Bilişim Dünyası Finans 23 OCAK 2013 / 15:28

Google 50 milyar dolar ciro yaptı

Gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 32 oranında artıran şirket, senelik net kârını da yüzde 10 artışla 10,7 milyar dolar seviyesine çıkardı. Yılın son çeyreğinde analistlerin “12 milyar doların altında kâr” etmesini beklemesine karşın, yüzde 36 oranında büyüme oranı yakalayan Google, çeyreği 14,4 milyar dolar ile kapattı.

Yıl sonu sonuçlarını ve yaptıkları yatırımları değerlendiren Google CEO’su Larry Page, elde ettikleri sonucun hiç de fena olmadığını belirtti. Teknolojinin hızla insanların gereksinimlerini değiştirdiğini ifade eden Page, insanların akıllı telefonları yanında olmadığı zaman kendilerini çıplak hissettiklerini vurguladı. Bu konuda yaptıkları hamlelerin son yıllarda oynadıkları en büyük bahis olduğunu dile getiren Page, ilk defa 50 milyar dolar sınırını aştıkları için mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Şirket karının yüzde 46’sı ABD’den geliyor. Geri kalan yüzde 54’lük bölüm yani 6,9 milyar dolar ise yurt dışından gelen kaynaklardan oluşuyor. Son zamanlarda Fransa ile ciddi sıkıntılar yaşayan şirket için ABD dışındaki en önemli pazar ise İngiltere gibi görünüyor. İngiltere’de elde edilen 1,3 milyar dolarlık gelir ise Google’ın karının yaklaşık yüzde 10’unuoluşturuyor.

Google’ın 50 milyar dolar sınırını aşması aslında çok da sürpriz değil. Şirket, son dönemde özellikle Ar-Ge ve reklam faaliyetlerine ayırdığı bütçeyi gözle görülür bir şekilde artırdı. Son iki yıl içerisinde Ar-Ge faaliyetlerine yüzde 81 oranında daha fazla yatırım yapan şirket, mobil tarafta da Google Play ile büyümesini hızlandırdı. 2012 yılında Google Play satışlarında yüzde 43 oranında büyüme kaydeden şirket, bu satışlardan 3,5 milyon dolar gelir elde etti.

2012 yılını oldukça verimli ve kazançlı bir şekilde geçiren Google’ın, bu ivmesini devam ettirmesi durumunda 2013 yılında da benzer bir tabloya sahip olacağını öngörebiliriz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics