Etkinlikler 06 EKİM 2017 / 17:05

Oracle OpenWorld 2017’de dün nasıl geçti?

Oracle OpenWorld 2017 bir çok yenilikle katılımcılarını ağırlıyor. San Francisco'da gerçekleştirilen etkinlikte gündemi ERP ve akıllı robotlar oluşturdu.

Oracle, İşletmelerin Müşterileri ve Çalışanları ile Etkileşimine Yardımcı Olacak Yapay Zeka Destekli Akıllı Robotları Tanıtıyor

 

Oracle Mobil Bulutu, Web, Mobil Uygulamalar ve Sohbet Robotlarına Açık, Ölçeklenebilir ve Akıllı Hizmetler Getiriyor

 

Oracle, yapay zeka (AI) destekli akıllı sohbet robotu özelliklerine sahip Oracle Mobil Bulutu’nun yeni güncellemesini duyurdu. Oracle Bulut Platformu’nun lider mobil portföyünü genişleten yeni özellikler, kuruluşlara çok kanallı bir platform, kilit konumdaki paydaşların deneyimlerini robotlar ile bağlantılı hale getirebilecek ayrıntılı analiz imkanı, mobil uygulamalar ve web’in yanısıra basitleştirilmiş robot geliştirme özellikleri sunuyor. Bu güçlü portföyü kullanarak işletmeler, günümüzün en popüler mesajlaşma platformlarında müşterileri ve çalışanları ile daha iyi etkileşim kurabilmektedirler.

 

Hızla genişleyen mobil ekonomide işletmeler, mobil cihazlar üzerinden müşterileriyle etkileşim kurmanın akıllı ve kişiselleştirilmiş yollarını arıyor. Tüm dünyada tahminen 5 milyar cep telefonunun kullanılmakta olduğu günümüzde Oracle, işletmelerin güvenilir mobil hizmetleri sorunsuz bir şekilde oluşturarak, entegre ederek ve güvenli hale getirerek artan müşteri taleplerini karşılayabilmelerine yardımcı oluyor.

 

“Kullanıcı davranışları önemli ölçüde mobil ve mesajlaşma platformlarına kaydığından işletmelerin, paydaşlarının tercih ettiği kanalları destekleyecek şekilde gelişmeleri de kritik bir öneme sahip,” diyor Oracle Bulut Platformu’nda ürün geliştirmeden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Amit Zavery. “Oracle Mobil Bulutu’nu kullanarak işletmeler, kullanıcıların web siteleri ve klasik mobil uygulamalar üzerinden etkileşim kurmak yerine mesajlaşma kanallarına doğru kaydıkları günümüzde dahi bu ilişkileri güçlendirmeye devam edebilecek.” 

 

Makine öğrenimi, kavramsal hizmetler ve bilgi hizmetleri, diyalog ve bağlam ve ayrıntılı öğrenim gibi unsurlardan oluşan güçlü bir yapay zeka temelinden faydalanan güncellenmiş Oracle Mobil Bulutu sayesinde işletmeler, daha etkileşimli ilişkileri otomatik hale getirebilecek uygulamalar geliştirebilmektedir. Örneğin, Oracle’ın akıllı robotları, son kullanıcı görüşmelerinin amacını kavramak ve belirlemek için ayrıntılı öğrenime dayalı doğal dil anlama (NLU) özelliklerini kullanmaktadır. Bu da şirketlere bu görüşmeleri işleme koyup her birini mevcut kurumsal uygulama verileriyle entegre edebilme ve bunlara otomatik olarak yanıt verebilme konusunda yardımcı olmaktadır.

 

Oracle ayrıca işletmelerin fazla kod bilgisi gerektirmeyen Robot Geliştirici araç ile kendi robotlarını geliştirmelerini de basitleştirmektedir. Bu özellik, NLU modellerini tasarlamak ve eğitmek, görüşme iletişim akışlarını tasarlamak ve kanal ve işletme verilerinin entegrasyonunu kurmak için ihtiyaç duyulan alanı sunmaktadır. Bu araç sayesinde uygulama geliştiriciler de yaşam döngüsü yönetimi özelliğini kullanarak geliştirdikleri robotları test edebilmekte ve geliştirebilmektedirler. Oracle Mobil Bulutu ayrıca mobil ve robot uygulamasına ihtiyaç duyduğu bilgileri sunabilen güçlü müşteri deneyimi analitik araçlarını, sorunların tespiti ve giderilmesi için kullanım ve performans iyileştirmelerini ve son kullanıcı ile etkileşimin kişiselleştirilmesi imkanını da getirmektedir.

 

Oracle’ın akıllı robotları, Facebook Messenger, Kik, Skype, Slack gibi mesajlaşma istemcileri ve Amazon Echo, Amazon Dot ve GoogleHome gibi dijital ses yardımcıları gibi günümüzün en popüler etkileşim kanallarının birçoğunu desteklemektedir. Bunlara ilaveten Oracle’ın akıllı robotları, mobil ve web tabanlı uygulamaları Apple Siri, GoogleVoice veya Microsoft Cortana aracılığıyla sohbet ve ses fonksiyonları ile genişletmek için JavaScript SDK’yı da içermektedir.

 

“Oracle Mobil Bulutu, daha fazla müşteriye ve iş ortağına daha verimli bir şekilde erişebilmemize gerçekten yardımcı oldu,” diyor National Pharmacies’da teknoloji ve yeniliklerden sorumlu genel müdür Ryan Klose. “Müşterilerimizle daha insani (daha az iş süreçli) bir iletişim kanalı kurmamıza yardımcı olduğundan yeni akıllı robot özelliklerine erişebilmemiz heyecan verici.”

 

“Havacılık sektöründe satış sonrası hizmetler alanında lider firma olarak bilgilere daha kolay erişebilmemizi ve havacılık sektörünün her an hizmetinde olabilmemizi sağlayacak yolları sürekli aramaktayız,” diyor AAR’da Bilgi İşlemden Sorumlu Yönetici Kevin Larson. “Oracle akıllı robotlarını, kullanıcı topluluğumuzu ister bir havayolu ister bir AAR yöneticisi ya da alıcısı isterse de bir uçak teknisyeni veya depo görevlisi olsun doğru zamanda doğru bilgilerle destekleyebilmek amacıyla Web ve Mobil çözümlerimizi tamamlayacak ve çalışanlarımız ve müşterilerimizle etkileşimimizi arttıracak, umut verici yeni bir kanal olarak görüyoruz.”

 

“Oracle sayesinde yeni özelliği sadece bir kere geliştirip birden çok kanala hızlıca uygulayabilmemizi sağlayan ‘kanaldan bağımsız’ bir teknoloji mimarisini aktif bir şekilde geliştirebiliyoruz” diyor BGE and Exelon Utilities’de Bilgi Teknolojisinden sorumlu başkan yardımcısı Michael Menendez. “Bu da bize sadece gelişmekte olan kanallara yönelik çözümleri hızlıca sunabilme imkanı vermekle kalmıyor aynı zamanda müşterilerimizin bizimle iletişime geçmek için hangi yolu seçerlerse seçsinler tutarlı bir deneyim elde etmelerini sağlıyor.”

 

Yeni Oracle Kurumsal Mobil Bulutu’na eklenen özellikler arasında şunlar yer alıyor:

  • Müşterilerin arka uçtaki veriler, kullanıcı kimliği ve işlem sistemleri ile son kullanıcılara gerçek değeri sunabilmesini sağlayan kurumsal entegrasyon
  • İşletmelerin sorunlu alanları ve iletişim trafiğini belirlemesine ve kullanıcıların tercih ettiği yöntemleri analiz edebilmesine imkan sağlayacak şekilde kilit bilgilere erişim
  • İhtiyaca göre bağlam transferi ve robot özelliklerine geri dönüş fonksiyonları ile insanlı veya harici sistemlere sorunsuz yönlendirme olanağı sağlayan, robot-insan geçişleri
  • Geliştirme, test, sürüm kontrolü ve CI/CD ile entegrasyon da dahil olmak üzere tamamen entegre yaşam döngüsü yönetimi
  • Müşterilere hizmetlerini hızlıca iyileştirebilmenin yanısıra güncellenmiş AI motoruna ve mikro hizmetlere erişim imkanı da sunan kesintisiz gelişim
  • Müşterilerin kanalları, iletişim akışı tasarımını, arka uç entegrasyonunu, model seçimini ve işletme mantığı kontrolünü seçebilme imkanı sağlayan esneklik
  • Oracle Bulutu aracılığıyla karmaşıklığı azaltan ve önde gelen bir dizi SaaS, PaaS ve IaaS hizmetlerine erişim olağan sunan, düşük maliyetli eksiksiz bir çözüm

 

 

Oracle, Pazarda Lider Kurumsal Kaynak Planlama Bulutu’nu Daha Fazla Ülkeyi, Daha Fazla Sektörü ve Daha Akıllı Bilgileri İçerecek Şekilde Genişletiyor

 

En Eksiksiz ERP Bulut Çözümü, Yeni Özelliklerle, Önemli Ölçüde Zenginleştirilmiş Kullanıcı Deneyimiyle, Daha Sektörel ve Daha Fazla Ülkeyi Kapsayan Yerelleştirmelerle Çok Daha İyi

 

Oracle finans, satınalma ve proje yönetimi profesyonellerinin tercih ettiği bulut çözümü olan Oracle Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Bulutu’nun, yeni yapay zeka (AI) tabanlı finans ve satınalma çözümlerinin de kullanıma sunulmasıyla birlikte kapsamını ve derinliğini daha da genişlettiğini duyurdu.

 

85 ülkedeki 4.500’den fazla müşterisiyle Oracle ERP Bulutu, Oracle Bulutu üzerinden sorunsuz bir şekilde sunulan, eksiksiz, yenilikçi ve güvenilir bir finansal platformdur. Oracle Bulut Uygulama Yazılımları Sürüm 13’ün bir parçası olan Oracle ERP Bulutu’ndaki en son eklentiler arasında kuruluşların uyarlamalı zeka ile operasyonlarını optimize edebilmesini ve bir yandan iş süreçlerini basitleştirirken öte yandan da maliyetleri ve karmaşıklığı azaltabilmesini sağlayan FinansSatınalmaProje Portföyü Yönetimi (PPM) ve Kurumsal Performans Yönetimi (EPM) ile ilgili modern özellikler yer almaktadır.

 

Yapay Zeka

Oracle, finans ve satınalma uzmanlarının tedarikçileri yönetme ve tedarikçilerle işbirliği yapma şekillerini geliştirebilmesini sağlayan, yapay zeka tabanlı ERP uygulama yazılımları portföyünü genişletti. Yeni yapay zeka destekli özellikler, tedarikçilere sunulan ödeme şartlarını optimize ederken nakit yönetimini de iyileştiriyor. Ayrıca belirli iş ihtiyaçları için doğru tedarikçilerin belirlenmesine de yardımcı oluyor. Oracle ERP Bulutu’na gömülü olan yeni ERP için Uyarlanabilen Akıllı Uygulama Yazılımları, iş profesyonelleri için anında etki ve değer yarattığı gibi tedarikçilerle iş ilişkilerini de iyileştirmektedir. Daha fazla bilgi için, Uyarlanabilir Akıllı Uygulama Yazılımları’nın genişlemesiyle ilgili duyuruyabakabilirsiniz.

 

Finansal Yönetim

Bu uygulama yazılımları ailesi, dijital ekonomide gelişmenin yollarını arayan her boyuttan kuruluş için tasarlanmıştır. Modern finans uzmanlarını, daha iyi kontrol imkanı ve daha fazla verimlilik amacıyla basit ve verimli hale getirilmiş süreçler ve kesintisiz bilgi akışı ile destekler. Çözümlerin her birinde yer alan yeni özellikler arasında şunlar yer almaktadır: 

 

·         Muhasebe Merkezi: Bu çözüm ile artık yüksek hacimli ve kurum dışındaki işlem sistemleri için, ölçeklenebilir bir sanal muavin defter sunulmaktadır. Birbirlerinden ayrı sistemler arasında tutarlı ve standart hale getirilmiş finans ve yönetim muhasebesi politikalarının belirlenmesine, zorunlu uyum ve denetim çalışmalarına ve bilgileri yönlendirmeye yönelik ilave yönetim raporlaması özelliklerine imkan sağlar. Sektöre özel işlem sistemleri ile üçüncü şahıs ERP sistemlerini temel ERP sistemine kolayca bağlar.

·         Gelir Yönetimi: Bu çözüm, yeni muhasebe standartlarına (IFRS16/ASC 842) geçişi hızlandırmaktadır. Kuruluşların, performans yükümlülükleri yerine getirildikçe gelirleri kaydetmesine ve pasif ve aktiflerin beklenen karşılıkları üzerinden değerlenmesini sağlamak için de faturalama çizelgelerinden bağımsız olarak karmaşık yükümlülük yerine getirme çizelgelerinin yönetilmesine imkan tanımaktadır.

·         Fatura Yönetimi: Bu çözüm, faturalama ve tahsilat maliyetini azaltırken müşteri hizmetlerini de geliştirmektedir. Sezgisel ve mobil üzerinde etkinleştirilebilen bir kullanıcı deneyimi aracılığıyla self-servis ve müşterinin yönlendirdiği bir fatura yönetimi imkanı sunar. Faturaların Oracle ile yönetimine, gerçek zamanlı hesap incelemesi, ihtilafların işleme konulması ve çevrimiçi ödemeler de dahil olup bunların tümü müşteri hesabına anında yansıtılır.

·         Kredi Yönetimi: Bu çözüm, müşterilerin kredibilitesini takip eder ve değerlendirir ve krediyle ilgili kararların bilgili bir şekilde verilmesini sağlar. Kapsamlı kredi politikaları ve profilleri, basitleştirilmiş kredi inceleme süreci ve üçüncü şahısların kredi bilgilerinin entegrasyonunu da içeren esnek puanlama modelleri aracılığıyla nakit akışını ve faturalama verimliliğini arttırır.

·         Dinamik İndirim Düzenleme: Bu çözüm, tedarikçileri değerlendirmek ve makine öğrenimi kullanarak en dinamik indirim adaylarını önermek amacıyla kurum içi ve dışındaki gerçek zamanlı tedarikçi verilerini kullanır. Sistem nakit akışı modellemesi ile tamamen entegre olup en iyi getiri için kime, ne zaman dinamik indirimler sunulacağına dair öneriler sunar.

Satın Alma

Bu uygulama yazılımları ailesi, kaynaktan hedefe kadarki süreç boyunca maliyetleri ve riskleri azaltmak üzere tasarlanmıştır. Yeni geliştirmeler arasında gelişmiş tedarikçi yönetimi, basitleştirilmiş süreçler aracılığıyla kaynak temini ve satın alma, elektronik imza entegrasyonu ve yenilikçi kaynak temini programları yer almaktadır.

·         Self-servis satınalma: Bu çözümün kullanıcı deneyimi, modern tüketicilerin alışveriş deneyimleriyle eşleşecek şekilde tamamen yeniden tasarlanmıştır.

·         Mobil Self Servis Satınalma: Bu bulut çözümü, kuruluşun verimliliğini ve tasarruflarını arttırmak amacıyla gittikçe artan sayıdaki mobil işgücü ile politika uyumlu harcamalar yapılmasını sağlar.

Proje Portföyü Yönetimi

Bu uygulama yazılımları ailesi, proje yöneticileri için personel teminini daha kolaylaştıran ve daha az zaman harcayan bir süreç haline getiren yeni ve gelişmiş özelliklere, Yüksek Öğrenim ve Kamu Sektörü alanları için birden çok fon kaynağını kapsayan gelişmiş kaynak yönetimine ve basitleştirilmiş proje oluşturma özelliklerine sahiptir.

·         Proje ve Kaynak Yönetimi: Bu çözüm, yeni bir sezgisel mobil görev yönetimi ile daha da geliştirilmiştir. Birden çok kaynağın çizelgelerini ve toplu kaynak görevlendirmesi kayıtlarını tutmak amacıyla yaşam döngüsü onaylarını ve kaynak yönetimi optimizasyonlarını içerir. Bu gelişmeler sayesinde de proje yönetimi verimliliği ve işbirliğini gerek masa üstünden gerek sahadan çok daha kolay bir şekilde yönetmektedir.

·         Birden Çok Finansman Kaynağının Yönetimi: Bu çözüm artık karmaşık ve birden çok finansman kaynağına sahip projeleri destekleyerek birden çok ödül/finansman kaynağı kullanılmasına, finansman kaynakları ile proje maliyetlerinin kontrol edilebilmesine ve iç veya dış finansman kaynaklarının desteklenmesine imkan sağlamaktadır.

Kurumsal Performans Yönetimi 

Bu uygulama yazılımları ailesinde yapılan en son geliştirmeler arasında vergi raporlamasına yönelik yeni fonksiyonlar ile karlılık ve maliyet yönetiminin yanısıra yeni stratejik modelleme ve açıklama yönetimi özellikleri yer almaktadır.

·         Vergi Raporlaması: Bu çözüm artık doğrudan vergi raporlaması için vergi tahsisi ve analizini basitleştirmektedir. Ayrıca küresel kuruluşların karmaşık vergi karşılıklarını yönetmesine imkan sağlamasının yanısıra otomasyon yoluyla OECD’deki yeni ülkeden ülkeye raporlama (CbCR) şartlarına da kuruluşların uyum göstermesini sağlamaktadır.

·         Karlılık ve Maliyet Yönetimi: Bu çözüm, işletme kullanıcılarının müşteri/ürün karlılığı, yönetim tahsisatları ve ortak hizmetlerin maliyetlendirilmesi gibi tahsisata dayalı iş süreçlerinin sahipliğini üstlenmelerine imkan tanımaktadır.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics