Bilişim Dünyası Finans 20 HAZİRAN 2013 / 11:15

Alışverişte banka kartları yaygınlaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Mayıs 2013 dönemine ait kartlı ödeme sistemi istatistiklerini yayımladı. 2013 Mayıs sonu itibarı ile Türkiye’de 95,1 milyon adet banka kartı, 56,4 milyon adet de kredi kartı bulunuyor. Dünyada en gelişmiş kartlı ödeme sistemlerinden birine sahip olan Türkiye’deki sağlıklı büyüme sadece kart sayıları ile de sınırlı değil. Kartlar ile ödeme yapılmasını sağlayan POS cihazları da 2,24 milyon adede ulaşırken artık para çekmek dışında birçok işlemin de yapılabildiği ATM ağı da genişlemeye devam etti. Mayıs ayı sonunda ATM sayısı 39 bin adede yaklaştı.


BKM verileri, banka kartlarının artık para çekmek dışında alışveriş amaçlı da yoğun olarak kullanıldığını gösteriyor. Mayıs 2013 döneminde gerçekleşen 287 milyon adet kartlı alışveriş işleminin yüzde 18’i banka kartları ile yapıldı. Banka kartı ile yapılan işlemlerde 1,8 milyar TL tutarında alışveriş gerçekleşirken geçen yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 40 oldu. Öte yandan banka kartları ortalamada 36 TL tutarında ödemelerde kullanılırken kredi kartı ile ödemelerde bu değer 145 TL seviyesinde:

İnternetten alışveriş hızla artmayı sürdürüyor


Kartlı ödeme sistemlerinin en önemli başlıklarından biri ise internette yapılan kartlı ödemeler. BKM verilerine göre, 2013 Mayıs döneminde bir önceki yıla göre büyüme yüzde 36 oldu.

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV), emlak vergisi gibi periyodik kamu ödemelerinin yapıldığı dönemlerde zirve yapan, bu nedenle aydan aya inişli-çıkışlı bir trende sahip olan internette yapılan kartlı ödemeler; kart sahiplerinin internet alışverişlerini her geçen yıl daha fazla tercih etmesinin de etkisiyle kartlı ödemeler içindeki payını da arttırmayı sürdürüyor.

Temassız kart sayısı 12 milyonu geçti


BKM, yaptığı açıklamada temassız kart ve temassız işlem verilerini de duyurdu. Buna göre piyasadaki kredi kartlarının 10,2 milyonu ile temassız ödeme yapılabiliyor. Bu sayı tüm kredi kartlarının yüzde 18’i ile temassız ödeme yapılabildiği anlamına geliyor. Temassız banka kartı sayısı ise 2 milyona ulaştı.
YORUMLAR
bülent karabal 05 ŞUBAT 2014 / 20:22 0 0
temassız kart çoğalıyoda 100 lirayı zoraki temassız limitinize aktarıldı efendim diyolarda pos yok pos temassız alişveriş yapan yaptıran üye iş yerlerini de açıklasalarya bi görsek bankalar bunlar kıbar yaparlar her şeyi