Dosya Finans Sektörü ve Teknolojik Değişim 11 HAZİRAN 2017 / 15:53

Dijital dönüşüm sürecimiz ve yenilikler hiç bitmeyecek

Bankacılık işlemlerinin büyük oranda fiziki şube dışına taşınması, FinTechlerin çeşitli bankacılık ürünlerinde etkin rol almaya başlaması ile birlikte gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bankacılık değişim yolunda. “Varlığını devam ettirmek isteyen bankaların yeni realiteyi kabul ederek dönüşmeyi satın alması gerekli” yorumunu yapan Kuveyt Türk Bankacılık Servis Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, ekliyor: “Yeni realiteyi kabul ediyor ve gerekli dönüşümleri yaparak adapte olmayı amaçlıyoruz.”
Gelinen noktada, teknoloji alanında geliştirilen çözümlerin sadece bir ek uygulama olmanın ötesinde, faaliyet modelini etkileyen unsurlara dönüşmesi de beklenmekte. Bu kapsamda, bankalar finansal teknoloji geliştiren şirketlerle işbirlikleri kuruyor. Küresel anlamda hızla gelişen FinTech ekosisteminin, ülkemizde yasal düzenlemelerin desteklediği ölçüde gelişerek, küresel standartlara ulaşması için zamana ihtiyacı olduğu görüşünü paylaşan İrfan Yılmaz, “FinTech’lerle işbirliği yapmanın arayışı içindeyiz ve bu amaçla çeşitli inisiyatifler başlatmış durumdayız” yorumunu yapıyor.
Bankacılık sektöründe büyük bir dönüşüm yaşanıyor, dijital ortama geçiş hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Geleneksel şubelerin sayısı azalırken alternatif dağıtım kanallarına ciddi yatırımlar yapılıyor. “Biz de bu doğrultuda 2017 yılında alternatif dağıtım kanallarındaki dijital dönüşüm çalışmalarını devam ettirmeyi planlıyoruz” bilgisini veren İrfan Yılmaz, strateji ve önceliklerini şöyle anlatıyor:
 
BOA yazılımı büyük önem taşıyor
“Katılım bankacılığında sektöründe öncü konumda olmamızı sağlayan sebepler arasında, teknolojiye yaptığımız yatırımların önemi büyük. 2017 yılında bankacılık işlemlerimizi olabildiğince mobile taşımak gibi çalışmalarımız mevcut. Müşterilerimiz Mobil Şube ile tanıştıktan sonra İnternet Şubesine ilgiyi azaltmış görünüyorlar. Madem müşteri mobile ilgi gösteriyor, o halde biz de mobile yatırım yaparız. Sadece müşterilerimizin değil, personelimizin de bankacılık işlemlerini mobilden yapmaları için projeler geliştiriyoruz. Güvenliğe çok daha fazla yatırım yaparak, gerek bankamızın altyapısını gerekse müşterilerimizin kullandığı dağıtım kanallarımızı çok daha güvenli hale getirmek için projeler yürütüyoruz. Bu yıl devreye aldığımız çeşitli fraud algoritmaları ve biyometrik güvenlik uygulamalarımız olacak. BOA yazılımı sayesinde yazılım ihtiyaçlarını büyük ölçüde içerde geliştirebilen bir banka haline geldik. Bankacılık hizmetlerinde tekrar kullanılabilir bir altyapı sunan BOA, merkezi yönetilebilir motorlar ve ürün, hizmet, kanal, müşteri takibi gibi ihtiyaçlara yönelik tasarlandı.  Kuveyt Türk, BOA yazılımı ile birlikte şube, internet şube, mobil şube, ATM ve XTM’i kapsayan 5 ana işlem kanalında 3 bini aşkın ekranı ile faaliyet gösteriyor. BOA yazılımı ve BOA bulut uygulaması sayesinde çalışanları da mobile taşıyoruz. Senin Bankan dijital bankacılık platformu ile bankacılık hizmetlerini Türkiye’nin her noktasına taşıyarak, şubesiz bankacılık yapan ilk katılım bankası olduk. Bu yıl bu platformumuzun derinliğini daha da arttıracak yatırımlara devam edeceğiz. Videolu görüşme ile self-servis işlemlerin bir arada gerçekleştirildiği dijital şube konseptimiz XTM şubelerimiz ile operasyonel maliyetleri azaltılmış bir şube modeli icat etmenin çabası içindeyiz. Kullanıcı deneyimini mükemmelleştirmek amacıyla www.kuveytturk.com.tr sitemizi yeniledik. Site, modern ara yüzü sayesinde işlem yapmayı kolay ve keyifli hale getirirken, interaktif hesaplama araçları sayesinde online bir finans danışmanı işlevi de görüyor. İnteraktif hesaplama araçları sayesinde kullanıcılarımız kâr payını, finansman veya taksit ödemelerini kolayca hesaplayabiliyor, hızlı bir şekilde bankacılık ürünlerine başvurabiliyorlar.”
 
İrfan Yılmaz: “XTM Şubelerle dağıtım ağımızı daha da büyüteceğiz” 
Bankacılık sektöründe gelişmeleri yakından takip ederek; operasyonel merkezileşme, dijitalleşme, otomatize edilmiş süreçler ve karar destek sistemleri ile verimliliği artırmaya; teknoloji odaklı, inovatif ürün ve hizmetler geliştirerek dijital kanallarda farklılaştırılmış müşteri deneyimi sunmak için çalışıyoruz. Dijital bankacılık kapsama ve kullanım oranımızı artırmaya odaklanarak, sektörün şube kapattığı bu dönemde, önceki yıllara kıyasla büyük ölçekli şube açılış stratejimiz daha muhafazakâr olacak. Buna karşılık, bizim mini şube olarak tanımlayabileceğimiz XTM Şubelerle dağıtım ağımızı büyütmeye devam edeceğiz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics