Bilişim Dünyası Finans 15 MART 2013 / 11:46

Netaş, 2012 yılı cirosunu açıkladı

Netaş, 2012 yılında 550 milyon TL satış geliri elde etti. 2011 yılına kıyasla satış gelirlerini TL bazında yüzde 63 artıran Netaş’ın brüt kârı 60 milyon TL’ye, brüt kâr marjı oranı ise yüzde 11’e ulaştı. Netaş’ın Vergi Sonrası Dönem Kârı 17 milyon TL,  Faiz Vergi Amortisman Öncesi Kârı da (FVAÖK) 28 milyon TL oldu.

Konuyla ilgili bilgi veren Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, “45. yaşımızı kutladığımız 2012’yi, rekor bir ciroyla kapattık. Hedeflerimiz doğrultusunda telekom, finans, enerji, sağlık gibi farklı sektörlerde derinleştik. Bilişim ve teknoloji danışmanlığı, donanım, sistem ve uygulama yazılımı, ağ çözümleri tasarımı-satışı ve satış sonrası destek hizmetleri, dış kaynak kullanımı servisleri gibi çok çeşitli yetkinliklerden oluşan iş modelimiz sayesinde, müşterilerimize sunduğumuz, kârlılığı ön planda tutan, maliyet ve rekabet avantajı kazandıran çözümlerimizle  büyümeye devam ediyoruz. Bu çerçevede, uluslararası ArGe tecrübemiz ve ileri teknolojilere hâkimiyetimiz bizi rakiplerimizden farklılaştıran en önemli aracımız. 2007 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz 280 milyon Dolar tutarındaki ihracat ile 3 kez ‘Türkiye Yazılım İhracatı Şampiyonu’ unvanını almamız uluslararası ArGe başarımızın en güzel kanıtı. Diğer taraftan, 2012 yılında, ülkemizin ilk 4G ‘Mobil ve Sabit Kablosuz GenişBant Erişim Teknolojisi’nin ve ‘Engel Arkası Algılama Sistemi’nin yazılım ve donanımını, tamamen yerli kaynaklar ve Türk mühendislerinin çalışmasıyla Netaş laboratuvarlarında geliştirmekten de gurur duyuyoruz.” dedi.

Altay sözlerini şöyle sürdürdü: “Araştırmalar, bilişim sektörünün 1 birim büyümesinin ekonomik büyümeye 1,8 birimlik katkıda bulunacağını gösteriyor. Türkiye’de bilişim sektörünün, e-ticaret hacmi hariç, 2012’de 30 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiş olduğu tahmin ediliyor. 2023 hedefimiz ise 160 milyar dolar. Bu büyüklüğe ulaşmak için, önümüzdeki on yıl içinde sektörün yıllık yüzde 15 büyümesi gerekiyor. Bu nedenle Türkiye sadece iç pazarın değil, dış pazarların da teknoloji, çözüm ve hizmet ihtiyacına cevap verebilecek bölgesel bir bilişim üssü haline gelmeli. Netaş olarak bu sıçramayı gerçekleştirecek güce sahip olduğumuza inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde de, kamu kurumlarının ve diğer tüm paydaşlarımızın verimliliklerinin ve cirolarının artmasına katkı sağlayan, birlikte çalıştığımız firmaların,  küresel rekabette başarılı olmalarına, gelecek vizyonu çizmelerine destek veren şirket olmak ve yeni nesil teknolojilerde kendi küresel markamızı yaratmak için, şevkle ve heyecanla çalışmaya devam edeceğiz.”

 

 
ETİKETLER : Müjdat Altay Netaş

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics