Dosya Finans ve Bankacılık 09 ŞUBAT 2015 / 07:44

Öncelik mobilite ve büyük veri

Finans sektöründe öne çıkan başlıklar özellikle son 2 yılda mobil bankacılık ve dijital kuşak bankacılığı. Ayrıca katılım bankacılığı ve ürünleri ile yeni yasal düzenlemelerle gündeme gelen e-Devlet projeleri de bunları takip ediyor.

Bu bağlamda e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-SGK gibi hizmetleri müşterilerimize kullandırıyoruz. Ayrıca kayıtlı elektronik posta hizmeti (KEP) için Türkiye’de BTK’nın lisans verdiği dördüncü KEPHS (KEP Hizmet Sağlayıcı) şirket olarak inter-KEP ismi ile hizmet vermeye başladık.

Intertech’in Entegre Finans Platformu inter-Vision, 7 ülkede 23 finans kurumu tarafından kullanılan bir ürün. Biz hem profesyonel insan kaynağı hem de teknoloji konusunda tüm yatırımlarda inter-Vision’ın mevcut modülleri ile uyumlu ve inovatif çalışmalar üzerine gidiyoruz. Mobilite ve büyük veri son yıllarda yoğunlaştığımız ve yatırım yaptığımız konular arasında. Bunların yanı sıra mobil yaklaşımlarının beraberinde getirdiği altyapı ve güvenlik yatırımlarını da unutmamak gerek.

Mobilite ve büyük veri finans sektörünün BT yatırımlarını yoğunlaştırması gereken başlıklar arasında. Biz de hem değişen dünyamızın ve her geçen gün daha mobil olan son kullanıcı profillerini ve trendleri yakından takip etmeye çalışıyoruz. Sosyal medya bankacılığı konusunda yaptığımız çalışmalar “Facebook Şubesi” ve “Twitter Loan” gibi ürünlerimizle uluslararası ödüller almamızı sağladı. Sosyal medya ve mobilite çalışmalarımız devam ederken, büyük veri üzerine de yoğunlaşacağız.

Banka müşterisi hız istiyor

Türk insanının birçok ülke ile kıyaslandığında GSM kullanımında olduğu gibi, bankacılık ürün ve uygulamaları konusunda da diğer ülkelere göre daha hızlı adaptasyon yeteneğinin ve ilgisinin olduğu bir gerçek. Bu durumda Türk finans sektörünün teknoloji konusundaki yaklaşım ve yatırımlara karşı duyarsız kalma şansı zaten mümkün olamaz. Bu nedenle, Türk finans sektörünün ve Türk bilişim dünyasının da sosyal medya ve mobil cihaz kullanımının göz önünde bulundurarak BT yatırımlarını planlaması beklenir. Türkiye, finans sektöründe BT yatırımlarını planlayan ve bundan en yüksek ROI’yi (yatırım geri dönüşü) sağlayan bölgeler arasında.

Günümüz banka müşterisi profili; sosyal hayatlarında kullanıyor oldukları tüm ürün ve hizmetlerde olduğu gibi bankacılık işlemlerinde de hız, performans, güvenlik ve mobilite ihtiyacı duyuyor. Finans sektörünün de iş dünyasının sürekli gelişen ve değişen dinamik koşullarına ve yine değişen müşteri profiline uyum sağlaması teknolojiyi yakından takip etmesi ve kullanma zorunluluğunu beraberinde getiriyor.

Intertech Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Cöngevel Sonbudak

 
ETİKETLER : 1008

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics