ve teknoloji yatırımlarımız kadar sosyal yatırımlarımızı da önemsiyor, ‘çifte sorumluluk’ anlayışıyla faaliyetlerimizle ekonomik ve toplumsal değer üretmeye odaklanıyoruz. Vodafone Çiftçi Kulübü’yle elde ettiğimiz başarıları, dünya mobil iletişim sektörünün kalbinin attığı bu etkinlikte paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Beş final, iki ödül

Vodafone, 2013 Global Mobil Ödülleri’nde “Otomotivde En iyi Mobil Servis” ve “Mobilin Acil Durumlarda En İyi Kullanımı” ödüllerinin sahibi oldu. Vodafone Grubu, mobil iletişim dünyasının en iyilerinin ödüllendirildiği Dünya GSM Birliği (GSMA) 2013 Global Mobil Ödülleri’nde iki ödülün sahibi oldu. 8 dalda 37 projenin yarıştığı ödüllerde 5 adaylığı bulunan Vodafone, “Otomotivde En İyi Mobil Servis” ve “Mobilin Acil Durumlarda En İyi Kullanımı” kategorilerinde “GSM’in Oscar”ına değer görüldü. Ödülleri Vodafone adına Vodafone Grup İletişim Direktörü Matt Peacock aldı. Bu yıl 18. kez GSM sektörünün en iyilerini ödüllendirmek üzere verilen Global Mobil Ödülleri’nde Vodafone Grubu; Drive Now servisi ve Vodafone Vakfı tarafından yürütülen Vodafone Acil Network Programı ile iki ödüle layık görüldü.

Rakamlarla MWC 2013

MWC 2013, bu yıl ziyaretçilerini yeni mekânında ağırladı.
n Etkinlikte 42 oturumda 223 konuşmacı yer aldı.
n 240 bin metrekarelik Fira Gran Via geçen yıl MWC 2012’nin düzenlendiği Fira Montjuic’ten iki kat büyük ve 94 bin metrekarelik fuar alanına sahip. Aynı zamanda Fira Montjuic’e göre daha merkezi konumda bulunan ve havaalanına daha yakın olan Fira Gran Via’ya 18 bin güneş paneli kuruldu ve doğal aydınlatma sistemi sayesinde elektrik kullanımından yüzde 30 tasarruf edildi.
n Birbirine bağlantılı olan 8 salonun bulunduğu fuar alanında, daha çok taşıma aracı ve yerden kablolamayla stantların kurulumu kolaylaştırıldı.
n Konferans salonlarında koltuk sayısı yüzde 21 artırıldı. Ana oditoryum popüler konuşmacılara artan talep için 350 koltuk eklendi. İş dünyasının bir araya gelmesini sağlayan 8 yeni temalı Network alanının içinde bir de VIP toplantı salonu konumlandırıldı.
n Kablosuz ağ bağlantısının kesintisiz ve verimli olması için 270 kablosuz erişim alanı eklendi ve kablosuz ağ bağlantısına erişim yüzde 233 hızlandı.
n Her salona hızlı servis için toplamda dünya mutfaklarından yemeklerin bulunduğu 49 restoran ve 11 kafe konumlandırıldı.
n Gazetecilere daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak için basın odasının çalışma kapasitesi yüzde 30 artırılırken, basın toplantılarının yapıldığı salonların oturma kapasitesi yüzde 140 artırıldı.
n Toplam 20 otobüs durağı, genişletilen taksi durakları, hareketli yürüme alanları, engelliler için özel ulaşım olanakları ile Fira Grand Via’ya ulaşım kolaylaştırıldı.
ETİKETLER : Sayı:911

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics