Bilişim Dünyası Finans 22 ŞUBAT 2013 / 13:35

Turkcell finansal sonuçlarını açıkladı

Turkcell Grup 2012 yılında artan performansıyla konsolide gelirlerini yüzde 12 oranında artırarak Avrupa’nın en hızlı büyüyen telekom gruplarından biri oldu. Türkiye’deki toplam abone sayısını 590 bin artışla 35,1 milyona çıkaran Turkcell’in faaliyet gösterdiği dokuz ülkedeki toplam abone sayısı 69,2 milyona ulaştı. 


Turkcell, 2012 dördüncü çeyrek ve yılsonu finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. 2012’de Turkcell Grup gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 12 oranında büyüyerek 10,507 milyar TL oldu. Bu büyümede Türkiye’de yüzde 6 oranında artan ses ve yüzde 44 artan mobil internet gelirleriyle yüzde 33 oranında büyüyen yurtiçi ve yurtdışı grup şirketlerinin katkısı etkili oldu. Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 3.242 milyon TL olarak gerçekleşti. Ayrıca Turkcell tarihindeki en yüksek çeyrek gelirini de 2012’nin son çeyreğinde kaydetti.


Turkcell’in 2012’de 590 bin net abone alımıyla toplam abone sayısı 35.1 milyona ulaştı. Faturalı abone sayısı 1,5 milyon artarak 13.2 milyon oldu. Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU) mobil data servis gelirlerindeki büyümenin de etkisiyle yıllık yüzde 6 artarak 20,9 TL olarak gerçekleşti. Artan paket kullanımlarıyla Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım 243 dakikaya ulaştı.


Mobil internet kullanımı artıyor


Turkcell mobil internet ve mobil servislerin kullanımı ve fiyatlarıyla ilgili karşılaştırmaları da  kamuoyuyla paylaştı. Turkcell’in şebekesindeki mobil internet trafiği 2012’de, bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında 1,9 kat arttı.  Turkcell’in mobil internet gelirleri yüzde 44 oranında artarak 2012’de 1.040 milyon TL oldu. Mobil servisler ve mobil internet gelirlerinin toplamı 2.282 milyon TL’ye ulaşarak Turkcell’in ses dışı gelirlerini toplam gelirlerinin yüzde 26’sı seviyesine taşıdı.  Turkcell’in yurtiçindeki ve yurtdışındaki iştirakleri performansa katkı sağladı. Turkcell Superonline, 2012 yılını yüzde 49 gelir büyümesi ile tamamladı. Aynu zamanda fiber internet abone sayısı 425 bine ulaştı.  


Ciliv: 2012’deki büyüme hızımızla Avrupa’nın en hızlı büyüyenleri arasına girdik


Turkcell’in 2012 yılı finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv “2012 finansal sonuçlarımız konsolide olarak yüzde 12 büyüdüğümüzü gösteriyor. Bu rakamla Avrupa’nın en hızlı büyüyen Telekom gruplarından biri olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 2012 yılında eşsiz müşteri deneyimi sağlamaya verdiğimiz önem ve teknolojik çözümlerimizle müşterilerin tercihi olmaya devam ettik. 2007 yılında başlattığımız ‘bir GSM şirketinden, iletişim ve teknoloji şirketine dönüşüm’ yolundaki yolculukta, bu yıl da önemli adımlar attık. Türkiye genelinde 43,2 Mbps mobil genişbant ve 1.000 Mbps fiber genişbant hızı ile bilgiye erişimi hızlandırarak dünyanın sayılı örnekleri arasında yerimizi aldık.  Altyapımıza yaptığımız yatırımlar ve Turkcell Akıllı Bulut, Turkcell Cüzdan, Turkcell TV, Sağlıkmetre gibi pek çok iletişim ve teknoloji çözümü ile ekonomiye ve müşterilerimize daha fazla değer yarattık.  En iyi müşteri deneyimi ile birleştirerek yarattığımız bu değeri, inovatif çözümlerimiz ve uygun fiyatlara sunduğumuz Turkcell markalı akıllı telefon ve tablet ile de her geçen gün artırmaya devam ediyoruz” dedi.


“2013 yılında Turkcell Grubunun, inovasyon ve operasyonel mükemmeliyet odağından ödün vermeden müşterilerine, çalışanlarına, iş ortaklarına ve hissedarlarına daha çok değer yaratacağına inanıyorum.  Başarıyla kapattığımız zorlu bir yılın ardından, 2013 yılında da bu ivmeyi devam ettireceğimize inanıyorum” diyen Süreyya Ciliv Turkcell’in müşterileri, çalışanları, iş ortakları ve hissedarlarına destekleri için teşekkür etti.


ETİKETLER : Süreyya Ciliv Turkcell

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics