Etkinlikler 26 TEMMUZ 2013 / 12:42

Özel sektörde güven var

OSTİM’in her yıl bir tema eşliğinde düzenlediği iftar yemeği gerçekleşti. İftar programının bu yılki temasını “Helal Kazanç Helal Lokma” oluşturdu. İftar yemeğine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, milletvekilleri, üniversite rektörleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, firmalar sahipleri ve çalışanlar katıldı. Programda davetlilere hitaben bir konuşma yapan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, önceki iftarlarda işlenen temaları anlatarak sözlerine başladı ve şunları söyledi:

“Burası bir üretim ve sanayi bölgesi. Biz hep makineden, metalden, üretimden, teknolojiden, Ar-Ge’den söz ediyoruz, bunlarla uğraşıyoruz. Ancak yaptığımız işlerin ne kadar helal ve güzel olduğu şeklinde muhasebesini yapalım düşüncesiyle; Türkiye’nin bu sene gündeminde “Helal Kazanç ve Helal Lokma” var, biz de Ramazan programımızı bunun üzerine odakladık. İşimizi düzgün ve kaliteli yapmamız, bunları yaparken etrafımızdaki insanlara, canlılara, havaya, suya, çevreye zarar vermeden, herkesin hakkına, hukukuna riayet etmemiz işimizi helal hale getiriyor.”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan “Helal Kazanç ve Helal Lokman”ın özellikle iş hayatında, üretimde, sanayide, ticarette çok önemli bir kavram olduğunu vurguladı ve “Bu sorumluluğu, ticaretle uğraşan, üretimle uğraşan herkes hissediyor, hissetmeli. Bunun gereğini yerine getirmek için de çaba içinde olmak hepimizin üzerinde olan büyük bir vebal” dedi. AB, ABD ve Japonya’nın çok yüksek bütçe açığı verdiklerine dikkat çeken Babacan, şöyle devam etti:

“Ekonomik büyümeye tamamen özel sektörümüzün yatırımları özel sektörümüzün çabalarıyla ulaştık. Devlet harcamalarının ve yatırımlarının son 10 yılda büyümeye katkısı sıfır. 2012 yılında dahi büyümenin yüzde 2.2 gerçekleştiği yılda tam bir milyon 200 bin ilave istihdam oluştu Türkiye’de. Demek ki özel sektörümüz geleceğe güvenle bakıyor. Gelecekten ümitli, işine yarayan eleman bulduğu zaman işe alıyor. Bu önemli.”

Hükümet olarak üretime, yatırıma ihracata çok önem verdiklerini söyleyen ve OSTİM’in Türk ekonomisine katkılarından bahseden Ali Babacan, “Şu anda bizim OSTİM’de gördüğümüz tablo ve dinamizm tüm Türkiye’de görmek istediğimiz bir tablo gerçekten OSTİM’de dünyada parmakla gösterilecek, dünyada pek çok şirkete örnek olarak gösterilecek yüzlerce güzide kuruluşumuz var” dedi.

 
ETİKETLER : OSTİM
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN