Dosya Finans ve Bankacılık 18 ŞUBAT 2013 / 08:31

Sektör bulut bilişim ve büyük veriye yöneliyor

Daha önceleri dev BT yatırımlarıyla öne çıkan bankacılık ve finans sektörlerinin, son dönemin popüler kavramları bulut bilişim ve büyük veri konusunda ne gibi girişimlerde bulunduğunu sektör profesyonellerine danıştık.

Tüm BT sektörünün önümüzdeki 5 ila 10 yıllık hedefleri arasında yer alan bulut bilişim ve büyük veri, bankacılık ve finans için farklı anlamlar ifade ediyor. Bulut üzerinde yapılabileceklerin henüz kısıtlı olmasının yanı sıra büyük veri çözümleriyle daha fazla “anlamlı bilgiye” ulaşmak sektörün en büyük hedefini oluşturuyor.
Asseco SEE İş Birimi Yöneticisi Osman Özdemir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bulut bilişimin 21. yüzyılın ilk on yılının konusu olduğunu, büyük verinin ise ikinci on yılın en popüler konusu olmaya doğru gittiğini söyledi. Bulut bilişimin, teknoloji ve kavramların merkezi sayılan ABD’de artık hayatın bir parçası olduğunu belirten Özdemir, 2013’te finans sektöründe henüz bulut bilişim ve büyük veri yatırımları beklemediklerini belirtti. Osman Özdemir, bulut bilişim için hizmet sağlayıcıların hazırlıklarını tamamlamaları, büyük veri içinse finans sektörünün faydalı kullanım alanları belirlemesi gerekliliğinin altını çizdi.
Ayrık uygulamaların tek çatı altında toplanması gerekiyor
Bulut bilişim, mobil uygulamalar ve bellek içi hesaplama teknolojileri, önümüzdeki yıllarda yazılım sektörüne yön veren gelişmelerden olmaya devam edeceğini vurgulayan Software AG Türkiye Başkan Yardımcısı Gökhan Arıksoy, bu gerçeği göz önünde bulundurarak, özellikle finans sektöründe kesintisiz çalışabilen sistemler kurmanın, ayrık uygulamaları tek çatı altında toplamanın ve çalışanların ihtiyaç duydukları bilgiye ortak bir kaynaktan ulaşabilmelerini sağlamanın oldukça önemli olduğunu belirtti.
Navigator İş ve Bilgi Yönetim Hizmetleri  İş Uygulamaları Hizmet Yöneticisi Melike Ayköse ise “Artık banka şubesine gitmek yerine oturduğumuz yerden sadece birkaç dakika harcayarak telefon ya da tablet bilgisayar yardımıyla birçok bankacılık işlemimizi gerçekleştirebiliyoruz” diyerek sözlerine devam etti.

Ayköse, “Bulut bilişim teknolojisini kullanarak hisse senetlerimizi, kredi veya banka hesaplarımızı takip edebiliyor veya ödeme-havale işlemlerimizi anlık olarak gerçekleştiriyoruz. Bulut bilişim teknolojisinin sağladığı faydalar yanında bu hizmetin temelinde yer alan bilgi güvenliğini önemi de oldukça büyük ve önümüzdeki dönemde de şirketlerin bilgi güvenliğine yönelik yatırımlar yapacağını öngörüyorum. Çünkü bulut bilişim teknolojisini kullanarak hizmet sağlayan şirketlerin müşteri verilerini sakladıkları sunuculara dolaylı erişimi (sanal ortam üzerinden) bulunmakta; mobil çözümler ile bulut bilişim teknolojisi ile alınan hizmette hem kişisel mobil cihazın güvenliği hem de fiziksel sunucuların üçüncü şahısların kontrolünde bulunması sektörde bilgi güvenliğine yönelik yatırımların devam etmesini kaçınılmaz kılmaktadır” dedi.
Veri hızlı işlenmesi önem kazanıyor
Anadolu Bilişim Satış Müdürü Sibel Bilgin ise finans sektörünün, ana uygulamalar dışında kalan veri madenciliği, bütçe planlama, risk ve  uyum yönetimi uygulamaları konusunun uzmanı olan şirketlerden temin etmeyi tercih ettiklerini belirtti. Bu uygulamalarda eldeki büyük verinin hızlı işlenmesi ve yorumlanmasının büyük önem taşıdığına değinen Bilgin, bilişim altyapılarında ise bankalar özellikle iş sürekliliğini sağlamak adına Olağanüstü Durum Merkezi hizmetleri kapsamında ana bankacılık sistemlerinin bir yedeğini başka bir merkezde bulundurma hizmetini sektördeki üçüncü parti şirketlerden temin ettiklerini belirtti.
Bulut bilişimde ise özellikle kuruma özel oluşturulan altyapılar üzerinden hizmet veren ve özel bulut olarak adlandırılan teknolojiye doğru bir eğilim olduğundan bahseden Bilgin, şirketlere esneklik, hız, verilere her yerden erişim ve ölçeklenebilir hizmet avantajı sunan bu teknolojilerin, finans sektöründe ihtiyaç duyulan çözümlerin başında bulunduğuna dikkat çekti.
Gerçek zamanlı işlemler suistimal edilebiliyor
Obase Genel Müdürü Bülent Dal ise konuyla ilgili şunları söyledi:
“Büyük veri ile her veri kaynağının, her kanalın ve sosyal medyanın analiz sürecinin içerisine dahil edilmesi ile finansal şirketler müşterilerini bireysel ve demografik olarak daha iyi tanıyabiliyor ve daha iyi hizmet vermesine yardımcı oluyor. Hareket verisi dışındaki verilerin de işin içerisine dahil olması ile daha kaliteli risk ve fraud modelleri geliştirilebiliyor. Gerçek zamanlı kredi kartı ve bankacılık işlemlerine yönelik suistimal tespitleri daha sağlıklı yapılabiliyor. Büyük veri projeleri klasik veri ambarı projelerine göre çok daha kısa sürede geri dönüş sağlıyor.”
IBM Küresel İş ve Teknoloji Danışmanlığı, Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Ümit Altınay görüşlerinde şu noktalara dikkat çekti:
“Bankalar ve finans kuruluşları, ofislerindeki ve şubelerindeki finans ve işletim sistemlerinde depolanan verilerin artan hacmi karşısında zorlanıyorlar. Büyük verilerle ilgili çözümler ise bu kuruluşlara ödeme talepleri ve başvurular, müşteri hizmetleri, iş gücü ve genel performans çapında kapsamlı bir görünüm sağlayabiliyor. Risk, dolandırıcılık ve mevzuata uygunluk, tüm işletme çapında yönetilebilir. Müşterilere ilişkin daha fazla iş kavrayışı, doğru ürünlerin ve hizmetlerin sunulması aracılığıyla müşteri sadakati yaratmak için bir fırsat sağlıyor.”
Konuyla ilgili bir örnek veren Altınay dünyanın önde gelen ödeme hizmetleri şirketlerinden MoneyGram International yöneticilerinin, şirketin hizmetlerinden kimlerin yararlandığını daha iyi anlamalarına yardımcı olması için güçlü bir algoritma tabanlı yazılım platformundan yararlandıklarını belirtti. Bu bilgilerin, değeri 37,7 milyon dolarının üzerinde olan dolandırıcılık amaçlı işlemleri önlemeye, müşterilerin dolandırıcılık ile ilgili şikayetlerini yüzde 72 oranında azaltmaya ve yasal gereksinimleri kısa sürede karşılamaya yardımcı olduğunu belirtti.
Mevzuat bulutun önüne geçiyor
Bulut bilişim temel anlamda Türk bankacılık sektöründeki mevzuat nedeni ile kullanılamadığını belirten Pozitron Kurucu CEO Fatih İşbecer, finansal verilerin kurum dışına çıkartılamamasının bankaların internette çok ucuza kiralanabilecek kaynaklardan faydalanmasını engellediğine dikkat çekti. Kuruma özel bulut bilişim uygulamaları ile bankaların kendi bünyelerindeki işlemci gücünü ve sistem kaynaklarını daha efektif kullanmaya başlayacaklarından bahseden İşbecer, büyük veri konusunda kafaların hala çok karışık olduğunu belirtti. İşbecer sözlerine şu şekilde devam etti: “Kurumların en temel müşteri verilerini dahi analiz edecek ekipleri ve buna uygun yazılımları yok. Veri miktarını artırmak herkesin hoşuna gidiyor ve müşterilerden toplanan veri her geçen gün artıyor. Buna sosyal medya ve benzeri kaynaklardan toplanan ek veriler de eklenince ortaya analizi çok zor olan ve ciddi uzmanlık gerektiren kümeler çıkıyor. Üstelik bu alanda gerçek anlamda yetişmiş insan ve bunu kolaylaştıran araçlar da bulunmuyor. Büyük veri o nedenle 2013’de çok konuşulan konulardan biri olacak ama gerçek anlamda bunun tüketiciye etkisini en erken 2015 sonralarında görmeye başlayacağız.”
2013 iş planında bulut yer alıyor
KoçSistem Finansal Müşteri İlişkileri Grup Yöneticisi Hatice Kartal konuyla ilgili olarak hedeflerin gerçekleştirilmesi sürecinde kaynakların etkin kullanımı ve kesintisiz erişilebilirliğini sağlamak için bulut bilişim platformlarının sektörde öne çıktığını söyledi. Birçok bankanın, bulut bilişimden etkin biçimde yararlanmak üzere iş planlarını hazırladığını ve risklerin bütünsel yönetiminin sağlanması amacıyla iştiraklerinde de kendi bilgi teknolojileri standartlarını uyguladığını söyleyen Kartal, banka ve iştiraklerin ortak altyapılarda çalışmasının 2012’de olduğu gibi 2013 yılının da iş planlarında yer alacağını belirtti. Hatice Kartal sözlerine şu şekilde devam etti:
“Yeni nesil bankacılık uygulamaları, şube dışı kanalların kullanımını mümkün kılıyor. Bu kanallar arasında internet ve mobil bankacılık öne çıkan başlıca iki konu olarak dikkat çekiyor. Mobil bankacılık uygulamaları ile gerçekleştirilen işlemlerdeki artış, geleneksel kanallardan yapılan işlemlerin artışının çok üzerinde gerçekleşiyor. Bu ivme ise büyük verinin oluşmasına zemin hazırlıyor. Büyüklüğü, çeşitliliği ve güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra büyük verinin nasıl kullanılacağı ve bu veriden nasıl bir değer yaratılacağı üzerine çalışmalar da bu yıl artarak devam edecektir. Müşteriye sunulan yeni tekliflerin kalitesinin ve geri dönüş oranlarının artacak olması da yine bu yılın beklentileri arasında sayılabilir.“

Bulut rekabetçi şirketleri yaratıyor

Atos Finansal Hizmetler Sektör Satış Direktörü Funda Yeşim Çınar, başta Avrupa olmak üzere dünyayı etkileyen ekonomik krizlerin, diğer tüm sektörlerin olduğu gibi finansın da bulut hizmet avantajlarını fark etmelerine neden olduğunu belirtti. Özellikle dışkaynak kullanım hizmetlerinin, finans kuruluşlarının ilk yatırım maliyetinden tasarrufta bulunmalarını sağladığını söyledi. Finans kuruluşlarının aynı zamanda güvenlik, bilgi gizliliği ve mevcut altyapı yatırımlarını değerlendirmek için de daha çok “özel bulut” modellerine yöneldiğini gözlemlediklerini belirtti. Çınar sözlerine şunları ekledi:
“Diğer bir ifadeyle bulut bilişim, finans sektörüne BT altyapılarını verimli ve finansal olarak esnek bir modelde sunarak, şirketlerin mevcut kaynaklarını ana iş kollarına yöneltmelerini ve en son teknolojiyle donanmış BT sistemlerini kullanarak rekabet avantajı edinmelerini sağlıyor.”

Bulut verimliliği artırıyor

Bulut bilişim hizmetleri maliyetleri düşürmek, verimliliği artırmak ve en son teknolojilerden faydalanabilmek için imkan sağladığını belirten Kobil Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta, öbür yandan bulut hizmetlerinin önündeki en büyük engelin güvenlik kaygıları olduğuna değindi. Veri gizliliği, veri erişimi, yetkilendirme konularında bankalara ve banka müşterilerine yüksek güvenlik çözümleri sunulması gerekliliğinin altını çizdi.

Geri bildirim için veri analizi öne çıkıyor

Depolanan verilerin verimli şekilde yönetilebilmesinin büyük veri uygulamalarıyla mümkün olduğunu söyleyen Mirsis Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Gül Dizgider, son dönemde müşterilerin geri bildirimini algılamak ve yeni iş fikirleri ortaya çıkarmak için veri analitiğinin oldukça önem kazandığını söyledi.
Finans kurumları için verilerin anlamlandırılmasının pazarlama stratejilerine yön verilmesi açısından önemli olduğuna değinen Dizgider, bulut bilişime geçişle birlikte başta arttırılmış güvenlik olmak üzere, esneklik, maliyet tasarrufu, performans artışı ve kaynakların verimli kullanılması gibi önemli fırsatlar ve kazanımlar bulunduğunun altını çizdi.
ETİKETLER : Sayı:909

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics