Etkinlikler 26 MART 2014 / 17:01

NVIDIA GPU Teknoloji Konferansı başladı

24-27 Mart tarihleri arasında ABD’nin San Jose kentinde gerçekleştirilecek olan NVIDIA GPU Teknoloji Konferansı 2014, ABD’nin San Jose kentinde başladı.

Teknolojinin başkenti sayılan Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan San Jose bu defa da teknoloji dünyasının yaramaz çocuklarını ağırladı. NVIDIA GPU Teknoloji Konferansı katılımcıları birbirinden yeni ürünleri tanıma fırsatı buldu. Etkinliğin ilk günü yen ürün ve teknolojilerin tanıtıldığı paralel oturumlarla geçti.

Konferansın ikinci gününün açılış konuşmasını ise NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang yaptı. Yaklaşık üç bin beş yüz kişinin takip ettiği konuşma renkli anlara da sahne oldu. Etkinlikte şu ürünler ön plana çıktı.

GeForce GTX TITAN Z
5760 çekirdek ve 12 GB’lık 7 Gbps GDDR5 belleğe sahip olan TITAN Z sunduğu gerçek anlamda yüksek performans ile bugüne kadar geliştirilen en hızlı grafik kartı olarak gösteriliyor. TITAN Z birinci sınıf bileşenler ile geliştirilmiş olup, olağanüstü sağlamlıkta ve çarpıcı bir tasarıma sahip tamamen alüminyum bir kasada seçkin bir akustik ve ısı performansı sunuyor.

Jetson TK1 Geliştirici Seti
NVIDIA Jetson TK1 platformu geliştiricilere robotların kusursuz dolaşmasını, doktorların mobil ultrasonla taramalar yapmasını, pilotsuz uçakların hareketli cisimlerden kaçınmasını ve araçların yayaları tespit etmesini sağlayan sistemleri ve uygulamaları hazırlamaları için gereken araçları sunuyor. Benzer tümleşik platformların neredeyse üç katı olan 326 gigaflopluk performansıyla Jetson TK1 Geliştirici Setinde en kapsamlı paralel bilgisayar platformu ve programlama modeli olan NVIDIA CUDA mimarisini temel alan C/C++ araç seti yer alıyor.

NVIDIA NVLink
NVIDIA bugün, gelecekteki GPU’larına NVIDIA NVLink adı verilen yüksek hızlı bir ara bağlantı bütünleştirerek GPU’ların ve CPU’ların bugüne oranla beş ile 12 kat daha hızlı veri paylaşımı yapabilmesini sağlamayı planladığını duyurdu. Böylece uzun süredir devam eden bir darboğaz aşılmış olacak ve bugünün birçok güçlü sisteminden 50-100 kat daha hızlı çalışan yeni nesil exascale süperbilgisayarların yolu açılacak. NVIDIA, bu yılın yeni NVIDIA Maxwell mimarisinin ardından, NVLink teknolojisini 2016 yılında piyasaya sürülmesi planlanan kendi Pascal GPU mimarisine ekleyecek. Yeni ara bağlantı IBM ile beraber geliştirildi ve bu şirketin Power CPU’larının gelecekteki ürünlerinde kullanılacak.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics