Dosya Finans ve Bankacılık 09 ŞUBAT 2015 / 07:44

Büyük veri, en büyük gündem maddesi

Bankacılık uzun yıllardır sektörel bilişim harcamaları anlamında Türkiye’de bilişim sektörünün lokomotif rolünü üstlenmektedir.

Sektörün şu an öncelikli olarak ön plana çıkan konusu, yönetilmesi giderek zorlaşan veri ve eldeki verilerin yönetilebilmesi için beraberinde ihtiyaç duyulan politikaların, kurumsal olarak hayata geçirebilmesi. Bu anlamda büyük veri, bilişim sektöründe günümüz önceliklerinin tam merkezinde yer alıyor.

Kurumsal iş ihtiyaçların önceliklerine baktığımızda, bizim açımızdan en önemli konu Büyük Veri 2.0 olarak karşımıza çıkmakta. Bu konuda Türkiye ve dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ile çalışıyor, sürekli sunduğumuz çözümleri geliştiriyoruz. Küresel yatırımlarda da öne çıkan başlıklara baktığımızda, ülkemiz ile benzer şekilde büyük veri kesinlikle en önemli konu olarak karşımıza çıkmakta. Büyük veri konusunu uzun vadede değerlendirdiğimizde, önümüzdeki üç yıl boyunca, yatırımların en önemli konusu olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Türk finans sektörünün, küresel gelişimleri yakından takip ettiğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, firmaların aksiyon almadan önce, çözüm sağlayan kurumlardan hangilerinin Türk pazarında başarılı olabileceğini ve kendi yapılarına hangilerinin daha uygun olduğunu gözlemleme ve anlama aşamalarından geçtiği kanısındayız.

Veriyi yönetmek ve analiz edebilmek gerek

Verinin önemi gitgide daha anlaşılır, anlaşıldıkça kullanılabilir bir hale gelmekle birlikte, kurumsal bünyelerde bu farkındalık oluşana kadar geçen zamanda sahip olunan verinin hacmi, katlanarak büyümeye devam etmiştir. Bu anlamda en gerekli yatırımlar, günümüzün veri hakkındaki ihtiyaçlarından (önce sahip olma ve daha sonra analiz etme) çıkıp, bir adım öteye giderek, veriyi daha sahip olmadan yönetilebilir ve analiz edilebilir hale getirmemiz konusunda gerçekleşmelidir.

Finans sektörünün lokomotif sektör olması, zamanla ihtiyaçlara şekil verirken; esnek ve hızlı büyüyen bilişim ve telekomünikasyon gibi dinamik sektörler, ihtiyaçların beslenmesi için gerekli çözümleri kendi çerçevelerinde daha hızlı tanımlayabilmekte. Yapısal farklılıkları mevcut olsa da, bu yakın ilişki sektörler arasında zengin bir bilgi döngüsü yaratmakta. Finans sektörü, yine öncü sektör olması sonucu hem küresel alanda hem de ülkemizde, firmaların hangi alanlara yatırım yapacağına yön veren konumunu halen korumakta.

Ereteam Genel Müdürü Gökhan Nalbantoğlu

 
ETİKETLER : 1008

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics