Etkinlikler 15 MAYIS 2013 / 13:32

ODTÜ'de proje fuarı yapılacak

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı tarafından, IEEE ODTÜ Öğrenci Kolu’nun katkılarıyla düzenlenen ve ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinin bitirme projelerinin sergileneceği Elektrik-Elektronik Proje Fuarı10 Haziran 2013 Pazartesi günü, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi (KKM) Büyük Fuaye’de yapılacak.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinin Mühendislik Tasarımı (Engineering Design) 1 ve 2 dersleri kapsamında, beş ayrı proje konusunda, grup danışmanları önderliğinde hazırladıkları 32 proje; fuar boyunca akademisyenler ve ziyaretçiler tarafından değerlendirilecek ve gün boyunca oylanacak. Oylama sonucunda en çok oyu alan proje, IEEE ODTÜ Özel Ödülü’nün sahibi olacak.

Engineering Design dersinin birinci dönemdeki ilk bölümünde yapılan kavramsal tasarım çalışmasının ardından, öğrenciler ikinci dönemde projeleri gerçekleştirdiler. Bu çalışmada öğrenciler şirket adı verilen beş kişilik öğrenci grupları oluşturdular ve grup danışmanları ile gerçekleştirdikleri haftalık görüşmeler sonucunda çalışmalarını tamamladılar. Bu konular:


  • Görme engelliler için, ortamdaki engelleri tanımlayarak hedefe varmayı sağlayan giyilebilir bir cihaz tasarlanması

  • Hareketli bir cihazın, iki farklı türdeki objeyi bulup, toplayıp, kutuda biriktirmesi

  • Hareketli bir cihazın, ortamda bulunan kutuları doğru bir şekilde önceden belirlenmiş bir sıraya göre düzgün sıralaması

  • Periyodik hareketler yapan bir nesnenin hareketini dokunmasız algılayarak senkronize bir şekilde aynı hareketi tekrar eden bir cihaz tasarlanması

  • Farklı periyotlarda hareket eden kapıların olduğu bir yol üzerinde kapıların açılıp-kapanma hızlarını gözeterek hedefe varan bir cihaz tasarlanması.


22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics