Etkinlikler 03 EKİM 2017 / 13:43

Oracle açık bankacılık için dijital yenilik platformunu tanıttı

Oracle, kapsamlı bir dizi PaaS özelliklerinin yanısıra bankaların ve finans teknolojisi kurumlarının ortak bir bulut platformu üzerinde işbirliği yapabilmesini sağlayan bir açık API çalışma çerçevesini de içeren açık bankacılık insiyatifini duyurdu. Açık bankacılığa yönelik bu dijital yenilik platformu sayesinde finansal teknoloji özellikleri, genel bulut üzerindeki tek bir platformda geliştirilebilecek ve kurulabilecek.

Günümüz piyasasında açık bankacılık, herhangi bir finans kuruluşu için istekli bir hedef olmaktan ziyade bir gereklilik. Finansal teknoloji firmalarının küresel çaptaki yükselişi, Avrupa’daki düzenleyici kurumların artan baskısı ve operasyonel verimlilik sağlama ihtiyacı gibi etkenler nedeniyle de önemi daha da artmış durumda. Hatta Roubini ThoughtLab tarafından düzenlenen “Refah ve Varlık Yönetimi 2022: Dijital Liderliğe Uzanan Yol” başlıklı bir araştırmada açık bankacılık mimarilerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 28 civarında büyümesi de bekleniyor.

Oracle’ın açık bankacılık işbirliğine yönelik çözümü, finans kuruluşlarına, bir açık API modeli aracılığıyla verilerini, algoritmalarını ve hizmetlerini güvence altına alma fırsatı sunuyor. Günümüzde bankacılık sektörü geçmişte hiç olmadığı kadar dijital piyasaya dayanıyor ve Oracle da müşterilerini, yeniliklerini daha da hızlandıracak, sınıfının en iyisi bir açık bankacılık çözümü ile donatıyor.

“Oracle’ın açık bankacılığa yönelik dijital yenilik platformu sayesinde bankalar yenilik döngülerini hızlandırarak ve önce dijital temelin kurulması suretiyle de gelir elde etme süresini kısaltarak faaliyet hedeflerine daha kolay ulaşabiliyor” diyor Oracle’ın Sektörel Çözüm Grubu kıdemli müdürü Sanjay Mathew. “Artık Blok Zincir Bulut Hizmetleri’ni de sunan bu dijital yenilik platformu, müşterilerinin Oracle’dan beklediği teknoloji ve uzmanlıkla desteklenirken finansal hizmetler ekosisteminde karşılaşılan gerçek iş sorunlarını çözmek için de sayısı gittikçe artan API’lerden ve finansal teknoloji yenilikçilerinden oluşan bir kataloğu kullanıma sunuyor.”

Açık bankacılık için Oracle’ın dijital yenilik platformu, borç verme, ödemeler ve sezgisel analitik gibi geniş kapsamlı bir hizmetler kataloğu ile çevik uygulama geliştirme ortamını bir araya getiriyor. Platformda ayrıca API’ler aracılığıyla sorunsuz bir şekilde entegre olan ve finans kuruluşlarının hizmetlerini hızlıca geliştirebilmesine, etkinleştirebilmesine ve dijital hale getirebilmesine imkan sağlayan ve finansal teknoloji şirketleriyle işbirliğine yönelik kapsamlı bir ekosistem de mevcut. Bu ürün ile Oracle, teknoloji alanındaki uzmanlığını ve finans hizmetleri alanındaki bilgisini eşsiz bulut teknolojisi ve ürünleriyle harmanlıyor.

 

Finansal Teknoloji ve Finans Kuruluşları ile İşbirliği

“Bankalar ve finansal teknoloji kanalları arasında işbirliğine dayalı bir topluluk, API ekonomisinin gelir getirebilmesinin anahtarı olacak,” diyor Oracle kıdemli müdürü Rik De Deyn. “Bu yolculuğa, Oracle’ın açık API kataloğu ve bankacılık hizmetleri ekosistemini benimseyen Barclays ve diğerleri gibi sektörün liderleri ile birlikte çıkmaktan mutluyuz.” Barclays Ticari Ödemeler genel müdürü Marc Pettican’ın bu konuyla ilgili görüşleri ise şöyle: “Barclays, Oracle’ın açık bankacılık topluluğu ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyor.”

Oracle’ın açık bankacılık ekosistemine katılan küresel çaptaki diğer finansal teknoloji iş ortaklarından bazıları ise Biz2Credit, IPsoft ve TAS Grubu. 

 

Biz2Credit

“Biz2Credit’in hedefi, ticari krediler alanında kredi kullanılabilirliğini ve karar verme sürecini otomatikleştirmek. Oracle’ın açık bankacılık ekosistemi ve pazar yerindeki yapay zeka verileri ve bulut liderliği uzmanlığı sayesinde finans kuruluşları borç verme ve risk takibi yetkinliklerini hızlıca dijital hale getirebilecek” diyor Biz2Credit’da küresel satışlardan sorumlu genel müdür Patrick Cunningham.

IPsoft

IPsoft, dijital otomasyonun kullanılması ile iş performansını dönüştürmeyi mümkün kılıyor. Her gün IPsoft birçok farklı sektördeki işletmeler için binlerce BT ve iş sürecini otomatik hale getiriyor.

"Oracle ve IPsoft, bankacılığı dönüştürmek için işbirliği yapıyor. Vizyonumuz, bankalara ‘gerçek anlamıyla dijital açık bankacılık’ alanında, yani işlemlerin ve onayların anında yapılabildiği mobil platformlar aracılığıyla herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerden erişilebilen, parmaklarınızın ucundaki bankacılıkta yardımcı olmak,” diyor IPsoft CTO’su Deepak Dube. “Finansal Risk Profili Düzenleyici (FRP), Oracle teknolojisinin desteklediği birçok uygulamadan ilki. Oracle’ın finans sektöründe önemli bir varlığı mevcut ve IPsoft’un ayrıntılı makine öğrenimi teknolojisi de bankacılığı dönüştürme çalışmasında Oracle’ın altyapısı ile işbirliği yapmaya devam edecek.”

 

TAS Grubu 
TAS Grubu, kart düzenleyenler, alıcı bankalar ve iş yerleri için kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart çözümlerinin yanısıra ödeme sistemlerinin geliştirilmesi için kullanılan altyapı ve ağ geçidi konusunda uzmanlaşmıştır.

“Müşterilerin kendi bünyelerindeki ve genel buluttaki Oracle platformlarının çekirdek işlemciliği konusundaki başarısı kanıtlanmıştır,” diyor TAS Grubu başkan yardımcısı Alain Vansnick. “Oracle'ın Dijital Yenilik Platformu, TAS Grubu için ideal bir pazarlama, satış ve kurulum platformu. Açık bankacılığa yönelik dijital yenilik platformu, TAS çözümlerine, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu esnekliği ve ölçeklenebilirliği veriyor.”

Müşteriler, açık bankacılığa yönelik dijital yenilik platformu hakkında daha fazla bilgiyi OpenWorld 2017’de edinebilecekler. Oracle OpenWorld’de Oracle, pazar yerindeki açık bankacılık, Finansal Teknoloji API’leri, Oracle SAAS API’leri ve Banka API’leri bünyesndeki yeni nesil dijital yenilikleri sergileyecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics