Etkinlikler 28 ARALIK 2016 / 11:20

Sony'den, Ulusal Bilim Müzesi'ne lazer projektör çözümleri

Sony, Milano’da bulunan, CERN ve İtalya Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Leonardo da Vinci’ Ulusal Bilim Müzesine sunduğu interaktif lazer projektör çözümüyle, görülmesi imkansız fiziksel detaylara ışık tutuyor.

Atom altı parçacıkların egzotik gizemlerini müze ziyaretçileri için görselleştirmek isteyen, Milano Müzesi'ndeki parçacık fiziği sergisi yöneticileri, çözümü Sony’nin kolay kuruluma sahip ve tasarruflu  lazer projektöründe buldu. CERN ve İtalya Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Leonardo da Vinci’ Ulusal Bilim Müzesi’ndeki 350 metrekarelik sergi alanı, Sony’nin lazer projektörü VPL-FHZ57’nin sunduğu görüntülerle kaplandı, interaktif hale getirildi ve parçacık fiziği dünyasının gözle görülemeyen ama en renkli görüntüleri devleşerek ziyaretçileri büyüledi.

 

Sanata dönüşen bilim

 

İtalya'da türünün ilk örneği olan bu ilham verici sergi "Ekstrem: Parçacıkların peşinde", Sony’nin çözümüyle ziyaretçileri parçacıkların gözle görülmeyen küçük dünyasına taşıyor ve ziyaretçiler kendilerini fütüristik bir sanat çalışmasının içinde hissediyor. "Ekstra boyutlar" adlı interaktif bir ekranda sergilenen görüntüler ile "karanlık madde" aydınlatılıyor. Ziyaretçilerin bu maddeyi şekillendirmesine ve üstlerinde yansıtılan galaksilerde karanlık maddenin etkilerini interaktif olarak görmesine imkân tanınıyor. Sony’nin teknolojik desteğiyle sergi, İtalya'daki en iyi multimedya prodüksiyonu ve yazılım programlama şirketleriyle birlikte oluşturuldu.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics