Bilişim Dünyası Finans 12 KASIM 2013 / 14:58

Finansta yaratıcı olan kazansın

Çevrimiçi bankacılığı bankalara yönelik çözümleriyle güvenli kılmayı hedefleyen KOBIL, 12 Kasım'da Uluslararası Güvenlik Konferansı düzenledi. Çırağan Sarayı'nda düzenlenen, bankalardan temsilcilerin katıldığı konferansta yeni nesil bankacılık uygulamaları, gelişen teknoloji ve sürekli farklılaşan tüketici beklentilerine yanıt verecek çözümler ele alınırken, bir taraftan da güvenlik, ulusal ve uluslararası düzenleyici kuruluşlara karşı olan sorumluluklar gibi başlıklarda atılması gereken adımlar tartışıldı. Açılışta sektöre dair paylaşılan bilgiler, potansiyeli de görmek adına önemli oldu. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre, 2013 Eylül’ü itibariyle internet bankacılığında 12 milyon aktif kullanıcı var. Buna karşılık mobil bankacılıkta büyüme yüzde 191’i buluyor ve bu, internet bankacılığındaki büyümenin de 10 katı. Bu platformlardan yapılan para transferleri de 1,5 trilyon TL’ye ulaştı. Bu konuda yapılacak çalışmalarda ise rekabette fark yaratmak adına kullanabilirlik, ilk olmak ve yaratıcılık öne çıkarken, mobil dünyada birçok yeni fırsat olduğu kadar, risklere de dikkat çekildi.

Yeni ekosistemlere ihtiyaç var

Konferansın açılışını KOBIL kurucusu ve CEO'su İsmet Koyun yaptı. 'İnovasyon ile değer yaratmak' başlığına odaklanan Koyun, "Herkesi inovasyon kurtaracak" dedi. Geliştirdikleri AST (Application Security Technology-Uygulama Güvenlik Teknolojisi) yapısındaki çözümlerin buluştuğu mIDentity'nin 15 yıl önce uygulamaları mobil yapmaya başladığını, bu çözümün Almanya ve İsviçre başta olmak üzere birçok ülkede finans kuruluşu tarafından kullanıldığını söyleyen Koyun'a göre, finans sektörü büyük bir değişim içinde. Artık müşteri sadakati yok, bir tarafta da PayPal ve Amazon gibi teknoloji şirketleri inovasyon yetenekleri ile bankalara karşı tehdit oluşturuyor. Bu nedenle bankacılık sektöründe yeni ekosistemlere yönelik ihtiyaç büyük. Koyun'a göre, mobil cihaz satışları ön planda ve masaüstü, dizüstü ve mobil teknolojileri destekleyen yapılara gereksinim var. Bu nedenle kullanılan teknolojiler de geleceğe dönük ve esnek olmak zorunda. İsmet Koyun, sektörde değişim beklentilerine şunları da ekledi:

"Bankalar yeni iş alanlarına girmek zorunda kalacak. Bağlayıcılık, kolay kullanım, esneklik ve düşük maliyet ile kullanıcılara seslenmek mümkün. Bu gereklilik yüzünden de bankalar inovasyona odaklanmak zorunda olacak."

Sanal para ve bonus puan sistemini 'geleceğin ödeme aracı' olarak gösteren Koyun, "Bu çözümü bulan, geleceğin Facebook'unu bulmuş gibi olacak" dedi. Koyun'a göre, çevrimiçi ödeme, iletişim, para çekme, bulut özelliklerini barındıran, akıllı telefona yüklenebilecek bir banka kartı lazım. Koyun'un ardından söz alan Migrosbank COO-CIO ve Yönetim Kurulu Üyesi Stephan Wick, bankalarında devam eden kapsamlı yatırımı ve bu eksende yeni nesil bankacılığın beraberinde getirdiği değişimi ele aldı.
ETİKETLER : KOBIL

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics