Bilişim Dünyası Finans 18 ŞUBAT 2013 / 14:50

Dassault Systèmes'in mâli verileri açıklandı

Avrupa’nın en büyük iki yazılım şirketinden biri olan Dassault Systèmes, 31 Aralık 2012 tarihinde sona eren dördüncü çeyrek ve geçtiğimiz yılın denetimden geçmemiş mali raporlarını açıkladı.


Açıklanan sonuçlara göre 2012 yılı net operasyon nakit akışının yüzde 26 artarak 566 milyon avro olduğu ve dolaylı satış kanallarının genişletilmesiyle birlikte 20 bin yeni müşteri kazanıldığı belirtildi. Dassault Systèmes Başkanı ve CEO'su Bernard Charlès açıklanan sonuçlarla ilgili şunları söyledi:


“2012 yılı bizim için Dassault Systèmes'in bir 3DEXPERIENCE şirketi olarak konumlandırılması ve Sektör Çözümü Deneyimi stratejimizi başlatmamızla birlikte önemli bir yıl oldu. Şirket içinde, bizi 32 milyar $ değerinde bir pazarda en iyi şekilde konumlandıran ve güncel olarak ulaşılabilir pazarı iki katına çıkaran benzersiz bir dönüşümün yaşandığı bir yıldı. İlgilendiğimiz farklı sektörlerde müşterilerimizin kritik süreçlerini kapsayan değer odaklı Sektörel Çözüm Deneyimini başarılı bir şekilde başlattık. Kazanılan önemli müşterilerin de gösterdiği gibi, 3DEXPERIENCE ile ilgili tepkiler son derece olumlu oldu. Buna ek olarak, dolaylı kanal kapasitesinin artırılması sayesinde, 2012 yılında rekor düzeyde 20.000 yeni müşteri kazandık ve markalarımız sayesinde 10 milyon kullanıcıya ulaştık. 2012 yılı, hem gelir hem de kazanç rakamlarıyla mali açıdan da bir rekor yılı oldu. Sabit kurla yüzde 10 artan IFRS dışı yazılım gelirleri ve yüzde 15 artan IFRS dışı hisse başı kazanç sayesinde 2 milyar avro gelir barajını aşmamız, gelecekteki iddialı hedeflerimize ulaşma becerimizi sergilerken güçlü bir operasyonel odağı da desteklemekte.”


Gelir sonuçları beklentiler doğrultusunda gerçekleşti...


Raporda dördüncü çeyrek gelir sonuçlarının Dassault Systèmes’in beklentileri doğrultusunda gerçekleştiği açıklandı. Özellikle Avrupa’daki karışık ekonomik iklim, yeni lisans gelirlerinde nispeten daha az sezonluk büyümeye neden olsa da, şirketin gelirleri bir önceki yıla kıyasla artış gösterdiği belirtildi.


Toplam gelir ise, sabit kurlarda yüzde 7 (IFRS) ve yüzde 8 (IFRS dışı) oranında artış gösterdi. Bölge bazında ve sabit kurlarla IFRS dışı gelir artışı yüzde 14 ile Asya'da, Japonya, Kore ve Çin önderliğinde gerçekleşti. Amerika'da, IFRS dışı gelirler, hem Kuzey hem de Latin Amerika'da yüzde 9 oranında yıllık artış sağladı. Avrupa'da IFRS dışı gelirlerin ise, Almanya ve Fransa'nın liderliğinde yüzde 5 oranında büyüdüğü belirtildi.


Sürekli gelirler yüzde 10 (IFRS) ve yüzde 11 (IFRS dışı) ve yeni lisans gelirleri yüzde 3 oranında artmış ve yazılım geliri artışı yüzde 8 (IFRS) ve yüzde 9 (IFRS dışı) oranında gerçekleşti. Sürekli gelirler, bakım ve gelirlerin yüzde 20'sini oluşturan lisans kiralamayı içeriyor. Rapora göre bölgesel olarak yeni lisans gelir artışı en fazla Asya'da, lisans kiralama etkinliği ise en güçlü olarak Avrupa ve Amerika'da oldu.


Şirket ayrıca, 2013'ün ilk çeyreği için, IFRS dışı toplam gelir hedefini yaklaşık 470 - 480 milyon avro ve yüzde 5 - 7 arası büyüme olarak açıkladı.


22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics