Bilişim Dünyası Finans 23 OCAK 2013 / 17:10

Huawei 2012 finansal sonuçlarını açıkladı

Dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojileri çözüm sağlayıcılarından Huawei, 2012 finansal performans sonuçlarını açıkladı. 

Huawei’nin hisse sahiplerini ve kamuoyunu şeffaf biçimde bilgilendirmek amacıyla açıkladığı finansal değerler şu şekilde: Şirketin 2012 küresel satış gelirleri, yıllık bazda yüzde sekizlik bir artış ile 35,35 milyar Amerikan doları, net kârı ise yüzde 33’lük bir artışla 2,47 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Cihaz Yönetimi iş biriminin, gelişmiş pazarlardaki satışlarla büyüyerek 7,77 milyar dolar satış geliri kaydettiği açıklandı. Gelirlerinin yüzde 66’sının Çin dışından elde edildiğini açıklayan Huawei, 2012’de Ar-Ge projeleri için 4,8 milyar dolar ayırdığını belirtti. Şirketin son 10 yıl içindeki toplam araştırma geliştirme yatırımının ise 19,25 milyar dolar düzeyine ulaştığı raporda ayrıca açıklandı. Huawei’nin KPMG tarafından denetlenmiş finansal sonuçlarının, Nisan ayında açıklanacak yıllık raporda yer alacağı söylendi.

Huawei Finans Direktörü Cathy Meng konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Genel Yönetim giderlerinin kontrolünün yanı sıra müşteri teslimi ve hizmet kalitesinde sürekli gelişmeleri sağlamak amacıyla ön safları desteklemek için daha fazla kaynak tahsis etmekte kararlıyız. Buna ek olarak, Huawei, sürekli yönetim değişimine ve entegre bir finansal hizmet programı ile birleşik işletim etkinliğini artırmaya devam etti.”

Raporda belirtilen başka bir ayrıntı olarak Telekom, Kurumsal Çözümler ve Cihaz Yönetimi iş birimlerinin hayata geçirilerek Huawei’nin gelirinin yaklaşık yüzde 70’i, telekom operatörlerine verilen hizmetlerden elde edildiği açıklandı. Cathy Meng, Huawei’nin 2013 yılında yüzde 10-12 düzeyinde gelir artışı beklentisi içinde olduğunu belirtti.
ETİKETLER : Cathy Meng Huawei

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics