Bilişim Dünyası Finans 30 TEMMUZ 2013 / 11:03

SAP büyümesini sürdürüyor

İkinci çeyrek sonuçlarını açıklayan SAP çift haneli büyümeye devam ediyor. Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında hizmet veren SAP AG, 30 Haziran 2013 tarihinde sona eren yılın ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Üç yıldan bu yana çift haneli büyüme rakamlarını yakalayan SAP’nin, 2013’ün ikinci çeyreğinde bulut çözümleri abonelik ve destek gelirleri yüzde 166 artış göstererek 183 milyon avroya ulaştı.  Geçen yıla göre ise bu rakam yüzde 68 ile 361 milyon avro oldu. Yıllık bulut çözümleri geliri 932 milyon avroya ulaşan SAP’nin yaklaşık 30 milyon bulut kullanıcısı bulunuyor.

Mayıs ayında piyasaya sunulan ‘SAP Business Suite’ programı HANA Enterprise Cloud (HANA Kurumsal Bulut Çözümleri) ile birlikte HANA platformunun yaygınlaşmasını güçlendiriyor,

SAP’nin gerçek zamanlı kurumsal uygulamalar platformu olan SAP HANA, geçen yıla göre yüzde 21 büyüme kaydederek 102 milyon avroluk yazılım geliri katkısıyla büyümedeki önemini korudu. Şirket, 2013 yılsonu itibarıyla HANA yazılımı gelirlerinden 650-700 milyon avroluk gelir hedefliyor.

Dünyanın en önemli web tabanlı ticaret topluluklarından biri olan Ariba platformda gerçekleşen harcama hacmi ise 12 aylık büyüme eğilimini koruyarak geçen yıla oranla yüzde 27 artışla yaklaşık 465 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Ariba ağında aktif olarak 1,1 milyondan fazla şirket ticari faaliyet gösteriyor.

SAP, geleceği bulut şirketi olarak yakalayacak

İkinci çeyrekte, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa-Ortadoğu-Afrika Bölgesi (EMEA), çetin geçen önceki yılla kıyaslandığında, devam eden zorlu pazar şartlarına rağmen, yazılım ve bulut abonelik gelirlerini geçen yıla göre yüzde 3 artırdı.

SAP Eş-CEO’ları Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“2010 yılında öngördüğümüz endüstriyel dönüşüm, günümüzde tüm hızıyla kendini gösteriyor. SAP olarak bu öngörüyle geliştirdiğimiz inovasyon stratejisinin meyvelerini topluyoruz. SAP, çift haneli büyümeye devam ediyor. Sektörümüzün dönüşümüne liderlik ediyoruz. Zorlu bir makroekonomik ortamda, HANA Kurumsal Bulut çözümleri ile pazar payımızı artırıyoruz; geleceği bir bulut şirketi olarak da yakalamaya kararlıyız.”

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin de yılın 2. çeyreğinde şirketin Türkiye’deki performansına ilişkin şunları söyledi:

“2013 yılı ikinci çeyrek sonuçlarında gördüğümüz üzere SAP tüm dünyada ve Türkiye’de büyümesini devam ettiriyor. İki çeyrekte de yakaladığımız büyüme oranından ve bu ilerleyişten çok memnunuz. Geniş çözüm yelpazemizle müşterilerimizin iş süreçlerini hızlandırmaya, maliyetlerini düşürmelerine ve sektörlerinde fark yaratarak büyümelerine yardımcı olmaya devam edeceğiz.”
YORUMLAR
Hakkı 24 AĞUSTOS 2013 / 19:25 0 0
Böyle şirketler daha büyüsün çünkü gelecek yazılımda yatıyor. www.zabbza.com

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics