Etkinlikler 03 MAYIS 2017 / 16:37

Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi etkinlik konuşmacısı Osman Doğan

Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi “Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi” ana temasında 25 Nisan 2017, Salı günü İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de gerçekleşti.

Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi Platformu, 25 Nisan'da CVK Park Bosphorus Hotel Istanbul’da sektörün farklı paydaşlarını bir araya getirdi. Tüm gün süren etkinlikte yapılan sunumlar gösterdi ki, riskler sürekli çeşitleniyor ve bu noktada dinamik, şirketin yapısına ve önceliklerine uygun bir güvenlik politikasını temel alan mimariyi inşa etmek, bu mimariyi de belli dönemlerde değil, sürekli geliştirmek şart. Güvenliği sadece bir birimin işi olarak değil, herkesin misyonu olarak saptamak da bu risk dünyasında gerekli.

Teknoloji Platformu'nda verilen iletişim aranın ardından sözü TRT World IT Yöneticisi Osman Doğan aldı. 'Ödül Avcılığı ve Veri Sızıntıları'nı ele aldığı sunumunda Doğan da önemli detayları katılımcılarla paylaştı. 'Bug bounty' kavramını 'ödül avcılığı' olarak tanımlayan Osman Doğan, "Firmalar kendi güvenlik açıklarını, bu konuda hizmet veren platformlarla zafiyet aratıyorlar ve bu da şirkete kazanç sağlıyor" bilgisini paylaştı. Türkiye'de bu konuda bir kültür oluşmadığı gerçeğine dikkat çeken Osman Doğan, ama gelinen noktada bu konuda bir farkındalık oluştuğunu da vurguladı. Doğan, şu bilgileri verdi: 

"Bug bounty analiz süreci; güvenlik açığı analizi, doğrulama ve kendini ikna, raporlama, firma yetkilisini ikna, kabul veya ret, güvenlik açığının kapatılması gibi süreçleri kapsıyor. Bilgiye sahip olmak, uluslararası bir öneme sahip. Siber istihbarat servislerini kullanmak, bu konuda yatırım, BT güvenliği yatırımları kadar önemli. Bizde güvenlik algısını geliştirmek, bunu bir kültür olarak oluşturmak gerek. Mobil telefondaki fener uygulamasının sizden 'bağlantılarınıza erişim izni' istememesi lazım. Kamu ve özel sektörde üniversite mezunu ve KPSS'li istihdam istiyoruz. Oysa bunun yerine, işinin ehli ve işin mutfağından yetişmiş kişileri tercih etmek gerek. Gelinen noktada Siber Güvenlik Müsteşarlığı artık geç de olsa kurulmalı."

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics