Etkinlikler 03 MAYIS 2017 / 21:22

Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi etkinlik konuşmacısı Ersin İnankul

Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi “Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi” ana temasında 25 Nisan 2017, Salı günü İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de gerçekleşti.

Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi Platformu, 25 Nisan'da CVK Park Bosphorus Hotel Istanbul’da sektörün farklı paydaşlarını bir araya getirdi. Tüm gün süren etkinlikte yapılan sunumlar gösterdi ki, riskler sürekli çeşitleniyor ve bu noktada dinamik, şirketin yapısına ve önceliklerine uygun bir güvenlik politikasını temel alan mimariyi inşa etmek, bu mimariyi de belli dönemlerde değil, sürekli geliştirmek şart. Güvenliği sadece bir birimin işi olarak değil, herkesin misyonu olarak saptamak da bu risk dünyasında gerekli.
 

IGA - İstanbul Grand Airport CIO'su Ersin İnankul, 'Dünyanın En Büyük Dijital Hava Limanında Siber Güvenlik' başlıklı sunumuyla, inşaatı devam eden, dünyanın en büyük havalimanı konusunda önemli bilgiler paylaştı. Birçok 'ilk'in hayata geçirileceği üçüncü havalimanının, BT alanında küresel yaratıcılığı ortaya koyacağını sunumuyla gösteren Ersin İnankul, Türkiye'nin bölgedeki konumuna dikkat çekti ve bu havalimanı ile pastadan önemli bir pay alınacağını vurguladı. 2018 yılında hayata geçirilecek üçüncü havalimanı ile 3 saatte 330 destinasyona ulaşılabilen İstanbul'un öneminin artacağını belirten İnankul, "2018 yılı itibariyle ilk faz gerçekleştirilecek. Burası altı pist, iki terminal binası ve 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak" dedi. Guiness Rekorlar Kitabı'nda bu havalimanının şimdiden belli başlıklarda rekorlara imza attığını da söyleyen İnankul, "46 kişilik BT ekibiyle 7/24 çalışıyoruz. Yeni dünyanın en büyük kağıtsız projesi, 3D modellemelerle sahada ilerliyor. Bilgiler bulut yapısında saklanıyor " detayını paylaştı. Ersin İnankul, şu önemli detayları anlattı: 

"26 paketten sorumluyuz. Milli yazılımlar ve dışarıdan alınan uygulamalar kadar, güvenlik de önemli. Projenin veri merkezi Haziran ayında açılacak. Söz konusu binaya ve etrafında oluşacak yapıya destek verilmesini hedefledik. Bu veri merkezi ve onu siber tehditlerden korumak bizim için çok önemli. Milli uygulamalarımız var ve bunların korunması çok önemli. Üretilen sistemler, kullanılan teknolojiler, hizmete sunulan sistemler, güvenlik, erişebilirlik ve bütünlüğü sağlayıp, tüm bu başlıklarda güvenlik için 1 yıllık bir çalışma yapıldı. Bu esnada, uygulamaların ne olması gerektiği ve kurgusu konusunda küreselde de bir yol haritası olmadığını gördük. Bu nedenle biz kendimiz teknik şartname oluşturduk ve ihaleler sürüyor. Güvenlik başlığında buna 26 şirket katıldı ve bu, Türkiye'nin yetkinliğini görmek adına da çok önemli. İnsan kaynağı ve milli yazılımların oluşturulması adına bu büyük bir avantaj. Bu kritik bir tesis ve 'zero day'e karşı bir yapı üzerinde çalışıyoruz. İhale sonrası Eylül ayında kurulumlar başlayacak, sonra bu yapıların testlerine geçiş yapılacak." 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics