Etkinlikler 04 MAYIS 2017 / 09:28

Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi etkinlik konuşmacısı Turgut Haspolat

Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi “Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi” ana temasında 25 Nisan 2017, Salı günü İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de gerçekleşti.

Siber Güvenlik 4.0 ve Felaket Yönetimi Platformu, 25 Nisan'da CVK Park Bosphorus Hotel Istanbul’da sektörün farklı paydaşlarını bir araya getirdi. Tüm gün süren etkinlikte yapılan sunumlar gösterdi ki, riskler sürekli çeşitleniyor ve bu noktada dinamik, şirketin yapısına ve önceliklerine uygun bir güvenlik politikasını temel alan mimariyi inşa etmek, bu mimariyi de belli dönemlerde değil, sürekli geliştirmek şart. Güvenliği sadece bir birimin işi olarak değil, herkesin misyonu olarak saptamak da bu risk dünyasında gerekli.

'Dijital Dönüşüm Çağında Siber Güvenliğe İnsan Odaklı Bakış' sunumu ile Fujitsu Türkiye Çözüm Mimarı Turgut Haspolat, güvenliğin konsept ve insan merkezli bakış açısı ile ilgili bilgiler ve Fujitsu'nun bir raporundan detaylar paylaştı. Buna göre, güvenilir uzmanların olduğu şirketler bile saldırılara maruz kaldı, sistemleri çöktü. Ayrıca mobil cihazlarla güvenlikte farklı bir dünyaya geçiliyor. Platform bağımsız bir dünyada bütünsel bir yaklaşım yaratmak ise çok önemli. "Saldırılar durmayacağı için güvenlikte esnek ve bütünsel bir yaklaşıma geçmek önemli" saptamasını yapan Haspolat, önerilerini şöyle anlattı: 

"İş kritik uygulamaları iyi bilmek lazım. Güvenliği kritik başlıkları, bunlar arasındaki etkileşimi bilmek, olası sorunlar karşısında izlenebilecek risk yönetimi planına da sahip olmak gerek. İnsan odaklı yaklaşımda, insana yatırım yapmak güvenlikte çok önemli. Süreçler olmazsa, insan hatası kaçınılmaz. İş sürekliliği de standart olmalı ve işlerliğini sağlamak için sistemin de sürekli kendini güncellemesini sağlamak lazım. Bu yaklaşımı benimsedikten sonra da strateji ve tasarımı oluşturup, teknoloji yatırımı yapmalı."

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics