Dosya Finans Sektörü ve Teknolojik Değişim 10 HAZİRAN 2017 / 17:30

Mobil finansal servislerimiz istikrarlı biçimde büyüyor

Erişimin kolaylaşması ile mobil cihazlar üzerinden gerçekleşen işlemler e-ticaret hacmi içinde hızla yükseliyor. Yaygınlaşan akıllı telefon kullanımı ile bireysel alışveriş deneyimi aynı anda birçok farklı ekranı kullanarak gerçekleştiriliyor. Cep telefonları ile başlayan alışveriş deneyimi, PC veya tablet üzerinden alışveriş ile sonlanıyor. Cep telefonu ile başlayan deneyimin mobilde sonlanabilmesi içinse mobil ödeme entegrasyonları önem kazanıyor. “Ülkemizde e-ticaret pazarı yüksek büyüme potansiyeli taşıyor. Bu potansiyele mobil teknolojilerdeki gelişim ve mobil internet üzerinden tüketicilerin artan oranda yapacakları alışveriş ile ulaşılacağını düşünüyoruz” diyen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy’un da dikkat çektiği gibi, dijitalleşme, toplumsal hayatımızın her alanında olduğu gibi ödeme alışkanlıklarımız başta olmak üzere finansal işlemlerde de hızlı değişimi beraberinde getiriyor. “Geleceğin uzun vadede mobil finansal servislerde olduğunu öngörüyoruz” yorumunu yapan Engin Aksoy’a göre, tüm dünyada mobil ödeme sistemlerine geçiş hızlanıyor. Dijitalleşme ve mobil finansal servisler sayesinde, bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan insanlara ulaşılabiliyor ve finansal hayata katılım oranı yükseliyor. “Nakit paradan, kredi kartından, banka kartından, cüzdandan bağımsız bir hayatın hem bireyler hem kurumların yaşam kalitesini çok daha ileriye taşıyacağını, girişimciler için de yeni fırsatlar yaratabileceğini düşünüyoruz” diyen Engin Aksoy, bu başlıkta çalışmalarını şöyle anlatıyor:  
 
Entegrasyon zenginliği gelişiyor
“Ülkemizde öncülüğünü yapmayı hedeflediğimiz dijitalleşmenin en önemli aşamalarından birinin mobil finansal servisler olanaklarının yaygınlaştığı bir topluma geçmek olduğuna inanıyoruz. Vodafone Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi ile müşterilerimize mobil ödeme hizmetleri sunuyoruz. Para transferi ve fatura ödemeleri gibi konularda aracılık edilmesi dahil geniş bir yelpazede hizmet sağlıyoruz. Vodafone Cep Cüzdan Mobil Ödeme, Vodafone Cep Cüzdan Uygulaması ve Cep Nakit Kart ürünleriyle fatura ödemeden online alışverişe, para transferinden QR kodla temassız ödemeye kadar tüm mobil finansal servislerin güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlıyoruz. Ekim 2012’de Visa Europe, ING Bankası ve PTT işbirliğiyle sunduğumuz ve alanında bir ilk olan Cep Nakit Kart ile tüketicilerimize banka müşterisi olmadan bankacılık işlemi yapma olanağı sağladık. Kasım 2013’te ise Cep Nakit Kart ile sağlanan tüm kolaylıkları mobil platforma taşımak için Vodafone Cep Cüzdan’ı hayata geçirdik. Apple Store, Google Play gibi uygulama mağazalarından ücretsiz indirilebilen Vodafone Cep Cüzdan, kullanıcılarına, kredi kartı bilgilerini uygulamaya kolaylıkla kaydetme imkânı veriyor. Kredi kartı olmayan müşteriler ise anında ön ödemeli sanal Cep Nakit Kart yaratabiliyor. Vodafone Cep Cüzdan uygulamasının kullanıcıları Multinet anlaşmalı kafe ve restoranlarda QR kod ile temassız ödeme deneyimini yaşayabiliyor.”
 
Engin Aksoy: “Hayatı kolaylaştırmaya devam edeceğiz”
“Halihazırda müşterilerine NFC ile temassız ödeme ayrıcalığı sunan mobil cüzdan uygulaması konumunda bulunan Vodafone Cep Cüzdan, NFC teknolojisinin kullanıldığı 90 binin üzerinde işyerinde geçerliliğini sürdürüyor. Müşterilerimiz, mevcut SIM kartlarını NFC destekli SIM kartla değiştirdiklerinde, önceden SIM kartlarına yüklenmiş ön ödemeli NFC Cep Nakit Kartları ile anında ödeme yapmaya başlayabiliyor. QR kod ile ödeme kolaylığı da sunan Vodafone Cep Cüzdan, içerdiği temassız etkileşim teknolojisi iBeacon ile Türkiye'de ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. NFC teknolojisi ve QR kod ile kolay ve güvenli ödeme imkânı sunan Vodafone Cep Cüzdan’ın kullanım alanlarını sektörünün lideri kuruluşlarla stratejik ortaklıklar kurarak sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. Örneğin, Vodafone Cep Cüzdan ile PTT’den alınan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) etiketlerine hiçbir ek ücret ödemeden dolum yapılabilmesini sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemde ise Vodafone Cep Cüzdan Mobil Ödeme Sistemleri ve Uygulaması ile müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics