Etkinlikler 20 MART 2014 / 10:49

"Silikon Vadisi bir teknokent değildir"

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği ortak akıl oluşturmada sektör dayanışmasını kuvvetlendirecek bir platform yaratmak amacıyla TESİD Vizyon Sohbetleri düzenliyor. İlk toplantı dün Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katılımıyla gerçekleştirildi. TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay ve TESİD Genel Sekreteri Enver İbek’in ev sahipliğinde gerçekleşten toplantıda elektronik ve teknoloji sektöründen yöneticiler bir araya geldi.
Ciliv vizyon konuşmasında, büyük değişimlerin odaklanma, işbirliği ve kümeleşme, takım çalışması ile mümkün olacağını anlattı. Türkiye’den bir dünya devi marka yaratmanın en büyük rüyası olduğunu söyleyen Ciliv, “önemli olan insanlara faydalı işler yapmaktır ve teknoloji olmadan insana fayda sağlayamayız” dedi.

Ortak akılla odaklanalım 

“Silikon Vadisi bir teknokent değildir.  Her şeyi devletten beklememek gerek, özel sektör olarak bizler faydalı olacağımız işleri ortak akılla bulmalı ve çalışmalıyız. Ekonominin dinamiği özel sektördür.Devlet sadece şirketlerin fark yaratarak büyümesini sağlamak adına odaklanmaya yardımcı olmalı ve Türkiye’nin bir cazibe merkezi haline getirilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmalı.” dedi.

İyi iş'ten bahseden Ciliv, "Müşterisine değer katan ve fark yaratan işler iyi ve kazançlıdır. Müşterinizi doğru tanır, tanımlar ve hedef müşteri kitlenizi yakalamayı başarırsanız ona her zaman yenilikler sunmalısınız. Farklı ancak değerli olmayan iş, komik olur. Gülümsetirsiniz ancak kazanmazsınız." dedi.
Dünyayı değiştirecek teknolojiler
Mccann’ın verilerine göre dünyayı değiştirecek teknolojilerin başında mobil internet geliyor. 2009dan 2013’ 158 kat artan veri trafiği, geleceğin mobil teknolojilerle değişeceğini gösteriyor Ciliv ilerde 6 milyar insan ve 50 milyar sim kartın olacağı M2M döneminin yaklaştığını hatırlattı. CocaCola CEO’su Muhtar Kent’in de lokasyon bağımsız mobil çalışmayı sıcak baktığını örnek veren Ciliv, Turkcell bağlantılı hayat’ı tanıtan bir sunum yaptı. Makineler arası iletişim çağına hazır olmamız gerektiğini, 4G’den öte 5G’ye hazırlanıyor olmak gerektiğini ve geleceği yakalamak için önden koşmanın şart olduğunu anlattı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics