Bilişim Dünyası Finans 11 NİSAN 2014 / 15:29

Köklü değişim çanları çalıyor

 Finans sektörü, BT alanındaki yenilikler, bu yeniliklerin kullanıcı beklentilerini de artırması ışığında kendini yeniden tanımlıyor. Bu yeni süreçte hatasızlığın anahtarı ise doğru test yöntemleri.Günümüzde finans alanındaki en önemli gelişimin kısa bir süre öncesine kadar alternatif dağıtım kanalları adıyla anılan şubesiz bankacılık hizmetlerinin artık direkt/dijital bankacılık adıyla ana bankacılık hizmetlerine dönüşmesi diyebiliriz. Bankacılık işlemlerinin tamamına yakını şubelere gitmeye gerek kalmadan; özellikle mobil bankacılık uygulamaları ve müşteriye doğrudan erişim sağlayan sayısal bütünleşik çözümler ile yönetilebiliyor. Keytorc Yönetici Ortağı Barış Sarıalioğlu’nun da belirttiği gibi, sunulan hizmetleri ve kullanılan teknolojileri detaylı inceleyecek olursak; finans alanında ülkemizde çok önemli atılımlar yapıldığını ve teknoloji alanında öncü ülkelere göre potansiyelimizi çok daha fazla gerçeklemiş olduğunu söyleyebiliriz.

Herşeyin temeli hatasızlık

Sarıalioğlu’na göre, finans sektöründe sunulan mevcut hizmetleri, sürekli artan müşteri ihtiyaçlarını ve kullanılan teknolojileri dikkate alacak olursak; BT departmanlarının kaliteli ve hatasız ürünleri piyasa sürmesinin ne kadar önemli olduğunu daha net anlayabiliriz. Mevcut durumda bankalar, işlem hacimlerinin büyük kısmını mobil platformlar ve internet kanalı üzerinden yönetiyorlar. Dolayısıyla bu sistemlerde oluşabilecek herhangi bir hatanın gerek finansal kayıplara, gerekse müşteri ve saygınlık kaybına yol açması oldukça muhtemel.
Bu uyarıyı yapan Barış Sarıalioğlu, Keytorc’un sağladığı katma değerli yazılım test hizmetleri ile müşterilerinin bilişim projelerinin planlanan sürelerde, iş ve kullanıcı gereksinimlerine uygun bir şekilde ve hatasız olarak hayata geçirilmesine destek olduğuna vurgu yaptı. Bu hizmetler kapsamında müşterilere yazılım testleri, kullanılabilirlik ve iş analizi konularında dış kaynak sağlanmasının yanı sıra, mobil uygulama testleri, performans testleri ve test otomasyonu konularında danışmanlık hizmetleri de veriliyor. Sarıalioğlu, sundukları yazılım test hizmetlerinin; kurumların bilişim projelerinde yazılım test eforlarını ve araçlarını daha verimli ve etkin kullanmalarına imkan verdiğini söylerken, eklemeden geçmiyor: “Yazılım test metodolojisi ve teknikleri konularında uluslararası platformlarda kabul görmüş en güncel bilgi birikimini edinmelerine ve canlıya çıkan yazılım ürünlerinin minimum hata ve maksimum kalitede olmasına olanak sağlıyoruz.”

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics