Dosya Finansta Dijital İnovasyon ve Dönüşüm 13 ŞUBAT 2016 / 15:46

​MOBİL ÖDEMELERDE BİYOMETRİK TEKNOLOJİLER TERCİH EDİLECEK

Akıllı telefonlar sayesinde kullanıcıların birçok işlemi mobil yapmaya başlaması, hem teknoloji hem de finans sektörünü harekete geçirdi. Kullanıcılar artık banka şubesine gitmek yerine, internet üzerinden bankacılık işlemlerini yapmak istiyor. İnternet bankacılığı üzerinde yatırım yapanların sayısı da artıyor. Müşteriler için hız ve güvenlik ön planda. Bu da mobil ödemelerde güvenlik ve biyometrik sistemlerini ön plana çıkarıyor. “Geleneksel iş modelleri değişecek” diyen Ölçsan Genel Müdürü Burak Sondal’a göre, yakın gelecekte mobil ödemelerde biyometrik teknolojiler tercih edilecek. Finans sektörü biyometrik doğrulama teknolojilerini daha yakından tanımak ve kullanmak istiyor, sektörün bu konuda yatırım hazırlıkları var. “Ama öncelikli olarak, mobil işlemlerde güvenliğin sağlanması gerek” hatırlatmasını yapan Burak Sondal ekledi: “Bu nedenle düzenleyici kurumların da standardizasyon çalışmaları devam ediyor. Klasik kullanıcı adı ve şifre kullanımı, kötü niyetli yazılımlara karşı tam koruma sağlamıyor. Bu nedenle kişiye özel biyometrik temelli parmak izi, göz izi ve yüz izi gibi teknolojiler ön plana çıkıyor.”
Finans sektöründe rekabet, mobil ödeme sistemlerinin geliştirilmesi ve biyometrik sistemlerin kullanılması alanında olacak. “Bu konuda geçtiğimiz yılın son üç ayında Avrupa Biyometri Birliği (EAB) biyometrik sistemlerin bankacılık sektöründe uygulanabilirliğiyle ilgili toplantılar düzenlendi” bilgisini veren Burak Sondal, şöyle devam etti:
“Frankfurt, Hollanda ve Londra’da düzenlenen bu toplantılara Avrupa’nın önde gelen finans kuruluşları katıldı. Seminerlerin ana sponsorları arasında yer aldık. Bizim uzmanlık alanımız fiziksel ve sanal güvenlik. Biyometri ve mobil çözümler alanında çözüm üreticisi ve sistem entegratörüyüz. Dünyanın önde gelen birçok biyometri firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics