Bilişim Dünyası Finans 05 ARALIK 2013 / 13:16

Çin, Bitcoin’i tanımıyor

BTC China’nın ‘en yüksek hacimde’ Bitcoin işlem sistemi olarak Japonya merkezli Mt. Gox’u alması, ülkede Bitcoin tartışmalarını da artırdı. Bu hareketliliği gören Çin Merkez Bankası da, Bitcoin eksenindeki hareketliliğe net yanıt verdi: Bankaların ve diğer kurumların sayısal para ile işlem yapma yetkisi yoktur.

Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak tanımadığını vurgulayan Çin Merkez Bankası, yine de bireylerin, kendi risklerini üstlenmek şartıyla, Bitcoin’i online kullanabilmesi için açık kapı bıraktı. Öte yandan, diğer online Bitcoin işlem platformlarının Çin telekomünikasyon yetkililerinden izin alması gerekiyor.

Anonim bir birim olan, elektronik olarak el değiştiren Bitcoin, Çin Merkez Bankası’nı ‘para aklama’ odaklı da tedirgin ediyor. Bu konuda rahatsızlığını ortaya koyan banka, şüpheli hareketleri yakından izleyeceğini vurguladı.

 
ETİKETLER : Bitcoin

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN