Bilişim Dünyası Finans 22 ŞUBAT 2013 / 12:39

İnternet şubesi, artık müşteriyi tanıyor

Intel Türkiye ve Garanti Bankası’nın Intel Kullanıcı Doğrulama Teknolojisi’ne (IPT) dayanarak birlikte gerçekleştirdiği hizmet ile, Türkiye’de internet bankacılığında yeni bir dönem başlıyor. Bu hizmetle Garanti Bankası İnternet Şubesi müşterileri doğrulama işlemlerini SMS şifresi beklemeden ya da ikinci bir cihaza gerek kalmadan hızlı ve pratik biçimde yapabilecek.

Konuyla ilgili olarak Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Garanti Bankası işbirliği ve VASCO’nun desteği ile gerçekleştirdikleri Intel Kullanıcı Doğrulama Teknolojisi’ne dayalı hizmetin Türk bankalarının dünyadaki teknoloji öncülüğünün en güzel örneklerinden biri olduğuna dikkat çekti. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer de “Müşterilerimiz, bu hizmet ile ultrabook’larındaki işlemcinin çipine yerleştirilen özel uygulama sayesinde, SMS şifresine, Şifrematik ya da Cep Şifrematik’e ihtiyaç duymadan, İnternet Şubesi’ne kolayca girebilecek. Önümüzdeki dönemde de, Garanti Bankası servislerini müşterilerimizin olduğu farklı platformlarda, farklı cihazlarda, farklı ürün ve servislerle görmeye devam edeceksiniz” bilgisini verdi.

Bu yeni uygulamayı kullanmak isteyen müşteriler Ultrabook’larından Garanti İnternet Şubesi’ne giriş yaparak, bir defaya mahsus olmak üzere İntel Kullanıcı Doğrulama (IPT) teknolojisine dayalı bu servise kayıt oluyor, bu servisi kullanmak için bir şifre belirliyorlar. Bundan sonraki girişlerinde, her zamanki gibi müşteri numarası ve parolalarını girdikten sonra IPT için belirledikleri şifre ile başka bir cihaza gerek kalmadan İnternet Şubesi’ne giriş yapabiliyorlar.

Öte yandan, Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) Eylül 2012’de yayınlanan raporu, ülkemizde çevrimiçi bankacılığın hızla yaygınlaştığını ortaya koyuyor. 2012’nin 3. çeyreğinde Türkiye’de internet bankacılığı kullanımı geçen yılın aynı dönemine göre 4 milyon 362 bin 779 artarak 21 milyon 604 bin 454'e yükseldi. Intel’in öncülüğünü yaptığı, tablet ve dizüstü bilgisayarın avantajlarını tek cihazda birleştiren ultrabook kategorisi de yaygınlaşıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics