Etkinlikler 22 ŞUBAT 2017 / 09:48

UXistanbul, IBM Oracle ve Facebook gibi büyük şirketlerin katılımı ile gerçekleştirildi

UXistanbul ismiyle üçüncüsü düzenlenen etkinlik dün itibariyle Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel'de gerçekleştirildi. UXservices tarafından gerçekleştirilen etkinliğe IBM, Oracle ve Facebook'un sektöre öncü olan deneyim tasarımcıları konuk oldu.

Bölgenin ve Türkiye’nin ilk uluslararası kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik konferansı UXistanbul’un açılış konuşmasını yapan UXservices Yönetici Ortağı Barış Sarıalioğlu, halen 77 sektörün UX alanında çalışacak profesyonele ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen UXistanbul, Facebook, IBM ve Oracle gibi teknoloji devlerinin yurtdışında görev yapmakta olan yöneticilerini ağırladı.

UXservices’in Arçelik işbirliği ile düzenlediği, bölgenin ve Türkiye’nin ilk uluslararası kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik konferansı olan UXistanbul, UX profesyonellerini ağırladı. Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel’de gerçekleşen etkinlik, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yurtiçinden ve dışından büyük ilgi gördü. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan UXservices Yönetici Ortağı Barış Sarıalioğlu, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen etkinliğin Türkiye ve bölge için önemine dikkat çekti.

Etkinliğin gördüğü büyük ilgi sayesinde süreklilik kazandığını ve geleneksel bir şekle dönüştüğünü söyleyen Sarıalioğlu. “Değerli katılımcılarımızın bu ilgileri sayesinde, UXistanbul, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinden isimlerin deneyimlerini paylaştığı bir platform oldu. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Rekabet için UX’e yatırım şart”

Ülkemizin ilk kullanıcı deneyimi (UX) raporu olan Türkiye Kullanıcı Deneyimi Raporu’nun 2016-17 edisyonuna ilişkin de bilgi veren Barış Sarıalioğlu, “Sürekli artan rekabet koşullarına uyum sağlanabilmesi için, kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik alanlarına yatırım yapmanın şart olduğu bugün iş dünyası tarafından daha iyi kavranmış durumda. Rapora göre, halen 77 farklı sektörde UX profesyoneli arayışı mevcut. Çalışmamız, Türkiye’deki kurumların yarısından fazlasının kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik aktivitelerinde farklı oranlarda dış kaynak kullandıklarını gösteriyor. Bu oran geçtiğimiz yıllara göre artış göstermekle beraber, aynı aktiviteleri iç kaynaklar ile yapma eğiliminde olan kurumların oranının azaldığına işaret ediyor.

Bu azalmanın temel sebebi, kurumların bu aktiviteleri tamamen dış kaynaklar ile yapma eğiliminden çok. bu alandaki yatırımlarının artması sonucu kendi kaynaklarının yetersiz kalması. Rapor, şirketlerin üst yönetimlerinin tasarımlara ilişkin nihai kararı verme sürecinde oldukça aktif rol oynadığını da gösteriyor” dedi.

Gün boyunca devam eden UXistanbul’un konuşmacıları ABD’nin en etkili 30 Türk kadınından biri olarak gösterilen Oracle Kıdemli UX Direktörü Aylin Uysal. IBM Servis ve Etkileşim Tasarımı Yöneticisi Diego Dalia. Facebook Tasarım Programı Müdürü Michelle Morrison ve AGConsult International’dan Karl Gilis olarak sıralandı. Paralel oturumlarda söz alan Bilyoner. Doğuş Yayın GrubuHuawei Technologies, ICBC TurkeyKKBTEBTHYTradesoft ve TRT World yöneticileri UX ve kullanılabilirlik konularındaki görüşlerini paylaştılar. Arçelik, Garanti Teknoloji, Koç Üniversitesi, UXservices ve Yapı Kredi’den yöneticiler ise workshop çalışmalarına liderlik yaptılar.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics