Etkinlikler 26 ŞUBAT 2018 / 14:51

Yeni özellikler, yazılımda gelinen noktayı gözler önüne serdi

SolidWorks World 2018 etkinliğinde, ürünlerin yeni özelliklerinin yanı sıra işbirlikleri de açıklandı.

Bu yıl 20.’si gerçekleştirilen SolidWorks World etkinliği, 5000’den fazla katılımcısı 200 oturumuyla geçen sene olduğu gibi yine bu yılda da ABD’nin Los Angeles kentinde gerçekleştirildi.

Türkiye’de soğuklar yüzünü gösterirken, Los Angeles bizler için tam bir bahar mevsimi içinde adeta. Sıcaklık 23-27 arasında. Bu güzel şehrin devasa kongre merkezi Los Angeles Convention Center’da gerçekleştirilen bu etkinlikte bulunmak oldukça keyifli oldu.

Üç gün boyunca ana salonda genel sunumlar, diğer bölümlerde ise konu bazlı oturumlar gerçekleştirildi. SolidWorks World etkinliğinin açılış konuşması için sahneye çıkan CEO Gian Paolo Bassi, katılımcıların hayranlığını kazanan yenilikleri anlattı.  Sahneye tekerlekli, 8 sürücülü masa şeklinde ilginç ama bir o kadar sükseli bir bisiklet ile gelen ekip, sırayla sahnede yerlerini aldı. Masada şamdan, içecekler ve kahvaltı çok hoş görüntü veriyordu.

Beş yeni özellik

Özellikle 3DEXPERIENCE Marketplace çok etkili bir yenilik. Çizimi yapanlar ile bu çizimleri alacakların bir ortamda buluşmaları ürünü kullananlar için büyük bir şans. Kullanıcılar lazım olan çizimi sipariş verebilecek ve satın alabilecek.

xDesign ise kullanılan cihazın özelliklerine bakmaksızın SolidWorks ürünlerini herhangi bir browser ile kullanma imkanı veriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar cep telefonundan bile ürünü kullanıp çizim yapabilecek durumda. Bütün çizimler bulutta saklanabiliyor.

Dikkat çeken, beni de etkileyen bir diğer ürün ise Product Designer. Üretim için gerekli eksik parçayı kullanıcıya öneriyor, özellikler güncellenince en doğru parça bulunmuş oluyor. Tam gelişmiş yapay zeka çalışması.

Etkinliğin ikinci ve son gününde iş ortaklarının sunumlarını izledik. Önemli bir işbirliği HP markasına ait yeni model gelişmiş HP Jet Fusion 3D yazıcılar.  Dr. Neri Oxman sunumunda 3D yazıcıların malzemeleri oluşturan ipek böceği kurtlarını izledik. Özel yöntemlerle üretilen ve hızlıca üremeleri sağlanan kurtlar naylona çevrilerek duvar yapımında kullanılabiliyor. Diğer sunumlarda bir uçağın bütün parçalarının SolidWorks ile çizildiğini gördük. Dassault şirketinin de ortağı olduğu Unlimited Tomorrow girişiminin çocuklar için nasıl hafif ve ucuz protez kollar ürettiğini, bu kolları SolidWorks ile çizdiklerini öğrendik. Çinli bir firma tarafından gerçekleştirilen robot sayesinde yürüme engelli birinin nasıl yürüyebildiğini izledik.

Ürün yönetimi Direktörleri Milos Zupanski ve Kishore Boyalakuntla ile yaptığımız röportajlarda gelinen noktayı ve geleceği tartıştık. İkisinden de 5 yeni gelişmenin detaylarını tekrardan yorumlamasını istedik.

Korsan kullanıma rağmen büyüme

SolidWorks, Dassault grubunun bir üyesi. 1 milyondan fazla kullanıcısı var. Ülkemizde en büyük dertlerinden birinin korsan kullanım olduğunu söyleyen Ülke Müdürü Burak Kuralkan, bütün bunlara rağmen sürekli olarak büyüdüklerini, geçen yıl yüzde 50 gibi bir büyümeyi gerçekleştirdiklerini ve bunu sürekli hale getirdiklerini ifade etti.

First Robotics Competition organizasyonu kurucularını bizimle tanıştıran Kuralkan, bu tür organizasyonları desteklediklerini ifade etti.  Fikret Yüksel Vakfı kurucuları Susan Burchard ve eşi Gary Burchard ile keyifli bir sohbet oldu. İlk başta Darüşşafaka Okulları’na destek veren vakfın Başkanı Fikret Yüksel’in kızı olan Susan Burchard, “Neden Türk öğrenciler de robotlar yapmasın, bunları uluslararası platformlarda göstermesin dedik ve First Robotics Competition organizasyonuna Türk öğrencilerin de katılımını sağladık” dedi.  Türkiye’de yarışmanın 9-12 Mart tarihlerinde yapılacağını açıklayan Susan Burchard, bu yarışmada özellikle gençlerin sadece ekip içinde değil, rakipleri ile bile dayanışmalarının önemli olduğunu anlattı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics