Bilişim Dünyası Finans 09 TEMMUZ 2014 / 15:52

İş sürekliliğinde tam çözüm

SWIFT sunucularını gerçek zamanlı ve bire bir kopyasını, iş sürekliliği çözümü olan Double-Take ile gerçekleştiriyor.

Dijital verilerin kaybolması ya da erişilemez olması bankalar açısından kabul edilemez bir durum. Doğal afetler, suni felaketler, elektrik kesintileri ya da donanımsal arızalar her zaman risk oluşturuyor. Bu riskleri göz önüne alan Türkiye İş Bankası, bankalar arası mali transfer sistemi olan SWIFT uygulamasının sürekliliğine yönelik çalışmalar gerçekleştirdi.

İki yönlü koruma

SWIFT’in Türkiye’deki iş ortağı olan Fineksus firmasıyla görüşen İş Bankası, SWIFT Database Recovery ve Double-Take Availability çözümlerini tercih etti. SWIFT DB Recovery çözümü, öncelikle SWIFT verilerinin transfer kayıtlarının yerelde yedeklerini yaratıyor. Bu verilerin kopyası, uygulama hatalarına ve veri tabanı bozulmasına karşı koruma sağlıyor.

Başka konuma yedekleniyor

Olası bir felaketin bütün birincil veri merkezini etkileyip erişilemez hale dönüştürebilme problemini ise Double-Take Availability çözüyor. Double-Take, DB Recovery ile alınan verilerin bire bir aynı kopyasını kaynaktan uzak bir konumda belirlenen hedefte tutuyor. İş Bankası’nın kaynaktaki SWIFT sunucuları, İstanbul’da tutuluyor. Yedek sunucular ise yaklaşık 500 km uzakta olan İzmir’de barındırılıyor.

Gerçek zamanlı çoğaltma

Double-Take Türkiye Distribütörü Stratus Bilişim Sistemlerinden Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu’nun verdiği bilgiye göre Double-Take Availability, gerçek zamanlı replikasyon teknolojisi ile birincil ve yedek sunucuların her zaman senkron olmasını sağlıyor. Akkoyunlu şöyle devam ediyor:
“Verilerin ilk kopyasının da dahil olduğu çoğaltma tamamen arka tarafta yürütülüyor. Böylelikle, iş operasyonlarına herhangi bir şekilde engel olmuyor. Double-Take öte yandan bütün dosya yerine sadece değişen verileri çoğaltıyor. Ayrıca, gelişmiş veri sıkıştırması yaparak ağ bant genişliği üzerinde gereksiz baskı yapmadan iki konum arası için pratik çoğaltma çözümü sunuyor.”

Veri kaybı olmadan çalışma sürdürülebilmeli

Fineksus Genel Müdürü Ahmet Vefik Dinçer ise günümüz bankacılık için iş sürekliliğinin olmaz ise olmaz bir durum olduğunu belirtti. Dinçer, “İş bankası, sürekliliği son derece kritik olan SWIFT Alliance Access Server üzerinde kurulan SWIFT DB Recovery Modülü ile farklı durum anında, herhangi bir veri kaybı olmadan çalışmaya devam edebiliyor. İş sürekliliği gereksinimi olarak yeni donanımlar üzerinde geri dönüşler SWIFT DB Recovery’nin sakladığı verilerin taşınmasını gerektirmekte ve bu durumun hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapılması son derece önem arz ediyor. Bankanın değişik veri merkezlerinden sorun anında veri kaybı yaşamadan hızla aktif hale getirilebiliyor olmalıdır. Uzun yıllardır SWIFT dünyasında yaptığımız çalışmalar ve birikimler ile Double Take ile en iyi sonucu aldığımızı düşünmekteyiz, SWIFT ve DoubleTake artık bizim için vazgeçilmez bir ikili” diye konuştu.

Daha fazla bilgi için http://www.felakettenkurtarma.com/ sitesine bakabilirsiniz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics