Dosya Finans ve Bankacılık 09 ŞUBAT 2015 / 07:45

Özel buluta yönelim kendini gösterecek

Siber güvenlik şu anda organizasyonların 1 numaralı teknoloji yatırımı. Sektörlerden bağımsız olarak, BT yöneticilerinin yüzde 80’inden fazlası, siber güvenlik yatırımlarının kritik ya da yüksek önceliğe sahip olduğu görüşünde birleşiyor.

Finans sektöründe bu oranın yüzde 90’ın üzerine çıktığını da hatırlatalım. Önceki yıllarda olduğu gibi, 2015’te de özellikle finans alanındaki siber saldırıların yoğun biçimde süreceği düşüncesindeyiz. Güvenliğe ek olarak, bulut ve büyük veri alanlarında da yatırımların sürdüğünü söyleyebiliriz. Finans sektöründeki bilişim yatırımlarının altyapı yatırımlarından çıkıp, iş gereksinimleri ve müşteri odaklı yatırımlara dönüşmesi gerekiyor. Sermaye yatırımı gerektirmeyen, standart tarife üzerinden hizmet karşılığı olarak kullanılan sistemlere geçiş yapılacak.

İş birimlerinin ihtiyaçları için kullanılan BT sistemleri, BT birimlerinin bütçelediği yatırımlar olmaktan uzaklaşarak, iş birimlerinin sarf malzemesi durumuna gelmeli. Örnek olarak CSC, kurumların sadece 2,5 ay içinde güvenli ve esnek bir özel bulut çözümüne kavuşmalarını sağlayan BizCloud ile herhangi bir olumsuzluk durumuna karşın felaket kurtarma hizmetlerini de sunuyor.

İş birimlerinin gelecekteki iş ihtiyaçları için BT tabanlı gereksinimlerini tam olarak tespit edemeyecekleri düşünüldüğünde ve BT sektöründeki hızlı değişim de hesaba katıldığında, kurulan bulutun kısa süre içinde yeterinden fazla ya da yetersiz kapasitede olma veya eski teknoloji bir yapıya dönüşme riski var. Kurumlar, bu ve benzeri nedenlerle kendi bulut altyapılarını kurmak yerine, ‘kullandığın kadar öde’ modeli ile sunulan, güncellemeleri BT biriminin üzerine yük olmayan, güvenlik ve uyumluluk gibi konularda sorun yaşamayacakları özel bulutlara yönelecekler.

CSC Türkiye Müşteri İlişkileri Müdürü Hakan Taşkın
ETİKETLER : 1008

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics