Etkinlikler 28 ŞUBAT 2014 / 14:45

Kadınlar teknoloji sektörüne davetli

DevFest konferansı bu yıl 2 Mart 2014 Pazar günü, Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. Etkinlik kadınlar günü sebebiyle bu defa teknoloji alanında çalışan kadınları bir araya getiriyor. Google’ın desteklediği “DevFest - The Women in Tech Conference” tüm dünyadan birçok başarılı kadın profesyonelin de katılımıyla kadınları teknoloji sektöründe çalışmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Konferansta teknoloji ve yazılım dünyası hakkında ilginç konuşmaların yanı sıra, yeni teknolojiler ve iş fırsatları masaya yatırılacak. Teknoloji odaklı işlerde faaliyet gösteren kadın profesyonellere yepyeni iş bağlantıları vaat eden etkinliğin altın sponsoru ise, mobil para alanında dünya liderleri arasında yer alan ve başta The Women in Tech Conference olmak üzere birçok farklı etkinliğe katılarak sektörde çalışan kadın sayısını artırma çalışmalarına katkı sağlayan Monitise.

Kısa bir süre önce Türk mobil teknoloji şirketi Pozitron’un da bünyesine katıldığı Monitise kadınların girişim ve teknoloji dünyasına katılması için önemli bir rol üstleniyor. TUBİDER, yayınladığı araştırmada Türkiye bilişim sektöründe çalışanların sadece yüzde 32,7’sinin kadın oluşuna ve teknoloji şirketlerindeki kadın istihdamının yetersiz oluşuna dikkat çekerken, Monitise sektör genelinin aksine yürüttüğü politikasıyla diğer şirketlere örnek oluyor. Şirkette birçok üst seviyedeki yönetim pozisyonunu kadınlar dolduruyor. Şirketin 143 çalışanından 97’sini kadınlar oluşturuyor. Şirket içerisinde kadın çalışan sayısının en yüksek olduğu bölüm ise yazılım mühendisliği departmanı.

Etkinlikte Monitise MEA Strateji ve Pazarlama Direktörü Peri Kadaster, Silikon Vadisi’nden Boğaz Köprüsü’ne: Silikon Vadisi ve İstanbul’da Girişimcilik Üzerine Bilgiler konulu sunumuyla The Women in Tech Conference katılımcılarına seslenecek. Silikon Vadisi girişimcilik sahnesinden İstanbul’a geçiş yapan Peri Kadaster konuşmasında Türkiye’deki girişimcilik dünyasını farklı dünyalara kıyasla masaya yatıracak. Etkinliğe katılacak bir diğer konuşmacı olan Monitise Yazılım Geliştirme Direktörü Hale Yaman ise konferansta Gelecek burada: Google Glass ile Tanışın başlıklı bir sunum gerçekleştirecek. Yaman, katılımcıları Google Glass teknolojisi ile tanıştırarak, bu yeni teknolojinin birçok farklı sektördeki potansiyel kullanım alanlarını anlatacak.

“DevFestW – The Women in Tech Conference” etkinliği ile ilgili ayrıntılı bilgi ve programa http://devfesttr.com/women/program.html adresinden ulaşılabiliyor.