Bilişim Dünyası Finans 16 TEMMUZ 2013 / 15:33

Faturalar elektronik ortamda

1 Eylül itibariyle binlerce vergi mükellefine elektronik fatura kullanma zorunluluğu geliyor. E-fatura sistemi kapsamında, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen standartlarla faturalar artık elektronik belge biçiminde hazırlanacak. Uygulama ile şirketler kağıttan, işgücü, zaman gibi birçok alandan tasarruf edecek.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan veya kayıt olmak isteyen mükelleflerin teknik yeterliliğe sahip bir özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla elektronik fatura alıp gönderebilme imkanı sağlanıyor. Bu süreçte Türkiye’nin ilk otomatikleşmiş e-fatura sisteminin geliştiricisi olan Digital Planet, Elektronik Fatura Sistemi’ne geçişte özel entegratörlük yapıyor.

1-2 günlük geçiş süreci

Özel entegratör kullanımı ile kağıt fatura tedarik, depolama ve gönderim maliyetleri ortadan kalkıyor. Hatasız ve hızlı gönderim sağlanılıyor ve faturayı işleyen personele ihtiyaç kalmıyor. Özel entegratör kullanımı ile ayrıca arşivleme işlemleri kolayca yapılıyor, ihtiyaç haline arşiv faturası anında görüntüleniyor. Özel entegratör başvuru gereklilikleri ve özel entegratör başvurusu için gereken koşullar için: http://www.ozelentegrator.com

Digital Planet tarafından sunulan özel entegratörlük vasıtasıyla kurumlar bir protokol yaparak tüm e-fatura geçiş süreçlerini özel entegratöre devrediyor. Bu durumda kurum içi herhangi bir kurulum olmaksızın her çeşit güvenlik ve gizlilik kurallarına uygun bir şekilde kurum ERP sistemi bulut üzerinden tamamen internet tabanlı bir uygulama ile entegre edilerek gönderim/alım gibi tüm fatura süreçleri yönetiliyor. Bunun için bir ya da iki günlük geçiş süresi gerekiyor. Bu durumda e-imza, başvuru ve sistem işletim gibi tüm süreçler entegratör sorumluluğunda yürütülüyor ve oluşabilecek aksaklıklarda kanuni yaptırımlara doğrudan özel entegratör olarak Digital Planet ilgileniyor. Şirket, bayi ve distribütor ağına sahip kuruluşların tüm fatura süreçlerini yüzde 80'e varan tasarrufla kısa sürelerde sisteme aktararak aylık 10 faturaya da, 10 milyon faturaya da çözüm sunuyor.
ETİKETLER : Digital Planet

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics