Etkinlikler 20 KASIM 2013 / 15:30

Kamuda dönüşümde ‘bulut’ vurgusu

Ankara’da düzenlenen Microsoft Bilişim Zirvesi’nde konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, bulut teknolojilerinin dünyayı değiştirdiğini ve ekonominin kurallarını yeniden yazdığını söyledi.

Bu değişimi göremeyenlerin gerileyeceği uyarısında bulunan Özmen, “Türkiye’nin 2023 için çok büyük hedefleri var. Bu hedeflere erişmemizde bulut teknolojileri çok büyük rol oynayacak” dedi. Zirvede konuşan SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar da Microsoft teknolojileriyle milli ekonomiye 33 milyar dolar katkı sağlayacaklarını belirtti.

20 Kasım 2013 tarihinde Ankara’da düzenlenen Microsoft Bilişim Zirvesi 2013, “Geleceği Birlikte Şekillendirelim” temasıyla başkentte 1000’in üzerinde kamu bilişim profesyonelini bir araya getirdi. Zirvede yeni dünyanın getirdiği zorluklara ve fırsatlara değinilirken, yakın geleceğe yön verecek teknolojik eğilimler ve rekabet avantajı sağlayan Microsoft teknolojilerinin detayları katılımcılarla paylaşıldı.

Microsoft Bilişim Zirvesi 2013’ün açılış konuşmasını gerçekleştiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, geleceği şekillendirecek 4 mega eğilimi anlattı. Bu eğilimlerin başında kurumların büyük yatırımlar yapmadan bilgi teknolojilerine erişmelerini sağlayan bulut teknolojisinin geldiğine işaret eden Özmen, sözlerine şöyle devam etti:

“Artık bir uygulama dünyası içerisinde yaşıyoruz. Son derece kolay bir şekilde erişebildiğimiz ve kolayca kullanabildiğimiz tüm bu uygulamalar, aynı zamanda bulut hizmetlerinin hayatımıza nasıl yansıdığının da önemli bir göstergesi. Dünya genelindeki şirket ve kurumlarda teknoloji kullanımında karar verici pozisyonda olan CIO’ların yüzde 90’ı bulut teknolojilerini tercih ediyor. Microsoft, her yıl buluta en az 3 milyar dolar yatırım yapıyor. Biz bulutu yalnızca teknolojik gelişimin bir uzantısı olarak değil, dünyayı değiştiren, ekonominin kurallarını yeniden yazan bir kavram olarak görüyoruz.”

Dünyada hızla artan akıllı telefon pazarına da değinen Tamer Özmen, Türkiye’de geçen yıl lanse edilen Windows Phone’un akıllı telefon pazarındaki payının yüzde 10.5’a ulaştığını belirtti.

Açık Akademi 130 bin öğrenciye ulaştı,  dünyaya örnek oldu

Türkiye’de 20 yılını geride bırakan Microsoft Türkiye’nin en önemli sosyal sorumluluk projesi olan Açık Akademi hakkında da bilgi veren Tamer Özmen, şunları söyledi:

“Türkiye’nin ilk online ve ücretsiz uygulama geliştirme okulu olan Açık Akademi ikinci yılına girerken 3 bine yakın mezunu ve 1.000’e yakın uygulamasıyla tüm dünyada örnek kurumsal sosyal sorumluluk projesi olmayı başardı. Hedefimiz bu projeyle 5 yılda 1 milyon gencimize ulaşmak.”

SGK: Bilişim ile 33 milyar TL katkı sağlayacağız

SGK’nın 4 büyük eğilimi kurmakta ve kullanmakta kararlı olduğunu ve bu yolda gerekli adımları attığını söyleyen zirvenin konuk konuşmacılarından Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar, “SGK’yı bu trendlerle birlikte yaşayan bir kurum haline getirmeyi amaçlıyoruz. Biz milyonlarca insana hizmet vermekle yükümlü bir kuruluşuz. Hizmetlerimizi sürdürülebilir ve güçlü kılmak için kapsamlı bir bilişim stratejisini hayata geçirdik. Bilgi ekonomisine geçerek 2012 yılında SGK bütçesine 10 milyar TL katkı sağladık. 2013’te bu katkıyı 13 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. 2018 yılı hedefimiz milli ekonomiye 33 milyar TL’lik katkıda bulunmaktır. SGK’nın Batıkent’te kurduğu veri merkeziyle bulutun bütün olanaklarını kullanacağız. Sadece Türkiye’nin değil, bölgenin bulut merkezi haline dönüşeceğiz. 2017 yılına kadar iş süreçlerimiz de dahil tüm uygulamalarımızı bulut ortamına ve akıllı platformlara taşımayı hedefliyoruz. Projelerimizi gerçekleştirirken Microsoft’un uçtan uca sağladığı katma değerden, milli istihdama olan katkısından ve çağdaş hizmet anlayışından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

1.000’in üzerinde katılımcı, 40’a yakın oturum

1.000’den fazla kamu profesyonelinin katıldığı Microsoft Bilişim Zirvesi 2013’te Windows 8.1’li Kurumsal Cihazlar, Genel Bulut Hizmetleri, Özel Bulut Hizmetleri ve Kurumsal Çözümler başlıkları altında Türkiye’de gerçekleştirilen 20’ye yakın kamu projesi katılımcılarla paylaşıldı. Gerçekleştirilen sunumlarda Microsoft’un cihazlara ve servislere odaklı yeni yaklaşımının ürünü olan, Windows 8.1’le donatılmış çok yönlü bilgisayarlar, tabletler ve Windows Phone 8’li cihazların verimliliğe olan katkısı canlı örnekler eşliğinde katılımcılara aktarıldı.

Sunumlarda çeşitlenen cihaz ekosisteminin yönetimini kolaylaştıracak merkezi yönetim senaryoları da ele alındı. Office 365’in sunduğu verimlilik ve her yerden çalışma olanağı, Windows Azure’un sunduğu esnek platform ve altyapı, siber güvenlik çözümleri, SharePoint ve Office ile yeni nesil iş üretkenliği, iş zekası ve büyük veri çözümleri, Microsoft danışmanlık servisleriyle sunulan kurumsal projeler ve Dynamics CRM ile vatandaş ilişkileri yönetimi sunumlarda ele alınan konular arasındaydı.

Microsoft Bilişim Zirvesi 2013 katılımcıları ayrıca iş uygulamalarında 50 kat daha yüksek performans vaat eden SQL Server Paralel Veri Ambarı’nı yakından tanıma, Microsoft Teknoloji Deneyim Merkezi’nin yeni ve güncel ürünleriyle tanışma, ITKamp ile Microsoft Cloud OS vizyonunu oluşturan bileşenleri yakından inceleme ve Microsoft teknolojileriyle üretilen en yeni cihazları bizzat kullanma fırsatı buldular.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics