Dosya Finans ve Bankacılık 09 ŞUBAT 2015 / 07:42

Bankaların yatırım stratejileri değişecek

Finans sektörünün yatırım kararlarını etkileyen ve son zamanlarda en çok öne çıkan üç başlık var.

İlki, internet erişiminin ve mobil uygulamaların artması tüketicinin finans sektöründen beklentilerini artırdı. Tüketiciler artık kullanıcı dostu ve her yerden ulaşabilecekleri finans ve ödeme teknolojileri kullanmak istiyorlar. Bu yüzden mobil bankacılık ve mobil cüzdan gibi son kullanıcıya yönelik çözümleri daha çok görüyoruz. Bu trend, finans sektörünü etkileyen en önemli başlıklardan bir tanesi. Yeni, tüketici dostu teknolojilerden faydalanan ve çevresinde start-up ekosistemleri oluşturan bankalar rekabet avantajı sağlayacak.

Bir diğer başlık, 2008 yılındaki finansal krizi takip eden küresel ekonomik düşüş hem tüketiciyi hem bankaları yeni teknoloji arayışlarına yönlendirdi. Tüketiciler ihtiyaçlarına yönelik belli finansal ürünlere erişebilmek ya da maliyetlerini düşürebilmek için yeni ‘fintech start-up’lardan hizmet alma arayışı içerisine girdiler. Örneğin, bankaların risk filtresine takıldığı için kredi kullanamayanlara finansman bulan ya da daha düşük ücretlerle para transferi sağlayan start up’lar gibi… Türkiye 2008 krizini iyi bir şekilde atlattı, fakat küresel tüketici trendlerinin etkisini de hissetmeye başladı. Bankalar kâr marjlarını yükseltmek için yeni finans teknolojileri arıyorlar ve bu altyapı için daha çok yatırım yapıyorlar.

Üçüncü olarak, bankaları gözetim altında tutan mevzuat değişikleri de finans sektörünü teknolojiye yatırım yapmaya itiyor. Ayrıca, özellikle Türkiye’de e-Fatura, e-Arşiv gibi iş süreçlerini dijital ortama taşıyan yenilikler de yatırım kararlarını etkiliyor.

Küresel eğilim Türkiye’ye de gelecek

Bugüne kadar Türkiye’de ‘fintech’ alanına yapılan yatırımlar mütevazi olsa da, gün geçtikçe artış gösteriyor. Türkiye’deki ‘fintech’ yatırımlarının çoğu ödeme sistemleri alanında oldu. Daha fazla tüketicinin internete erişmesiyle ve e-ticaret sitelerinden alışverişin artmasıyla ödeme çözümlerine olan talep arttı. Yeni fintech yatırımları cüzdan çözümlerine ve çevrimiçi ya da mobil ödeme altyapılarına yapıldı. Ama küresel yatırım trendlerine baktığımızda, Türkiye’deki finans yatırımlarının daha yeni başladığını görüyoruz. Yakın zamanda tüketiciler ve şirketler finans yönetimi, borç verme, yatırım ve para transferi gibi alanlarda yenilik talep edecekler.

Buna benzer bir trendin Türkiye’de de olacağını düşünüyoruz. Bankalar inovasyonun gelişmesi için start up’lar ile ortak olacak ve onlara yatırım yapacaklar. Bunu Türkiye’deki finans sektöründe yapılması gereken bir yatırımdan ziyade, ‘fintech alanındaki start up’lara yönelik yatırım stratejisinin değişimi’ olarak düşünebiliriz.

Paraşüt Kurucu Ortağı Sean X. Yu

 
ETİKETLER : 1008

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics