Bilişim Dünyası Finans 19 EYLÜL 2013 / 16:26

Afyon'da güneş santrali kuruluyor

Afyon'da güneş enerji santraliyle elektrik elde edilecek.

Dünya enerji kaynakları, tüketim hızımıza yetişemiyor. Küresel ısınmanın yol açtığı  iklim değişiklikleri ve en azından yakın bir geleceğe yaşanabilir bir Dünya bırakabilmemizin tek çözümü yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak.

Afyon’da bulunan Hoca Elektrik’e, 800 m2’lik bir çatı üzerine Powergie’nin 125.000 €’luk bir yatırımla kurduğu Güneş enerjisi santralinin, yılda 130.000 kWh enerji üretimi yapması hedefleniyor.

Santral, karbondioksit salınımını azaltan sistemle yılda 70 ton karbondioksit salınımını önleyecek.

Enerji yatırımları milli mesele

Deloitte tarafından 5 yıldır üst üste Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 50 teknoloji şirketi arasında gösterilen Powergie'nin yatırımı Afyon Sanayii bölgesi'nin değerini de artıracak. Hoca Elektrik Güneş Enerjisi Santrali’ni kuran Powergie Genel Müdürü Mehmet Özer, enerji konusunda yüzde 50 dışa bağımlı olmamızın ciddi bir sorun olduğunu, sanayicilerimizin enerji alanında yatırımlar yapması gerektiğini, bu konunun milli faydalar gereği olduğunu ifade etti.

Dünyada öncü olan Alman malı invertörler ve yüksek performanslı endüstriyel güneş panelleri, yüksek sıcaklığa dayanıklı ve hava şartlarından etkilenmeyen ürünler kullanılan sistem’in yaklaşık 7 yılda kendini amorti etmesi bekleniyor.

Araştırmalar 5 yıldır sürüyor
Hoca Elektrik Genel Müdürü Hakan Sömer “Konuyla ilgili yaklaşık 5 yıldır araştırma yapıyoruz. Geçen yıl 2 defa Çin e gidip geldik. Nisan ayında Almanya’da incelemelerde bulunduk. Oralardaki fuarlarda da incelediğimiz ürünler ve uygulamalar sonucu tesisi kurmaya karar verdik. Powergie’nin detaylı bir analiz, malzeme dökümü olan teklifi, sevkiyat, montaj, daha önemlisi bürokrasi ve proje kısmını süratle bitirmeleri, işin başında verdiği mühendislik ve danışmanlık hizmetinin yanı sıra, iş bitiminden itibaren verdikleri teknik destek de, benzer projeler de Powergie şirketini çözüm ortağı olarak seçmemizi ve tavsiye etmemizi sağlıyor.” Şeklinde konuştu.

Uluslararası ortaklıklar geliyor
Türkiye'de güneş enerjisinin önemini ve özellikle güneş enerjisi üretim tesislerinin açılmasında özenli bir görev bilinciyle hareket eden Powergie, güneşten elektrik enerjisi üretiminde Japonya’dan, Almanya’dan ve bu konuda öncü birçok ülkeden önde gelen firma ile iş ortaklıkları yaparak ülkemizde profesyonel tesisler kurmaya devam edecek.
ETİKETLER : enerji

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER