Dosya Finans ve Bankacılık 09 ŞUBAT 2015 / 07:46

Sektörde dış kaynak kullanımı artacak

Türkiye’de finans sektörü oldukça dinamik ve rekabetçi bir yapıya sahip. Sektör kuruluşları da müşterilerine çok çeşitli ürün portföyleri sunuyor.

Finans sektöründe, bilgi teknolojilerinin dış kaynak hizmeti olarak alınması, Türkiye’de yeni yeni oturmaya başlayan ve gelişmeye açık bir alan. Dış kaynaklı çağrı merkezi hizmetleriyle başlayan bu sürecin, diğer alanlarda da gelişmesini bekliyoruz. 2015’te sektörün dış kaynak hizmetlere daha fazla yöneleceğini düşünüyoruz. Dış kaynak alanında önümüzdeki dönemde küresel pazarla Türkiye arasındaki farkın kapandığına tanık olacağız.

Finans sektörüne, uçtan uca ve kapsamlı hizmet sunuyoruz. Finans, hem yoğun veri ve işlem trafiği hem de CRM ihtiyaçlarıyla BT çözümlerinden en çok faydalanması gereken sektörler arasında. Sektöre özel çözümlerimizi; çağrı merkezi dış kaynak hizmetleri, doküman yönetimi, test ve veri yönetimi, iş zekâsı uygulama yönetimi olarak sıralamak mümkün. BT dış kaynak hizmet portföyümüzde ise masaüstü cihaz yönetimi, ağ yönetimi, veri merkezi ve olağanüstü durum merkezi hizmetleri yer alıyor. İhtiyaca göre “terzi dikimi” olarak adlandırdığımız, kurumların ihtiyaçlarına uygun çözümlerimizi de oluşturuyoruz.

Sahada iş yapış şekli tepeden tırnağa değişiyor

Özellikle büyük şirketlerin sahadaki satış ekibinin iş yapış şeklini değiştirecek “Sales Force Automatization” (SFA) projesi bunun son örneklerinden. Türkiye’de iki büyük bankada bu alanda hizmet vermeye başladık. Bu iki bankanın sahadaki satış ekiplerine, içinde hazır bir şekilde yazılım bulunan tablet cihazlar verdik. Artık satış ekipleri, bu yazılım ve tablet cihazlarla tüketicilerin tüm bankacılık başvurularını, çok daha kısa zamanda ve daha etkin olarak toplayabiliyor. Bu veriler doğru ve çok daha hızlı şekilde merkeze iletilebildiğinden, müşterilerin bankacılık işlemleri hızla tamamlanıyor. Müşterilerin bu süreçte şubeye gelmelerine gerek kalmıyor. Bu projeyle Atos HTTS Birimi olarak, “inovasyon”, “çalışanları teknolojiye yakınlaştırmak”, “sürdürülebilirlik” ve “yeşil BT” gibi hedeflerimize sadık kaldığımızı da eklemem gerek.

Mobil imza teknolojisini de sisteme ekleyeceğiz

Bu projeyle çok büyük bir verinin yönetimi de artık mümkün. Bu yazılım ve BT altyapısı sayesinde, çoğu bilgiler seçmeli olarak elemanının önünde bulunduğu için bilgilerin yüzde 85’i doğru olarak kayıt altına alınabiliyor. Böylece hem hızlı şekilde hem doğru veriye ulaşmak mümkün oluyor. Bu proje öncesinde müşterilerin şubeye kimlik fotokopisi, gelir vergisi, vekâletname gibi dokümanlarla birlikte gelmelerine ihtiyaç duyuluyordu. Bu sistemle tüm bu dokümanların sadece fotoğraflarını çekip sisteme iletmek mümkün. Bir sonraki aşamada mobil imza teknolojisini de sisteme eklemeyi planlıyoruz. SFA çözümü sadece ilgili bankaya değil, sokaktaki vatandaşa da dokunuyor. Ayrıca yaptığımız çalışmalar, SFA ile birlikte bir şirketin yılda yaklaşık 1 milyon 600 binin üzerinde kağıttan tasarruf ettiğini gösteriyor. Bu da yılda yaklaşık 2 bin 200 ağaç demek.

Şubesiz bankacılığın gelecekte çok daha önemli bir yer edineceğini düşünüyorum. Mobilite eğiliminin başındayız. Yakın gelecekte içinde iOS barındıran saatler hayatımıza girecek. Planlarımız arasında bu saatler aracılığıyla kurumsal çalışanların ofis verilerine ulaşmalarını sağlayacak çözümler üretmek var.

Atos Finansal Hizmetler Sektör Satış Direktörü Funda Yeşim Çınar

 
ETİKETLER : 1008

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics