Dosya Finans ve Bankacılık 09 ŞUBAT 2015 / 07:43

Hedef; esnek ve bütünleşik yapılar

Bankacılık sektörümüzün BT kullanımı açısından dünyanın birçok ülkesinden daha ileride olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşın yatırımların geri dönüş oranlarının gelişmiş ülkelerle aynı oranda dikkatle takip edildiğini söylemek kolay olmaz.

Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri açısından baktığımızda ise daha yapılacak çok çalışma olduğunu öngörüyoruz. Yatırım gündemine baktığımızda, hızlı büyüme ve bitmeyen taleplere cevap verebilecek esnek ve bütünleşik yapılara kavuşabilmek için yapılacak yatırımlar öne çıkan başlık olarak değerlendirilebilir. Mobil ve sosyal ağlar üzerinden yapılacak işlemler, siber güvenlik sorunları ile elektronik parayı da unutmamak lazım. KPMG olarak, yatırımı yapan tarafın danışmanı rolümüzde,  yatırım planlama, gerçekleştirme ve yaşatma sürecinin her aşamasında müşterilerimize destek olmaya çalışıyoruz. Yatırımların geri dönüş analizleri de genellikle ihmal edilen, ama en çok yapılmasını önerdiğimiz çalışmaların arasında.

Süreçleri ve ilişkileri doğru yönetmek gerek

BT yönetişimi anlamında yapılan yatırımlar artarak devam ediyor. İnternet ve sosyal ağlar dahil, alternatif kanallardan yapılabilecek işlemlerin çeşitliliği yüksek. Siber güvenliğin sağlanması ve dolandırıcılık faaliyetlerine karşı konulması için yapılan yatırımlar daha da öne çıkacak. Büyük verinin işlenmesi ve detaylı veri analizleri de gündem başlıklarından.

Türk finans sektörü BT alanına yatırım yapmaya devam edecektir. Ancak yapılan yatırımlar ile elde edilen bilgi birikiminin küresel anlamda ne kadar ihraç edilebildiğini sorarsanız, alınacak çok mesafe olduğunu söylemek yanlış olmaz. Finans sektöründeki köklü küresel oyuncuların çoğunun, Türk finans sektörünün son 25 yıldır yaşadığı yatırım sürecinin daha başında olduğunu düşünürsek, fırsatın büyüklüğü daha net anlaşılır.

Bilişim ve telekom gibi sektörler ile yakın ilişki, eğer doğru yönetilebildiyse, finans sektörü oyuncularına her şeyden önce hız ve esneklik kazandırıyor. Bu da müşteri sayılarının, işlem hacimlerinin ve kârlılıkların artması olarak kendini gösteriyor. Ama madalyonun diğer yüzü de var. BT yatırımlarında kararların doğru alınmadığı, altyapıların düzgün hayata geçirilmediği ve ilişkilerin doğru yönetilmediği durumlarda sonuç, sektörün ayağındaki prangadan farklı olmayacaktır.

KPMG Türkiye BT Danışmanlığı Direktörü Tanıl Durkaya

 
ETİKETLER : 1008
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN