Bilişim Dünyası Finans 15 MART 2016 / 14:17

Finans dünyasında inovasyon yatırımları hız kesmeyecek

Visa Europe’un 2015 yılı sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında konuşan Visa Europe Güneydoğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, 2015 yılının Visa Europe için finansal açıdan başarılı geçen, Visa Inc’le tek çatı altında birleşme kararının açıklandığı önemli bir yıl olduğunu söyledi. Visa Inc. ve Visa Europe birleşmesinin toplam değeri 21,2 milyar avro olarak açıklandı. Bu tutarın 16,5 milyar avroluk kısmı Visa Europe üyesi hissedar bankalarına yönelik ön ödemeyi, 4,7 milyar avroluk kısmı ise dört yıl sonra yapılacak koşullu ödemeyi içeriyor. 16,5 milyar avro değerindeki toplam ön ödeme tutarı 11,5 milyar avro nakit ve 5 milyar avroluk Visa Inc. imtiyazlı hisse senetlerini kapsıyor.
Küresel bazda tek çatı altında birleşmenin, gerekli finansal gücü ve operasyonel ölçeği sağlayacağını, yerelleştirme stratejisini güçlendirmeye devam edeceklerini belirten Berna Ülman, ekledi: “Birleşme ile Visa Europe üyesi hissedar Türk bankalarına da önemli bir değer yönlendirilmiş olacak. Bu gelişmenin, Türk bankalarının ödemelerde inovasyona yatırım iştahlarını artıracağına ve tüketicilerin değişen ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ortak projeleri hızlandıracağına inanıyorum” dedi.

Güvenlikte ‘tokenization’ etkisi artacak
Küresel seyahat trafiğinin artışına işaret eden Berna Ülman, geçtiğimiz yıl Avrupalıların Visa kartlarıyla kendi ülkelerinde yaptıkları harcamaların yüzde 6, kendi ülkeleri dışındaki harcamaların ise yüzde 17 arttığını belirtti. Dijital ortamlarda alışverişin de arttığını söyleyen Ülman, “Kartların küreselleştiği ve dijitalleştiği bir dünyada uluslararası ödeme standartlarına olan ihtiyaç da artıyor” dedi. Tokenization teknolojisinin ödemelerde güvenliği en üst düzeye taşıyacağını belirten Berna Ülman, “Geleceğin teknolojisi tokenization hizmetimiz, başta dijital olmak üzere tüm ödemelerde gerçek kart numarası yerine değersiz sembolik kart numarası yani ‘token’ üreterek güvenliği pekiştiriyor” bilgisini verdi.
Visa Europe Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel ise, “Pazardaki Visa markalı kart sayısı 88 milyon oldu. 2015 mali yılımızda toplam kullanım hacmi, yüzde 13 artarak ilk defa yarım trilyon TL’yi aştı. Alışveriş hacmi ise yüzde 15 artarak 256 milyar TL’ye ulaştı. Türkiye’de her 5 TL’lik harcamanın 1 TL’si Visa kartları ile yapıldı” bilgisini verdi. Kartlı ödemelerde sağlıklı bir büyüme yaşandığına, tüketicilerin nakit kullanma eğilimlerinin giderek azaldığına dikkat çeken Merve Tezel, “Bugün, alışveriş harcamalarının yaklaşık yüzde 40’ı nakit kullanılmadan yapılıyor. Nakitsiz toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz” dedi.

Temassız ödemelerin yükselişi
2015 temassız ödemeler için gerçek anlamda bir sıçrama yılı oldu diyen Merve Tezel, “Yılın son dönemecinde temassız satış noktalarında büyük bir artış başladı ve terminal sayısı 300 bine ulaştı. Temassız Visa kart sayısı 8,5 milyonu aştı. Visa kredi kartlarının 3’te 1’i artık temassız özelliğine sahip” dedi. Temassız ödemelerin yaygınlaşması ile mobil ödemeler için “nihayet gelecek geldi” diyen Tezel, “Temassız ödemeler için gerekli altyapı, teknoloji ve terminal yatırımları arttıkça, mobil ödemelerin yaygınlaşması için temel güçlendi. Artık pilot uygulamalardan bahsetmeyeceğiz. Bu yıl bir çoğumuz kartlarımızı cüzdanlarımızdan çıkarmadan cep telefonlarımızla ödeme yapabileceğiz. 2016’da 6 bankanın mobil temassız uygulamasının hayata geçmiş olmasını hedefliyoruz” dedi.
Tezel, hızlı büyüyen bir diğer alanın da e-ticaret olduğuna dikkat çekerek,“İşyerleri giderek alışveriş sitelerini mobil uyumlu hale getiriyor, alışveriş aplikasyonları geliştiriyor. Uygulamaların pek çoğunda, kart sahipleri artık kartlarını kaydedip her seferinde kart bilgilerini girmeden rahatlıkla alışveriş yapabiliyor. Bunların da desteği ile geçtiğimiz sene Visa kartlarıyla e-ticaret  yüzde 37 büyüdü” dedi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics