Bilişim Dünyası Finans 15 EKİM 2014 / 15:39

Ödeme dünyasına yeni çözümler

Bankacılık ve finans sektörüne yönelik teknolojileriyle ilkleri gerçekleştiren Intel, iş ortakları Arçelik, Intertech ve PayByMe ile üç yeni nesil ödeme çözümünü hayata geçirmek üzere önemli işbirliklerine imza attı. Intel, DenizBank ve Intertech ortaklığıyla dünyada bir ilk olarak tablet ve bilgisayarları mobil POS’a çevirmeyi hedeflerken, Intel’in diğer işbirliği Arçelik’le yazarkasa POS alanında oldu. Intel tabanlı yazarkasa POS’lar ekstra güvenlik ve kullanım kolaylığını bir arada sunuyor. Intel’in PayByMe ortaklığı sayesinde ise, Intel tabanlı bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlardan uygulamalar içinden sadece tek dokunuşla ödeme yapılabilecek.

Konuyla ilgili toplantıya Intel Kurumsal Çözümlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gordon G. Graylish, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Arçelik Pazarlama Direktörü Barış Orbay, DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman ve PayByMe Kurucu Ortağı Emre Gürsoy katıldı.

Hızlı olan kazanır

Intel Kurumsal Çözümlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gordon G. Graylish, kurumların üzerinde durmaları gereken beş temel noktayı bulut, analitik, nesnelerin interneti, değişen çalışma kültürü ve güvenlik” olarak gösterdi ve “Teknoloji sadece çözümün bir parçası” diye konuştu. 3. endüstri devriminin yaşandığı bu dönemde yazılım geliştiricilerinin öneminin oldukça arttığını belirten Gordon Graylish, ödeme sistemleri gibi yeni gelişen birçok konuda Türkiye’nin ve Türkiye’deki inovasyonun tüm dünyaya liderlik edebilecek noktaya geldiğinin de altını çizdi.

Nakitsiz bir dünyaya doğru

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Finans sektörünün teknoloji ile kol kola yürümesi, özellikle ödeme sistemleri sektörünün gelişmesini sağladı. Bu gelişimin, hem nakitsiz topluma giden yolda, hem de kayıt dışı ekonomiyle mücadelede önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz” dedi. Aydın, Intel’in yeni ödeme sistemleri de dahil birçok farklı alanda hem kendi bünyesinde hem de iş ortaklarıyla birlikte birçok yeni teknoloji geliştirildiğini ifade etti. Burak Aydın, “Önümüzdeki dönemde kartların ortadan kalkacağı, akıllı telefonların ve giyilebilir cihazların ödemede kullanılacağı, yeni ara yüzlerin ödemeyi kolay, hızlı ve güvenli hale getireceği bir dünya göreceğiz. 2020 yılında dünyada bağlı 50 milyar cihaz olacak. Bu cihazların yüz binlercesi de ödeme aracı olarak konumlanacak” dedi. Temel konunun güvenlik olduğunun altını çizen Aydın “2020’nin sonunda, bireylerin ve şirketlerin kullanımındaki tüm cihazlarda, güvenlik ve kimlik korumasını sağlamayı hedefliyoruz. Bugün bunun en başarılı örneklerinden 3’ünü tanıtmak için bir araya geldik” dedi.

Mağazacılıkta ‘akıllı’ yapı

Arçelik Pazarlama Direktörü Barış Orbay şunları söyledi: “Arçelik ve Intel’in sunduğu yeni nesil platform, bu alanda üç önemli konuyu adreslemektedir: Cihaz tarafında perakendecilerin ihtiyaçları düşünülerek geliştirilen güvenli ve kullanıcı dostu işletim sistemi, ikinci olarak kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun uygulamaların yer alacağı sektörel aplikasyon mağazası ve üçüncü olarak da bu hizmetleri bulut tabanlı sağlanacağı bir platform. Tüm bu çalışmalarda, güvenlik ve yönetilebilirliğe yönelik çözümleri sunan Intel firmaları Wind River ve McAfee’nin yanı sıra, Ardıç Teknoloji’nin bulut servislere yönelik uzmanlığını kullanıyoruz. Bu sistemlerle akıllı mağazacılık çözümleri de hızla hayata geçecek.”

Uçtan uca güvenlik

DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, “Intel Türkiye ile yapılan anlaşma stratejik ve uzun vadeli bir işbirliğinin ilk adımı. Intertech’in geliştirmekte olduğu uygulama ve çözümlerde, kullanılacak olan Intel® Doğrulama Teknolojisi’nin (Intel® IPT) gelecekte bankacılık sektöründe çok önemli bir yeri olacağına inanıyorum” derken, PayByMe Kurucu Ortağı Emre Gürsoy da şu bilgileri verdi:

“Ödeme hizmetlerinde yaşanan evrim güvenlik sıkıntısını ve artan sahtecilik oranlarını beraberinde getiriyor. Alınan ağır güvenlik önlemleri nedeniyle pazar ulaşmış olması gereken büyüklüğün çok altında kaldı. Tüketiciler, güvenlik unsurundan taviz vermeden hızlı, kolay ve ulaşılabilir özellikleri bir arada barındıran çözümler tercih ediyor. Intel işbirliğiyle, tüketicilerin beklentilerine yanıt veren yenilikçi çözümümüzü duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Sunduğumuz ödeme çözümlerinin hemen tümünde Intel® Doğrulama Teknolojisini (Intel® IPT) kullandırarak son kullanıcıların, bahsettiğimiz ‘güvenli ancak hızlı işlem’ ihtiyacına cevap vereceğimize inanıyoruz.”

Üç Yeni Nesil Ödeme Çözümü Hakkında

Arçelik yeni nesil ödeme sistemleri: Arçelik’in Intel ile geliştirdiği Yeni Nesil Ödeme Sistemleri işletmelere yönetilebilirlik ve güvenlik açısından önemli özellikler sunuyor. Aynı zamanda bulut tabanlı uçtan uca geliştirilmiş sistem, akıllı mağazacılık uygulamaları için güçlü bir altyapı sağlıyor. Arçelik ve Intel’in nesnelerin interneti konusunda birlikte yaptığı Ar-Ge çalışmaları ileri teknolojiye sahip çözümlerin oluşmasını sağlıyor.

Intel – Intertech işbirliği ile alışverişte yeni dönem: Intel ve Intertech işbirliği ile geliştirilmekte olan temassız ödeme çözümü sayesinde işletmeler, NFC özelliğe sahip Intel tabanlı tablet ve bilgisayarları temassız POS cihazına dönüştürebilecekler. Türkiye’de ilk kez DenizBank işbirliğiyle hayata geçirilecek çözüm kapsamında, tablet ve bilgisayarlar mobil POS cihazı olarak kullanılabilecek. İşletmeler, mikro-ödeme yeteneklerine sahip çözümlere ve uygun fiyatlı cihazlara, verimliliği ve müşteri memnuniyetini artırma olanağına sahip olacaklar. Tüketiciler de daha rahat ve hızlı ödeme yapma ve sadakat programları sayesinde daha uygun teklifler bulma şansını yakalayacak.

PayByMe ile dijital ödeme: Intel® Doğrulama Teknolojisi (Intel® IPT) ile temassız online ödeme yapılmasına olanak tanıyan “One Click Payment” ile kullanıcılar Intel tabanlı bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan tek bir dokunuşla ödeme yapabiliyorlar. Bu sayede oyunseverler oyun içinde güvenli ve hızlı bir şekilde tek tıkla satın alma yapabilecekler.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics