Etkinlikler 28 KASIM 2017 / 09:28

Kamu Bilişim Yöneticileri Bir Araya Geldi

Türkiye'nin bilişim alanındaki en büyük etkinliklerinden Kamu Bilişim Etkinliği, "Potansiyelini Bilişimle Keşfet" sloganıyla Antalya'da gerçekleştirildi.

Zirveye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Kamu Bilişimcileri Derneği Başkanı Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin ile 200’den fazla kamu kurumu üst düzey bilişim yöneticisi olmak üzere toplamda yaklaşık 650 kişi katıldı.

 

“Kamuda dijital dönüşüm çok önemli”

Kamu Bilişimcileri Derneği Kurucu Başkanı olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, Derneğin tanıtım videosunun gösterimiyle başlayan zirvenin açılışında, Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye'nin haberleşme alanında kapsam, hız ve kapasite olarak en üst seviyelere ulaştığını söyledi. Kılıç, bilişimde kamu ve özel sektörün bir yapbozun parçaları gibi birbirinden ayrılamaz parçalar olduğunu ifade etti. Zirveye ilişkin "2015 yılında böyle bir girişimi başlattık, ikinci zirve ve üçüncü etkinliği düzenledik." diyen Kılıç, derneğin her geçen gün gittikçe büyüyen bir kartopu gibi geniş kitlelere ulaştığını ve çok faydalı işler yaptığını dile getirdi.

 

Kılıç, zirvenin temel konusunun kamuda dijital dönüşüm olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Dijital dönüşüm önemli, bütün etkenlerin teması dijital dönüşüm, siber güvenlik. Az konuşup, çok iş yapan bir bakanlığız. Kamuda dijital dönüşüm çok önemli. Önce kamu verisinin dijitalleşmesi gerekiyor. Bunun açık veriye dönüşmesi gerekiyor. Bu açık veriyle ilgili özel sektörün bu açık veriden yeni katma değerleri ve hizmetleri üretmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Kamudaki dönüşümün birlikte gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu entegrasyonları özel sektörün de desteğini yeni yerli ve milli yazılımlarla birlikte entegre etmemiz gerekiyor. Bundan yeni katma değerli hizmetleri üreterek, 2023 hedeflerine ulaşma noktasında hızlı ilerlememiz gerekiyor. Kamuda dijital dönüşüm hiç bu kadar üst seviyede bir farkındalığa ulaşmamıştı. Son bir yıl içinde en üst seviyede bir farkındalık oluşmuş durumda. Önümüzdeki günlerde ortaya konulacak yol haritalarıyla birlikte çok ciddi ve hızlı bir dönüşüm yaşayacağız."

 

"Başarının yolu dijital dönüşümden geçiyor"

Kamu Bilişimcileri Derneği Başkanı Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbi̇lgi̇n de bugünün kendisi için özel bir gün olduğunu, zirve için 6-7 ay önce çalışmaya başladıklarını söyledi. Heyecanlı bir süreç geçirdiklerini ifade eden Özbi̇lgi̇n, "Her yaptığımız etkinlik ses getirmeye başlamış, gittikçe büyüyorduk. Bugün yine çok büyük, katılımı yüksek, stantlarıyla, panelleriyle bir fuar havasında zirveyi yapıyoruz." dedi. Önemli bir sektörün temsilcisi ve çalışanları olduklarını dile getiren Özbi̇lgi̇n, futbol gibi her ortamda konuşulduklarını, 7'den 70'e herkesin ya dilinde ya elinde ya da dizindeki tablette olduklarını söyledi.

Özbilgin, herkesin 'Ar-Ge, inovasyon, teknoloji' dediğini belirterek, "Sadece konuşulan, tüketilen değil üretilen bir bilişim sektörümüz olmalı. Ülkemizde bilişim projeleri yapılıyor, dijitalleşme devam ediyor. Durmadan kamu-özel sektör bir arada sektörümüz için çalışmalıyız. 2023 yılında ilk 10 ekonomi arasına girmenin yolu bilişimden, dijital dönüşümden geçiyor." diye konuştu.

Zirvede 2 gün boyunca kamuda dijital dönüşümü konuşacaklarını vurgulayan Özbi̇lgi̇n, potansiyeli bilişimle keşfedeceklerini kaydetti.  Özbi̇lgi̇n, zirveye 600'den fazla kişinin katıldığına dikkati çekerek, bu durumun gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

 

"Potansiyelini Bilişimle Keşfet" sloganıyla düzenlenen "2. Kamu Bilişim Zirvesi"nde, kamuda gerçekleştirilen bilişim projelerinin poster sunumları yapıldı.

Zirvede, Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Kütüğü Genel Müdürü Ayhan Okurer'in moderatörlüğünde, Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Servet Gül, SGK Bilgi Sistemleri ve Siber Güvenlik Daire Başkanı Yenal Arslan, Sağlık Bakanlığı Sistem Yönetimi Daire Başkanı Fatih Uluçam, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanı İrfan Keskin'in katılımıyla oturum yapıldı.

 

Ayhan Okurer, kamu bilişim zirvesinin ana gündem maddesinin kamuda dijitalleşme olduğunu ifade ederek, kamu kurumlarının dijitalleşme adına yaptığı çalışmaların önemine değindi.

Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Gül de adalet işlerinde işlemlerin tarihten günümüze kadar nasıl ilerlediğini, daktilodan en üst teknolojiye nasıl gelindiğini anlattı.

AFAD Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanı Keskin ise teknolojinin, bilişim çağının her alanda önem arz ettiğini kaydetti.

Keskin, "Kamuda dijital dönüşüm son derece kritik bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Kendi kurgusunu gözden geçirmek zorunda kalıyor. Ulusal, alın teri paranın ülkede kaldığı bir dijitalleşme modeliyle sektörel anlamda bulunursak ancak o zaman ulusal anlamda fayda sağlayabiliriz." diye konuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics