Bilişim Dünyası Finans 21 ARALIK 2012 / 11:01

ATM güvenliğinde Türk buluşu

ATM’ler üzerinden kart bilgilerinin dolandırıcılar tarafından özel aparatlar ile çalınmasına karşı buluş Türk girişimcilerden geldi. Her yıl sadece Avrupa’da ATM Kartlarının kopyalanması (Skimming) ile yüz milyonlarca Euroluk hırsızlığın olduğu ATM’lerde, Kartların kopyalanmasına engel olacak (Anti-Skimming) ve kart sahiplerinin mağduriyetini sona erdirecek ECS (Enhanced Card Security) isimli cihaz için ilk patent başvurusunu Türkiye’den yapıp, cihazın kullanım imkanı olan diğer yapancı ülkeler içinde tekrarlayan ve bütün bu ülkeler için ayrıca marka tescil başvurularını da tamamlayan bir Türk Ar-Ge ve üretim şirketi olan Eksper Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü Tuncer Duduoğlu, uluslararası pazarlarda da dağıtıcıları (Kuzey ve Güney Amerika, Kanada, Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Afrika) vasıtası ile cihazın satışını gerçekleştirdikleri, bu pazarlarda satışlarını sürdürebilmek için gerekliliği olan EMC, FCC, CE, RSS 210 ve AS/NZS 3548 sertifikalarına da sahip olduklarını belirti.

ATM’ler üzerinden kart bilgilerinin özel aparatlar aracılığıyla çalınması ve banka kartlarının klonlanması, girişimcileri bu konuda yeni buluşlar yapmaya yönlendirdi. Dünyada Bankacılık hırsızlarının ATM’lerde kullanılan kartların üzerindeki tüm bilgilerini ele geçirmek için kullandıkları aparatlara karşı önlem olarak icat edilen ECS (Enhanced Card Security) isimli cihaz için Türk firması Eksper Bilişim Hizmetleri patent başvurusunda bulunmuştu. ATM’lerin üzerine takılan ve hırsızlar tarafından kullanılan Kopyalama aparatlarını ile banka müşterilerinin kart bilgilerinin kopyalanmasını engelleyen ECS (Enhanced Card Security) Anti-Skimming cihazı,  kart klonlayarak yapılan dolandırıcılıkların önemli bir oranda önüne geçmeyi hedefliyor.

ATM kartlarındaki veri hırsızlıklarına karşı oldukça etkili bir çözüm!

Tüm dünyada kart bilgilerinin klonlanması sebebiyle mağdur olan kart sahiplerinin sayısı hızla artarken bu konuda alınan uluslararası önlemlerin de yetersiz olması Türk girişimcileri hareketi geçirdi. Eksper Bilişim Hizmetleri Şirketi’nin Genel Müdürü Tuncer Duduoğlu dolandırıcılar tarafından kullanılan bu aparatları etkisiz hale getirmek amacıyla icat ettikleri ECS (Enhanced Card Security) isimli sistem için Adres Patent aracılığı ile yerel ve uluslararası patent başvurularında bulundu. Dünyada, kullandığı bu yöntem ile sadece Türk girişimiyle üretilen bu farklı, özel koruma sistemi ATM üzerinde Kart bilgilerinin çalınması ile meydana gelen banka hırsızlıklarını önemli oranda ortadan kaldırmayı hedefliyor. Ülkemizde Türk bankaların önemli ilgisine ve desteğine değinen Tuncer Duduoğlu, En büyük kamu bankalarından bir tanesine ve yine en büyüklerden iki özel bankaya önemli adetlerde satış yaptıklarını, kopyalama vakaların ve parasal kayıpların azalmasında önemli yol kat ettiklerini belirtti.

Sadece Avrupa’da Son 3 yılda yaklaşık kayıp 700 milyon avro

Sadece Avrupa’da ATM’lerde kullanılan kart bilgilerinin bu yöntem ile ele geçirilmesi ile her yıl yüzlerce Milyon Euro çalındığının altını çizen Genel Müdür Tuncer Duduoğlu; “ATM’ler üzerinden kart bilgilerinin çalınması ve kartların klonlanması ile yapılan hırsızlıkların sayısı tüm dünyada artış gösterirken, bu konuda alınan uluslararası önlemlerin sayısı oldukça az, özellikle 2012 yılında bu tip kopyalama ataklarının oldukça yoğun olacağı yönünde yapılan uluslararası yayınlara dayanarak sıkıntılı bir sene geçebileceğini söyleyebiliriz. Bu konuda iki yıldan fazla bir zamandır Ar-Ge çalışması yapan firmamız, bu probleme çözüm bulma üzerinde çalışan, tüm dünyada ciddi anlamda kendini ispatlamış birkaç şirket arasında kurulumu ve bakımı en kolay, uygun maliyetli en etkin cihazı üreten şirket olarak seçeneklerin önünde gelmektedir ” açıklamasında bulundu.

 “ATM kartlarından veri hırsızlığı için tasarlanan aparatlar satılıyor”

Sahip oldukları sistemin sadece Türkiye’den değil Amerika, Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinden rağbet gördüğünü ve Distribütörlük sistemi aracılığı ile sadece güvenilir şirketler ile iş ilişkisinde olduklarının altını çizen Duduoğlu; “Suçlular tarafından hazırlanan web sitelerinde kartların bilgilerini kopyalamaya yönelik tasarlanan bu aparatlar çevrimiçi olarak satılmakta. Görünen o ki isteyen herkes istenen ücreti ödediğinde bu hırsızlık cihazına sahip olabiliyor. Dünyadaki küresel ekonomik kriz, ATM hırsızlıklarının tüm dünyada artmasının birincil sebebi. Uluslararası birçok sertifikaya da sahip sistemimiz için Adres Patent aracılığı ile uluslar arası patent başvurusunda da bulunmuştuk, önümüzdeki dönemlerde bu tip koruyucu (Anti-Skimming) cihazların tüm bankaların ATM’lerinde zorunlu olmasının gündemde olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Eksper Bilişim Hizmetleri şirketinin ECS cihazı ve diğer ürünleri (LLP-ATM LED aydınlatma Panelleri) için de patent ve Marka Tescili başvurularını yapan Adres Patent firması Patent ve Marka Danışmanı Billur Demirci; “Dünyada başka örneği bulunmayan bu gibi sistemler için uluslararası kulvarda başarı elde etmek için sadece yerel ülke başvuruları yeterli değil, bu örnekte olduğu gibi küresel pazarlar açısından patent ve marka başvurularının gelecekteki hedef pazarlar ve ülkelerde dikkate alınarak, detaylı bir analiz sonrasında uluslar arası başvuruları da yapılmalı” açıklamasında bulundu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics